Вербна неділя

Вербна неділя (Вхід Господній в Єрусалим, Пальмова неділя) – перехідне християнське свято, що відзначається в шосту неділю Великого посту, за тиждень до Великодня. Про історію та традиції цього дня, а також про пов’язані з ним прикмети читайте далі.Вербна неділя: історія свята

Згідно християнських вірувань, коли люди почули про діяння Ісуса, а особливо про воскресіння ним Лазаря, то побачили в ньому свого нового царя. В ті часи було прийнято, що правитель в’їжджає в місто верхи на віслюку, показуючи тим самим, що він прийшов з миром. Саме в неділю Ісус в’їхав у Єрусалим на віслюку, а люди вітали його пальмовими гілками та квітами. Так зустрічали тільки царів, тому інша назва цього свята звучить як Пальмова неділя.

Як сталося, що Пальмова неділя перетворилася на Вербну? Справа в тому, що не у всіх християнських країнах ростуть пальми, тому в наших широтах пальмове листя замінили гілками дерев, які першими розцвітають навесні – вербою. Крім того, верба також символізує чесноту і нове життя, тому така альтернатива виявилася досить вдалою.

Вербна неділя

©torange.biz

Традиції Вербної неділі

У Вербну неділю люди несуть вербові гілки до церкви на освячення. Це символізує, що сучасні християни так само, як колись іудеї, зустрічають Ісуса Христа. Освячені гілочки з пухнастими котиками зберігаються в домі увесь рік, аж до наступної Вербної неділі, а через рік після освячення їх треба спалити, «щоб пішли до Бога димом». Кидати освячену вербу на землю чи топтати її – великий гріх!

Ще одна цікава традиція цього дня пов’язана з побажаннями здоров’я і благополуччя. Оскільки вербі з давніх-давен приписували цілющі властивості, після церковної служби люди легенько плескають один одного освяченими гілочками. При цьому примовляють: «Не я б’ю, верба б’є. За тиждень Великдень!», «Будь здоровий, як вода, і багатий, як земля!» Вважається, що вербові гілочки наділяють людей міцним здоров’ям та дарують щастя.

В деяких місцевостях здавна заведено ковтати вербні котики, «щоб горло не боліло». Навіть вода, у якій стояли вербові гілочки, вважається наділеною цілющими властивостями: в ній купали хворих діток і вірили, що хвороба відступить! А ще в давнину люди лікувалися відварами з освяченої верби.

Вербна неділя

©styler.rbc.ua

Прикмети та вірування, пов’язані з Вербною неділею

Згідно з давніми переказами, в цей день ніхто не виганяв худобу на вулицю, так як остерігалися, що її зіпсують злі духи. Дівчата у Вербну неділю обов’язково розчісували волосся, примовляючи: «Вода, йди в землю разом з головним болем». А потім клали гребінець у воду і поливали цією водою вербу. Вважається також, що кімнатні рослини, висаджені у Вербну неділю, добре ростуть і приносять в будинок багатство.

З Вербним тижнем пов’язано також багато прикмет про погоду і майбутній урожай:

• якщо на Вербну неділю буде тепла і ясна погода, то слід чекати на хороший урожай фруктів;
• якщо вдарить мороз – будуть «хороші ярі хліби»;
• який вітер буде на Вербну неділю, такий буде на все літо;
• якщо перед Вербною неділею розпустилось багато «сережок» на вербі, то весь рік буде багатим на хороші події.

А ще наші предки вірили, що верба допомагає тим, хто мріє про зачаття дитини: жінка повинна зранку сама зрізати гілочки верби, освятити їх у церкві й зберігати в будинку – це допоможе їй пізнати радість материнства.

Вербна неділя

©torange.biz

Що не можна робити у Вербну неділю

За християнською традицією у цей день не можна працювати – суворо заборонена як будь-яка фізична праця (прибирання, прання, робота на городі та в саду), так і шиття, в’язання та інші види рукоділля.

Так як Великий піст ще продовжується, то м’ясні страви споживати не варто, але дозволяється випити трохи червоного вина.

У Вербну неділю не можна лаятися та ображатися, натомість важливо мати світлі думки і радісний настрій.Красиві привітання з Вербною неділею

Ось як ви можете привітати близьких із цим святом:

Привітання з Вербною неділею

Використане зображення: ©Goodfon.ru

***

Не я б’ю, верба б’є,
За тиждень – Великдень!
Уже недалечко
Червоне яєчко!

***

Гілочки тоненькі, котики пухнасті,
Хай несуть у хату радість, мир і щастя,
Хай несуть у серце радість Воскресіння
Хай направлять наші душі до спасіння.
Гілочки тоненькі, котики вербові,
Всіх благословляють, щоб були здорові,
Щоб жили в любові і достаток мали,
Щоб в молитві й з Богом діточки зростали.
Гілочки вербові сонце зігріває,
А душа радіє, а душа співає,
Бо вже близько свято, писанки і паска,
Бо на землю сходить світла Божа ласка.
Бо уже за тиждень буде в нас Великдень!

привітання з Вербною неділею

winallos.com

***

Тоненьким прутиком
З вербовим котиком
Людей вітаємо
Легеньким дотиком…
Радісну звістку
Собі говоримо,
Що день великий
Не поза горами,
Що вже за тиждень
Буде Великдень!

***

Верба красна розцвітає,
Про Великдень сповіщає
І Спасителю під ноги
Стелить гілочки розлогі!

***

Вербові котики пухнасті
Несуть нам ласку, мир та щастя!
Із кожним діляться здоров’ям,
І огортають світ любов’ю!

Вітаємо вас із Вербною неділею! Нехай це свято подарує вам тільки приємні хвилини в колі рідних та друзів!

За матеріалами: unian.net, file.liga.net.

Читайте також: Віршовані вітання з Великоднем: привітайте близьких красиво!