Воздвиження чесного хреста

Воздвиження Чесного Хреста – одне з двунадесятих церковних свят, яке щороку відзначається християнами 27 вересня. Як воно виникло та які головні традиції цього дня? Розповідаємо у нашому матеріалі.

Воздвиження Чесного Хреста Господнього: історія свята

Історія виникнення цього свята сягає першої половини IV століття, а саме до 326 року нашої ери. В той час цариця Олена (мати імператора Костянтина Великого) разом з єрусалимським єпископом Макарієм зайнялися пошуками християнських святинь. За наказом цариці були організовані розкопки, під час яких виявили печеру Гробу Господнього, а також три хрести. Коли до одного з них доторкнулася хвора жінка, то миттєво зцілилася – так стало зрозуміло, на якому саме з хрестів був розіп’ятий Ісус.

Згодом єпископ Макарій спорудив Животворящий Хрест, щоб кожен міг побачити його та навіть доторкнутися до нього, а імператор Костянтин збудував храм Гробу Господнього. Храм був освячений 13 вересня, а 14 вересня (за новим стилем це відповідає 27 числу) було засновано свято Воздвиження Чесного Хреста. Сьогодні воно є одним з головних у східній християнській традиції.

Воздвиження чесного хреста

Що не можна робити на Воздвиження

Цього дня віряни обов’язково відвідують церкву, де здійснюється символічний обряд воздвиження: прикрашений квітами та стрічками хрест підіймають вгору та опускають назад до землі. Після повернення з церкви можна займатися буденними справами, але існує ряд суворих заборон:

1. Так як свято випадає на піст, потрібно відмовитися від їжі тваринного походження. Існує навіть приказка: «Хто на Воздвиження Чесного Хреста постить, тому сім гріхів проститься». Християни намагаються дотримуватися суворого посту і найчастіше їдять страви з капусти.

2. Не можна сваритися, лаятися та лихословити.

3. Заборонено займатися важкою фізичною працею, рукоділлям, а також починати важливі справи.

4. Особлива заборона 27 вересня стосується лісу – цього дня туди краще не ходити. Вважається, що в цей час змії починають готуватися до зими, тому можуть напасти, якщо їх потривожити. Також забороняється «чіпати деревину», наприклад, трусити горіхи.

5. Небажано укладати шлюб.

Віруючі люди намагаються дотримуватися цих правил, а для захисту від нечистої сили після повернення з церкви окроплюють дім святою водою. Також на будинках сажею або крейдою малюють хрест, який теж захищає від усього злого.

Прикмети 27 вересня

Ось кілька народних прикмет, пов’язаних із цим днем:

  • Птахи одночасно відлетіли у вирій – буде сувора зима.
  • Повсюди стелиться багато павутини – буде тепло, якщо ж павутиння небагато, осінь буде сухою.
  • Високо летять гуси – осінь буде довгою.
  • Якщо 27 вересня дме північний вітер – наступного року слід чекати спекотного літа.
  • Якщо на Воздвиження тепло, значить, заморозки будуть після Покрови. А якщо холодно, то й зима буде дуже холодною.

Вітаємо вас зі святом Воздвиження Чесного Хреста і бажаємо провести його в гарному настрої!

Читайте також: Свято Віри, Надії, Любові та матері їх Софії. Історія і традиції святкування