Собор Пресвятої Богородиці

Щороку 8 січня християни традиційно відзначають особливе свято, яке має назву Собор Пресвятої Богородиці. В цей день згадують та прославляють Пресвяту Діву Марію, матір Сина Божого.

Собор Пресвятої Богородиці: як виникло свято

Собор Пресвятої Богородиці ― свято давнього походження, яке було встановлене ще за ранніх часів Християнської Церкви. Першу офіційну згадку про нього можна знайти у 79-му правилі Шостого Вселенського Собору, котрий відбувся у Константинополі у 680-681 роках. На відміну від решти свят на честь Пресвятої Богородиці (до прикладу, Зачаття Діви Марії, Благовіщення, Різдво), цього дня відбувається загальне, тобто «соборне» святкування всіх людей, наближених до Пречистої Діви Марії та Ісуса Христа. Саме тому свято й називають Собором.

Також цього дня вшановується пам’ять інших осіб, а саме: прародителя Ісуса Христа по плоті, царя Давида; чоловіка Матері Спасителя святого Йосипа з Назарету та святого Апостола Якова, який був сином від першої дружини Йосипа та братом Ісуса.

Традиції та звичаї свята

Здавна вважалося, що дане свято потрібно проводити з рідними та близькими. Для жінок воно відігравало неабияку роль, адже саме в цей день вони просили Богородицю, аби вона дарувала їм щастя мати дітей. А жінкам, у яких уже були діти, варто було відвідувати повитух, які приймали у них пологи, та приносити їм дарунки (тканину і рушники) та різні частування. Ті, у відповідь, повинні пригощати жінок кашею та проводити різноманітні обряди за здоров’я дітей. Через це у народі це свято має назву «Бабині каші».

На Собор Пресвятої Богородиці можна грати на усіляких музичних інструментах, жартувати та влаштовувати різні забави. А ще прийнято молитись святому пророку на ім’я Давид, який був заступником усіх музик. До того ж, у народі вірили, що пророк Давид допомагав боротись із внутрішніми страхами, озлобленістю та гнівом, які інколи відчуває людина. Подейкували, що своїм співом та грою на гуслях пророк захистить від дикої звірини та розбійників, котрих людина може зустріти на своєму шляху.

Собор Пресвятої Богородиці

Аби убезпечити свій дім від усіх бід та нещасть, у цей день виносили увесь побитий посуд та решту непотрібного мотлоху. А для того, щоб родина господаря завжди жила в достатку, мирі та злагоді, щедро пригощали смачною їжею колядників, які приходили до будинку.

Жінки та дівчата 8 січня починали ворожити: господині гадали на врожай, а незаміжні молодиці ― на шлюб. Вважали, що ворожіння цього дня є найправдивішими та неодмінно збуваються.

Що категорично заборонялося робити 8 січня

Цього дня не дозволялося робити наступні речі:

  1. Варити та пити кисіль.
  2. Купувати та робити мотузки.
  3. Сваритись та використовувати лайливі слова у розмові.
  4. Зловживати алкогольними напоями.

Крім того, цього дня не можна було виконувати будь-яку роботу, зокрема жінкам, які готувались стати матерями, та їхнім чоловікам. Якщо ж майбутні батьки порушуватимуть цю заборону, була велика ймовірність того, що маля народиться з фізичними вадами. Заборона також стосувалася будь-якої роботи по господарству. Не можна було займатися шиттям, вишиванням, в’язанням та в цілому будь-яким видом рукоділля.

Собор Пресвятої Богороиці: головні народні прикмети 

Варто також зазначити, що у день Собору Святої Богородиці люди завжди дуже пильно спостерігали за погодними умовами, бо саме це свято було пов’язано з важливими прикметами.

Найпоширеніші з них:

  • якщо в цей день чути щебетання синиць ― будуть нічні заморозки;
  • якщо надворі сніжно та морозно, чекайте холодного літа;
  • якщо після заходу сонця небо багряного кольору ― незабаром люті морози;
  • якщо співають зяблики ― значить потеплішає;
  • якщо зграя ворон кружляє над головою ― буде хурделиця;
  • якщо ранок цього дня сонячний і ясний, буде гарний урожай на просо.

Людина, яка народилась у свято Собор Пресвятої Богородиці, буде гарним господарем. Зазвичай про таких людей говорять, що вони мають «золоті руки».

Бажаємо вам чудово провести цей день в колі рідних та близьких!

Текст: Тетяна Вечера

Читайте також: Бережіть своїх матерів і дякуйте їм, поки є можливість