стасна п'ятниця, плащаниця

Страсна п’ятниця відзначається християнами за два дні до Великодня. Це день скорботи, в який із сумом згадують про страждання Ісуса Христа. Про традиції, прикмети та заборони цього дня читайте в нашому матеріалі.

Що відбулося в Страсну п’ятницю

Згідно Писання, саме у п’ятницю Ісус пройшов свій важкий шлях, несучи хрест на Голгофу. На горі Його розіп’яли, і Він прийняв мученицьку смерть зі словами молитви на устах. Таким чином Спаситель заплатив за людські гріхи ціною власного життя.

Традиції цього дня

Страсна п’ятниця – єдиний день у всьому році, коли не правиться Служба Божа, а є лише Вечірнє Богослужіння із виносом плащаниці. Вона символізує полотно, в яке загорнули тіло Христа після його смерті. Традиційно віряни приступають до плащаниці з поклонами та молитвою, цілуючи її, але у зв’язку з пандемією потрібно дотримуватися карантинних обмежень.

Єдина робота, яка дозволена цього дня – пекти паски. Це потрібно робити лише після щирої молитви. Вважається, що спечені в Страсну п’ятницю паски будуть свіжими дуже довго.

Що не можна робити в Страсну п’ятницю

Перш за все, цього дня християни дотримуються найсуворішого посту. Лише після виносу плащаниці дозволено вжити хліб та воду.

Не можна виконувати домашню роботу, особливо з використанням гострих предметів; не дозволяється шити та різати. Прибирати в домі теж заборонено – всю роботу потрібно було закінчити в Чистий четвер. Також не можна працювати біля землі, адже якщо посіяти чи посадити щось у Страсну п’ятницю, урожаю не буде.

Ще одна заборона цього дня стосується косметичних процедур: краще відмовитися від стрижки, фарбування чи інших процедур краси. Також суворо заборонено веселитися, співати та голосно сміятися. У Страсну п’ятницю потрібно присвятити час роздумам над сумними подіями, які відбулися цього дня.

Прикмети Страсної п’ятниці

Наші предки вірили в наступне:

1. Якщо небо в Страсну п’ятницю буде зоряним, то варто чекати гарного урожаю; якщо ж впродовж дня буде хмарно, то «хліб буде з бур’яном».

2. Якщо в цей день відлучити дитину від грудей, то вона буде сильною і здоровою.

3. Якщо хтось плюне на землю цього дня, то від нього на весь рік відвернуться всі святі.

4. Якщо порушити заборону на прання і розвішати сушитися білизну, на ній з’являться сліди крові.

Присвятіть цей день духовній підготовці до Великодня, багато моліться і чекайте дива Воскресіння, яке станеться вже дуже скоро.

Читайте також: Традиції та прикмети на Страсний тиждень: на що звернути увагу