що таке фертильність

Що таке фертильність, навіщо її покращувати і як це можна зробити? Ці питання виникають у жінок тоді, коли вони сподіваються завагітніти, але щось йде не так, як потрібно. Якщо вам не вдається зачати дитину після частих незахищених статевих стосунків впродовж принаймні одного року, значить, настав час детальніше розібратися в цій темі.

Що таке фертильність і які фактори її погіршують

Жіноча фертильність – це здатність зачати біологічну дитину. Проблеми з фертильністю у жінок можуть виникати під впливом різних факторів, а саме:

• Аномалії матки або шийки матки, такі як поліпи. В цьому випадку може допомогти поліпектомія.

• Порушення овуляції, які впливають на вихід яйцеклітин з яєчників. До них відносяться гормональні порушення, наприклад синдром полікістозних яєчників та проблеми з щитовидною залозою (гіпертиреоз або гіпотиреоз).

• Пошкодження або закупорка маткової труби, що часто викликається запальним захворюванням органів малого таза.

• Ендометріоз – виникає тоді, коли тканини, які зазвичай вистилають внутрішню частину матки, починають рости за її межами.

• Первинна недостатність яєчників (рання менопауза), яка виникає, коли яєчники перестають працювати, а місячні припиняються до 40 років.

• Тазові спайки – смуги рубцевої тканини, які пов’язують органи після тазової інфекції, апендициту або операцій на черевній порожнині або тазі.

• Медичні стани, пов’язані з відсутністю менструації (погано контрольований діабет, целіакія та деякі аутоімунні захворювання).

• Вік також грає роль. Свідоме «відсування» вагітності в часі може суттєво зменшити ваші шанси на успіх.

Вплив одного чи навіть комбінації кількох цих факторів може спричинити проблеми з фертильністю, які потрібно терміново вирішувати.

що таке фертильність

Як можна покращити свою фертильність

В першу чергу потрібно обрати здоровий спосіб життя і дотримуватися його постійно. Ось що ви можете зробити:

  1. Підтримуйте здорову вагу. Надмірна або недостатня вага можуть гальмувати нормальну овуляцію.
  2. Запобігайте інфекціям, що передаються статевим шляхом. Такі інфекції як хламідіоз та гонорея є головною причиною безпліддя у жінок.
  3. Уникайте нічної зміни, якщо це можливо. Регулярна робота в нічну зміну може підвести вас до більш високого ризику безпліддя, впливаючи на вироблення гормонів. Якщо ви працюєте в нічну зміну, постарайтеся висипатися, коли не працюєте.
  4. Хоча стрес не завадить вам завагітніти, подумайте про те, щоб мінімізувати його і практикувати здорові методи боротьби з ним, наприклад спеціальні техніки розслаблення.

Намагайтеся вести правильний спосіб життя вже сьогодні – чим скоріше ви почнете, тим краще це позначиться на вашій здатності зачати малюка.

медитація

Що заборонено?

Щоб захистити свою фертильність, ви повинні також обмежити себе в певних діях:

1. Не паліть. Вживання тютюну пов’язане зі зниженням народжуваності. Куріння зістарює ваші яєчники і передчасно виснажує яйцеклітини. Якщо ви курите, попросіть свого медичного працівника допомогти вам кинути.

2. Обмежте кількість випитого алкоголю. Вживання алкоголю пов’язане з підвищеним ризиком порушень овуляції. Якщо ви хочете завагітніти, подумайте про повну відмову від алкоголю.

3. Зменшіть кількість кофеїну. Подумайте про обмеження споживання кави до однієї-двох чашок на день.

4. Остерігайтеся надмірних тренувань. Інтенсивна фізична активність може перешкоджати овуляції та зменшувати вироблення гормону прогестерону. Якщо ви маєте здорову вагу і думаєте скоро завагітніти, подумайте про обмеження інтенсивної фізичної активності до п’яти і менше годин на тиждень.

5. Уникайте впливу токсинів. Забруднювачі навколишнього середовища та токсини (пестициди, розчинники для хімчистки та свинець) можуть негативно вплинути на вашу фертильність.

Якщо ви думаєте про вагітність, тоді обов’язково повинні знати і про те, що таке фертильність. При виникненні будь-яких проблем із зачаттям зверніться до свого лікаря. Він допоможе вам визначити шляхи покращення фертильності та збільшити ваші шанси завагітніти!