Успіння Богородиці

Релігійні серпневі свята тривають! Кожного року 28 серпня православні й греко-католики відзначають Успіння Богородиці – закінчення земного життя Діви Марії й перехід у небесне. У нашому матеріалі розповідаємо про традиції, звичаї та народні прикмети цього дня.

Історія свята Успіння Богородиці

Згідно церковних переказів, за три дні до смерті Божої Матері їй явився архангел Гавриїл та повідомив, що незабаром вона залишить цей світ та перейде у життя небесне. У вказаний архангелом день апостоли залишили місця своїх проповідей та прибули до Єрусалиму, аби попрощатися з Богородицею та поховати її пречисте тіло. Коли апостоли стояли біля ложа Діви Марії, їх засліпило яскраве світло, в якому зійшов на землю сам Син Божий разом з ангелами та архангелами та забрав і тіло, і душу Пресвятої Богородиці до Господа.

Варто зазначити, що саме слово «успіння» перекладається як «мирна смерть». Звісно ж, свято Успіння Богородиці присвячене не смерті Діви Марії, тому що цю подію не можна назвати радісною. Цього дня християни відзначають перехід Матері Божої до вічного загробного життя.

вітання з успінням богородиці картинки

Традиції та звичаї свята

В народі свято Успіння Богородиці ще називають «Першою Пречистою». Цього дня закінчується суворий Успенський піст, тож можна починати ласувати різними смаколиками. Але при умові, якщо 28 серпня не припаде на середу чи п’ятницю – в такому випадку доведеться зачекати ще один день.

На свято Успіння Богородиці прийнято йти до церкви та вшановувати пам’ять про Матір Божу, святити хлібні колоски й насіння з нещодавно зібраного урожаю, а також ставити свічки за здоров’я близьких та рідних. Прийшовши з храму, господині повинні пекти хліб зі свяченого зерна, який потім подають до святкового столу. З цього дня починають заготовляти різні припаси на зиму, збирати гриби та горіхи. Також наші пращури на свято солили на зиму капусту, огірки, помідори та інші овочі.

За народним календарем цей день називають також «дожинками», «обжинками» та «спожинками», бо закінчуються жнива та сіють озимий хліб. До свята потрібно було обов’язково встигнути дожати усі снопи. У цей день женці качалися по вижатому полю й просили у землі, щоб та повернула їм сили, які вони потратили під час збору врожаю. Впродовж «дожинкових» обрядів, до речі, не дозволялося розмовляти. А оскільки усі роботи у цей день закінчувались, дівчата починали підготовку до весілля. У народі казали, що після свята настає весільна пора: «Прийшла Пречиста – стає дівка речиста», себто багато розмовляє, адже немає роботи.

обжинки

“Жнива в Україні”. Художник Володимир Орловський

Народні прикмети 28 серпня

Цього дня наші предки ретельно слідкували за погодними умовами, з якими й пов’язані деякі прикмети:

  • якщо в цей день хороша погода – очікуйте прохолодного бабиного літа;
  • у небі з’явиться райдуга – осінь буде теплою;
  • багато павутиння – взимку буде морозяно й мало снігу;
  • якщо на Першу Пречисту з’явиться іній – скоро прийде холодна осінь;
  • стелиться туман – буде багатий врожай грибів.

© 35photo.pro

Що під забороною у свято Успіння Богородиці

Цього дня не дозволяється ні шити, ні різати, а також використовувати в побуті голки, ножі та ножиці. Не можна навіть хліб різати ножем, тільки ламати руками. По господарству поратись також не можна: ні прибирати, ні прати, ні працювати на городі.

У цей день не варто сваритись з рідними та близькими людьми. Також не можна думати про погане і бажати комусь зла, навіть ворогам, бо усе погане, що ви їм побажаєте, повернеться до вас.

Не можна у свято ходити у старому або незручному взутті, щоб не затьмарювати подальше життя різними проблемами й турботами.

На Першу Пречисту не можна також ходити босоніж по росі. Наші пращури вирили, що роса у цей день – це сльози Божої Матері. Тож, пройшовшись по цій росі, накличете на себе горе та нещастя.

Успіння Богородиці – одне з дванадцяти найбільших християнських свят, яке має ще одну назву – Богородична Пасха або «літня Пасха». Тож у цей день варто з особливою уважністю ставитись до вищевказаних заборон. Сподіваємось, наш матеріал був для вас корисним!

Текст: Тетяна Вечера

Читайте також: Значення імені Марія: що означає та звідки походить найвідоміше жіноче ім’я