Осіннє рівнодення

Осіннє рівнодення – це той час у році, коли тривалість ночі зрівнюється з тривалістю дня. З наступної доби ночі будуть поступово ставати довшими, тож на нашу півкулю прийде справжня астрономічна осінь. Що це означає для нас, і чому цю дату здавна вважали особливою? Читайте у нашому матеріалі!

Рівнодення з наукової точку зору

Наша Земля постійно обертається вздовж уявної лінії (вісі), і це обертання спричинює поступову зміну дня і ночі. Але земна вісь має невеликий кут нахилу (приблизно 23,5 градуса), тому виходить так, що Сонце завжди більше освітлює лише одну з півкуль. Тільки двічі на рік воно однаково світить і на Північну, і на Південну півкулю, тому вони обидві отримують по 12 годин сонячного світла. Саме це явище і називається рівноденням.

Існує осіннє рівнодення, після якого починається скорочення тривалості дня, і весняне, після якого світловий день починає ставати довшим. Тобто в одній півкулі починається астрономічна осінь, а в іншій – астрономічна весна.

Коли настає осіннє рівнодення

Дата осіннього рівнодення не є сталою і щороку варіюється в межах між 20 та 23 вересня (у 2021 році вона припадає на 22 вересня). Звичайно ж, точний час осіннього рівнодення у вашому місці проживання залежить від того, де саме ви знаходитеся. Щоб дізнатися детальну інформацію про рівнодення в різних часових поясах, поточне положення Сонця, Місяця, довжину дня чи ночі тощо, заходьте на норвезький сайт Time and date.

Осіннє рівнодення

Містика осіннього рівнодення

Осіннє рівнодення ще з давніх часів вважалося особливою датою, яку називали також «Днем сили». Наші предки вірили, що в цей час можна було отримати підтримку Вищих сил – але це вдавалося лише тим, хто володів Таємними знаннями. Древні слов’яни пов’язували цю дату з богом торгівлі та творчості, Велесом, і влаштовували гучні гуляння на його честь. Святкували аж два тижні: 7 днів до та 7 днів після осіннього рівнодення.

З часом, коли на наших землях укріпилося християнство, язичницьке свято Рівнодення замінили найближчим до нього церковним святом – Різдвом Богородиці, яке відзначається 21 вересня. Але деякі народні звичаї, все ж, залишилися, наприклад традиція приносити в будинок горобину для захисту від нечисті.

Цікаві факти про осіннє рівнодення

І на завершення наведемо декілька фактів про цей особливий день:

• Термін «рівнодення» (англ. equinox) з’явився від латинського слова «equinoxium», що можна перекласти як «рівність між днем і ніччю».

• Явище рівнодення є на всіх планетах, які мають вісь із нахилом, але з різною періодичністю. До прикладу, на Сатурні це явище трапляється кожні 15 років: останнє рівнодення там було 11 серпня 2009 року, а наступне слід чекати 6 травня 2025 року.

• В Японії осіннє рівнодення вважається національним святом, коли всі вшановують пам’ять померлих.

• Згідно грецької міфології, саме цього дня юна богиня Персефона на півроку поверталася в підземне царство до свого чоловіка. Решту ж частину року вона жила на поверхні землі.

• Вважається, що на осіннє рівнодення не бажано давати гроші в борг і не можна починати нових справ. Натомість краще навести лад – як у своїх справах, так і в голові.

Ось таке воно, осіннє рівнодення! Проведіть цей день з користю і позитивними думками, і тоді всі Вищі сили будуть на вашій стороні!