Поради психологів, як не з’їхати з глузду на карантині і не вимагати від себе більше, ніж потрібно.

Ви гортаєте стрічки в соцмережах і бачите, як всі навколо, від зірок до простих смертних, розповідають про свою бурхливу діяльність під час вимушеної самоізоляції. Звідкись виринають історії про те, як багато прекрасного створив Шекспір, коли театри закрилися на час епідемії чуми, та як Ісаак Ньютон збагатив світ новими знаннями з фізики, відгородившись від усього світу. Напевно, ці історії повинні мотивувати, і ви приймаєте виклик. А чи потрібно це робити? Адже перебування на карантині – це також стрес!Культура «досягальництва»

Модна зараз культура «досягальництва» і тотальної успішності у всіх сферах життя не відпускає нас ніколи. Навіть на карантині. Потрібно весь час робити більше і вдосконалюватися, навіть коли весь світ в напрузі, а за вікном виють сирени швидкої. Це шалений тиск, який ми відчуваємо з боку тих, хто не може усвідомити особливостей цього періоду та змушує нас відчувати себе незатишно з самими собою. Тому що ми впевнені – якщо ми опираємося заклику записатися на вісім безкоштовних курсів, то з нами щось не так.

Насправді зараз із нами все не так! Ми сидимо в чотирьох стінах, нас бомбить статистика смертей, ми турбуємося про наших батьків, ми не знаємо, чи збережемо роботу після карантину і чи зможемо виплачувати кредити, діти скачуть на голові і не хочуть вчитися дистанційно, дедлайни горять, а тут ще й така пасивність з приводу прекрасних безкоштовних курсів чого завгодно. І ми ще й запитуємо себе, чому не працюємо продуктивніше і не можемо встигати більше! Ви думаєте, це можливо, беручи до уваги все перераховане?

«Наша культура зробила нас нещадними критиками самих себе, ми стали абсолютно нездатні співпереживати собі», – говорить Синтія Понг, засновниця Embrace Change, коучингової компанії, яка допомагає жінкам в період зміни кар’єри. «Наша самооцінка тримається на досягненнях і продуктивності. Якщо ви це приберете, вона впаде. І тоді нам буде дуже-дуже погано».

почуття вини

Приберіть почуття провини

Можна залишатися продуктивними і без батога, іменованого «почуття провини». Пам’ятайте: ми всі різні, хтось краще протистоїть стресу, хтось гірше. І той, хто має більш високу чутливість, теж не заслуговує саморуйнівних думок. Понг каже: «Найкраще – це поняття відносне. Видавати максимум під час епідемії і видавати максимум в звичайних комфортних умовах – це два різних процеси. Визнайте це, адже кожен може по-різному бути затиснутий умовами карантину. Ви знаходитеся один в лофті з собачкою і чашкою лате з кавового автомату чи живете в маленькій квартирі з усіма домочадцями навколо і купою сімейних обов’язків? Кому простіше зайнятися улюбленим хобі або знайти кілька годин для читання?»Техніка заспокоєння 5-4-3-2-1

Психолог Ліза Обре-Остін підкреслює: «Якщо в цей час небувалої кризи ви справляєтеся з основними вашими завданнями – цього вже достатньо. Це період, в який ви повинні утримувати базовий рівень. Це найголовніше. Не очікуйте від себе новаторства – це зайвий вантаж зараз». Якщо ви переповнені переживаннями, Обре-Остін пропонує «заземлювальну» медитацію 5-4-3-2-1. Вона передбачає зосередження на:

  • п’яти об’єктах, що оточують вас;
  • чотирьох предметах, до яких ви можете доторкнутися;
  • трьох звуках, які ви чуєте;
  • двох запахах, які ви відчуваєте;
  • одному смаку, який можете відчути.

«Перед тим, як почати цю вправу, зверніть увагу на дихання. Воно повинно бути повільним і глибоким, щоб ви заспокоїлися», – радить психолог.

медитація в халаті

Не ставайте для себе злим босом

Експертка по роботі з дому, колумністка Хізер Гаврілевскі вважає, що ви повинні розуміти, коли потрібно напружитися, а коли уповільнити темп роботи, інакше ваша продуктивність постраждає. «Поки я не перестала бути «караючим босом» для самої себе, я не могла бути продуктивною. Намагайтеся вписуватися в розклад, але будьте реалістами, навіть змилосердьтеся – в таких емоційно напружених умовах може статися і так, що дедлайни треба відсунути, а черговість виконання завдань змінити. Не перетягуйте почуття провини в наступний день. Починайте з нового розкладу, хваліть себе за виконані завдання».

Хороший день на карантині – це коли вам вдалося поспати трохи більше, а турбуватися – трохи менше.

Надзвичайна ситуація, якою є карантин, розмиває вашу концентрацію, і це нормально. Підтримайте себе, так ви зможете підтримати й інших. Прийміть ситуації, в яких ви не змогли зробити щось із раніше запланованого через карантин. Не журіться з цього приводу, займіться іншою роботою. Якщо у вас є реальний начальник, який підганяє і натискає, спробуйте донести до нього необхідність «паузи для психічного здоров’я»: це допоможе вам повернутися до роботи зі свіжими ідеями і більш енергійно.

Висловлюйте свої почуття

Важливо також говорити з іншими про ваші почуття. Шукайте підтримки у друзів: якщо ви будете відвертими, то вони теж розкажуть вам про дуже схожі на ваші відчуття. Це полегшить ваші страждання: ви не одні, з вами все в порядку, так у всіх.

Крім того, ваша робота в умовах пандемічного стресу не обов’язково повинна стосуватися зовнішніх досягнень, які хтось має побачити і оцінити. Можна радіти тому, що вам вдається більше спілкуватися з рідними і не забувати про гімнастику. Навіть якщо ви і в нормальних умовах працювали з дому, то знайте, що і в цьому випадку від роботи потрібно відпочивати. Надзвичайні ситуації рідко у кого викликають творчі пориви. Це нормально – шукати зараз комфорту в тому, що вам знайоме: в старих рецептах, книгах, фільмах. Прожити день зараз – це вже чудово. Пам’ятайте про це.

Джерело: womo.ua

Читайте також: Як зміцнити легені для боротьби з коронавірусом: вправи та рекомендації