чистий четвер

У Чистий четвер люди вже відчувають наближення Великодня і знаходяться в передчутті свята. Дізнайтеся, що рекомендується робити в цей день, а чого слід уникати, щоб не накликати на себе неприємності.

Чистий четвер: історія цього дня

Чистий четвер, або Великий четвер, має свою історію походження. Як каже Біблія, саме цього дня Ісус Христос зібрав своїх учнів на Таємну вечерю. Він омив їхні ноги та пригостив їх хлібом і вином, а також вчив жити смиренно та в любові до ближнього. На Таємній вечері Спаситель повідомив апостолів, що скоро його зрадять – і так сталося. У ніч із четверга на п’ятницю Іуда продав Ісуса за 30 срібників.

Що можна і потрібно робити в Чистий четвер

У Чистий четвер рекомендується встати до сходу сонця, вмитися чистою водою і промовити молитву. Вважається, що в цей день вода наділена цілющою силою і здатна позбавити людину від хвороб та недуг. Перш ніж вмитися, у воду бажано занурити будь-який срібний предмет, адже цей метал очищує воду й підсилює її властивості. 

Цього дня відбувається останнє перед Великоднем прибирання будинку. А починається воно з миття підлог, стін, карнизів і порогів. Вважається, що саме в цих місцях накопичується негативна енергетика, яка згубно впливає на всіх домочадців. Після цього необхідно витерти пил з меблів, рамок і статуеток.

Прибирання в Чистий четвер – важливий ритуал. Згідно прикмет, якщо в цей день будинок буде брудним, то в майбутньому в сім’ї відбудеться серйозний розлад.

Приготування їжі в Чистий четвер

Традиційно в Чистий четвер починають готувати великодні страви: печуть паски, фарбують яйця і закуповують інгредієнти для інших святкових частувань. Під час приготування їжі важливо перебувати в гарному настрої. Якщо цього не дотримуватися, то наїдки будуть несмачними і стануть ознакою вашої неповаги до свята.

Тісто для паски замішують зранку і залишають підходити, а ввечері, після молитви, господиня приступає до випікання. Вважається, що пишна паска віщує щастя й добробут для родини, а черства – хвороби та злидні.

Також цього дня християни можуть приготувати «четвергову сіль»: приправу потрібно насипати в полотняний мішечок і покласти на зберігання. Вважається, що така сіль володіє особливою силою і оберігає домочадців від нечисті та злих духів. Її можна використовувати в якості приправи під час приготування великодніх страв.

Читайте також: Страсна п’ятниця: традиції та прикмети

чистий четвер

Чого не можна робити в Чистий четвер

Згідно народних переказів, існує кілька важливих заборон, що стосуються цього дня:

1. Поки в будинку брудно, приступати до приготування великодніх страв заборонено.

2. Як би апетитно не виглядали великодні страви, пробувати їх під час і після приготування не можна. В цей час Великий піст ще не закінчився. А значить, деякі продукти знаходяться під забороною.

3. В Чистий четвер не можна давати і брати гроші в борг. У першому випадку ви ризикуєте втратити фінансову удачу на весь рік. У другому разом з грошима ви можете забрати собі невдачі того, у кого їх позичаєте.

4. У четвертий день Страсного тижня не можна лаятися з близькими і ображати інших. Якщо в цей день у вас виник конфлікт з кимось із оточуючих, краще прийняти нейтральну сторону. Участь в ньому може стати причиною нещасть, які будуть переслідувати вас весь рік.

Існує також повір’я, згідно якого брудну воду після прибирання в домі потрібно виливати за межами вашої оселі – на дорогу або на каміння, де нічого не росте. Таким чином ви позбавляєтеся негативної енергії, яка накопичилася за довгий час. Ще один спосіб очистити енергетику помешкання – принести з церковної літургії свічку, яка набуває особливої сили саме в Чистий четвер.

Читайте також: Для яскравого Великодня: 3 простих способи зробити мармурові писанки