Прикмети на Страсний тиждень

Останній тиждень перед Великоднем називається Страсним і присвячується спогадам про земні страждання Ісуса Христа. Як потрібно поводитися у цей час і якими є прикмети на Страсний тиждень? Розповідаємо у цьому матеріалі.

Впродовж Страсного тижня триває найсуворіший піст, тому варто обмежити себе у споживанні забороненої їжі, а також розвагах. У цей час потрібно згадувати останні дні земного життя Ісуса, а також події, які цьому передували. Кожний день Страсного тижня називається Великим.

1. Великий понеділок

З цього дня починаються найголовніші приготування до Великодніх свят. Люди прибирають у своїх домівках, часто поєднуючи це з дрібним ремонтом.

У церквах згадують сюжет зі Старого завіту про патріарха Йосипа, проданого власними братами в рабство. Також на службах Божих згадують євангельське оповідання про безплідну смоківницю (інжир), яка символізує душу, що не кається у своїх гріхах. Патріарх починає щорічний ритуал виготовлення особливого ароматичного масла – миру. Його варять із суміші 50 запашних смол, трав та масел.

Прикмети Великого понеділка:

• Сонячна погода – до гарного врожаю.

• Якщо вмитися в понеділок святою водою, будете здорові увесь рік.

• Укладення шлюбу в цей день обіцяє щасливе і довге життя молодятам.

церква, миро

2. Великий вівторок

Віряни продовжують готуватися до свят, господині планують святкове меню і закуповують необхідні продукти для приготування страв.

На богослужіннях згадують про те, як Христос розмовляв із людьми в Єрусалимському храмі; викриття ним книжників та фарисеїв. Розповідається про притчі Ісуса щодо талантів, Страшного суду та воскресіння мертвих.

Прикмети Великого вівторка:

• Дощ у Великий вівторок передбачає холодний і неврожайний рік.

• Сонячна погода віщує багатий урожай.

3. Велика середа

Зазвичай цього дня завершують приготування до Великодня. Вважалося, що прибирання повинно закінчуватися миттям дверей та вікон – це завадить нечисті проникнути в оселю.

У церквах згадують зраду Іуди, який продав Христа за 30 срібняків. Також розповідають про грішницю Марію Магдалену, яка омила ноги Ісуса та помазала їх миром. Востаннє на Страсному тижні читається молитва з поклонами (після цього поклони під час літургії скасовуються до Трійці). Цього дня віруючі намагаються висповідатись.

Прикмети Великої середи:

• Якщо купити яйця саме цього дня, вони довго не зіпсуються.

яйця, Великдень, Прикмети на Страсний тиждень

4. Великий (Чистий) четвер

Якщо говорити про прикмети на Страсний тиждень, то найбільше їх пов’язано саме з Чистим четвергом. Цього дня в будинках завершували велике прибирання. Вважалося, якщо не закінчити прибирання цього дня, варто очікувати на розбіжності і сварки в домі впродовж наступного року.

Також у Чистий четвер потрібно було очистити і своє тіло – купалися, зазвичай, ще до сходу сонця. У Великий четвер починали пекти паски і фарбувати яйця.

У церквах увечері починається одна з найдовших служб у році, «Дванадцять Євангелій», на якій згадують страждання Ісуса Христа. На службі потрібно стояти із запаленими свічками, які потім не можна гасити до повернення додому. Це день Таємної вечері і день Причастя, тому цього дня віруючим слід причаститися.

Традиції Великого четверга:

• Якщо в домі є важкохвора людина, у Чистий четвер приносили свічку з церкви і спалювали біля ліжка хворого. Залишки воску від свічки закопували у сусідньому дворі.

• Якщо в Чистий четвер вдома пересувати меблі і перераховувати гроші, вас чекатиме достаток і благополуччя.

• Незаміжні дівчата цього дня обрізали волосся і тримали його під подушкою до Великодня – це сприяло заміжжю.

• Якщо посадити рослини у Чистий четвер, вони приймуться і дадуть гарні плоди.

Читайте також: Чистий четвер: народні традиції, прикмети та заборони

Чистий четвер

5. Велика (Страсна) п’ятниця

Це найсуворіший день Великого посту, адже саме цього дня Ісус прийняв мученицьку смерть на хресті. Прибирати в Страсну п’ятницю заборонено. Потрібно поводити себе стримано, багато молитися і розмірковувати. Багато віруючих відмовляються від їжі на увесь день, аж до вечірньої служби.

Богослужіння у церквах присвячені спогадам про страждання Спасителя на хресті. З вівтаря виносять Плащаницю, а віруючі схиляються до неї.

Прикмети Великої п’ятниці:

• Якщо цього дня світить ясне сонце, значить буде тепло. Якщо ж на вулиці похмуро і падає дощ, такими будуть і наступні тижні.

• Якщо першим у Страсну п’ятницю ви побачили мужчину, скоро на вас чекатиме велика удача.

• Якщо відлучити дитину від грудей цього дня, вона ростиме сильною.

Читайте також: Страсна п’ятниця: традиції та прикмети

розп'яття, Прикмети на Страсний тиждень

6. Велика субота

Цей день називають ще «Тихим», адже не можна сваритися, лаятися і гучно веселитися. В суботу можна закінчити останні приготування до свят, прибирання в хаті тощо. Господині складають великодні кошики, і увечері їх уже можна освятити у церкві.

На богослужіннях згадують про поховання Ісуса Христа. Увечері в суботу в церквах розпочинається найголовніша служба. В Єрусалимі у храмі Воскресіння Христового сходить благодатний вогонь.

Прикмети Великої суботи:

• Якщо дати чи взяти в борг у Велику суботу, матимете велику потребу в грошах впродовж всього року.

• Якщо веселитися цього дня, будете плакати увесь рік.

7. Велика неділя (Великдень)

Великдень – світле свято, яке знаменує Воскресіння Христа! Цього дня закінчується піст, тому можна почастуватися смачними стравами. До цього часу в будинках вже все готове до святкування, а родини традиційно відвідують церкви, а потім збираються за великими столами.

На Великдень християни традиційно вітаються словами «Христос Воскрес!» і відповідають «Воістину Вескрес!»

Прикмети на Великдень:

• Якщо зранку на Великдень чоловік і дружина обіймуться, то все життя житимуть у злагоді.

• Бажання, загадане під час звучання великодніх дзвонів, обов’язково збудеться рівно через 33 дні.

• Дощ і гроза на Великдень віщують гарний урожай.

• Якщо в ніч перед Великоднем присниться померлий родич – у цьому році вся сім’я буде здорова.

Тепер ви знаєте основні традиції та прикмети на Страсний тиждень. Проведіть цей час так, як це робили наші пращури, і гарно підготуйтеся до зустрічі найсвітлішого свята – Великодня!

Читайте також: Вітання з Великоднем у віршах та картинках для ваших близьких