Тест на біологічний вік

Ви знаєте свій біологічний вік? Швидше за все, ні, хоча він може наочно показати, як ваш спосіб життя впливає на ваше здоров’я! Щоб краще зрозуміти, що відбувається всередині вашого тіла, пропонуємо вам пройти простий тест на біологічний вік. А заразом і знайти способи стати здоровішими і молодшими!

Що таке біологічний вік людини?

Як ви вже здогадалися, він відрізняється від кількості свічок на вашому іменинному торті. Ви ж помічали, що деякі люди виглядають молодшими або старшими свого віку? На це є свої причини! Як стверджує професор Гордон Лаук, біологічний вік – це всеосяжний кількісний показник внутрішнього процесу старіння індивіда. І, на відміну від хронологічного старіння, біологічне старіння можна змінити, призупинити і навіть повернути назад!

«Ми звикли вимірювати вік хронологічно, підраховуючи роки з моменту народження, але наука каже нам, що кожна людина старіє по-різному. Це залежить від генів, які ми успадкували, нашого оточення та способу життя»

Гордон Лаук, професор біохімії та молекулярної біології в Загребському університеті та співзасновник GlycanAge (набору, який дозволяє пройти тест на біологічний вік в домашніх умовах)

Що впливає на наш біологічний вік?

В першу чергу – спосіб життя. Це включає всі аспекти нашої фізичної активності, в тому числі тренування серцево-судинної системи, розтягування м’язів, а також вміння розслаблятися для зниження стресу. Наприклад, зниження рівня гормону стресу кортизолу до мінімуму за допомогою йоги для початківців справді запобігає передчасному старінню!

Тест на біологічний вік

Те, що ви їсте, також має значення. Дієта відіграє важливу роль, тому розуміння різниці між здоровою та нездоровою їжею є життєво необхідною. Ви повинні забезпечувати свій організм вітамінами, мінералами та фітохімічними речовинами зі свіжих овочів та фруктів, а також достатньою кількістю води.

Крім того, важливо створити правильний режим сну, який включає не менше семи-восьми годин на ніч.

Хоча ці поради не є універсальними. Незважаючи на те, що деякі фактори (куріння, зайва вага тощо) пришвидшують старіння, кінцевий результат залежить від комбінації генів людини та навколишнього середовища. Все дуже індивідуально і часто потребує персоналізованого підходу, наприклад, розробки індивідуальної дієти чи програми тренувань. Тому спеціалісти рекомендують вести щоденник змін свого способу життя та регулярно перемірювати свій біологічний вік, щоб відстежувати прогрес.

Тест на біологічний вік для жінок

Щоб визначити, як старіє ваше тіло, і чи потребує ваш спосіб життя корекції, скористайтеся нашим калькулятором біологічного віку. Почніть зі свого фактичного віку, а потім дайте відповіді на наступні вісім ключових запитань і додайте чи відніміть роки залежно від результатів.

1. Яка ваша вага?

  • Я маю надлишкову вагу і мені потрібно скинути від десяти кілограмів і більше (+2 роки)
  • Я трохи повна, достатньо було б скинути 5-6 кілограмів (+1 рік)
  • Я струнка і маю нормальну вагу для свого зросту (-2 роки)
  • У мене недостатня вага (+1 рік)

Чому це важливо: 

Зайва вага пов’язана з підвищеним ризиком вікових захворювань, від діабету ІІ типу і високого кров’яного тиску до артриту. Досягнення здорової ваги — це одна з найкращих речей, які ви можете зробити, щоб захистити своє здоров’я! Але залишатися стрункими після сорока років може стати важче через гормональні зміни.

вага

З віком ви втрачаєте м’язову масу, тому метаболізм може сповільнитися. Це означає, що вам потрібно менше калорій, ніж у двадцять і тридцять років. Ось чому силові тренування для підтримки м’язової маси мають вирішальне значення для жінок, коли вони стають старшими.

2. Який у вас рівень активності?

  • Щотижня я виконую принаймні 150 хвилин аеробних вправ і деякі силові тренування (-2 роки)
  • Я не роблю багато вправ, але намагаюся ходити якомога більше і іноді займаюся йогою чи пілатесом для початківців (без змін)
  • Я мало займаюся спортом (+2 роки)

Чому це важливо:

Вправи тренують серце і легені, допомагають контролювати вагу, зменшують стрес і підвищують рівень ендорфінів для миттєвого підняття настрою. Рекомендовані 150 хвилин фізичних вправ на тиждень – це мінімум, який ми повинні виконувати! Але насправді 40 % людей у віці від 40 до 60 років мають менше 10 хвилин швидкої ходьби щомісяця.

Почати займатися фітнесом особливо важливо для жінок, старших 50 років. Настання менопаузи призводить до втрати щільності кісток і м’язової маси, а регулярне виконання цілеспрямованих вправ для нарощування сили може запобігти цьому.

Читайте також: Кіста яєчника: різновиди, симптоми і лікування

фітнес

3. Як ви харчуєтеся?

  • Збалансовано, переважно на основі фруктів і овочів, з невеликою кількістю жирної риби, невеликою кількістю м’яса та дуже малою кількістю цукру (-2 роки)
  • Намагаюся добре харчуватися, але іноді тягнуся до нездорової їжі, коли я напружена або зайнята (+1 рік)
  • Люблю солодощі і живу на напівфабрикатах (+2 роки)

Чому це важливо:

Збалансована дієта дає нам усі поживні речовини, необхідні для загального здоров’я. Їжу потрібно за можливості готувати самостійно, адже напівфабрикати часто містять багато цукру і солі. Це додає калорій, що сприяє збільшенню ваги, і є поганою новиною для вашого кров’яного тиску.

Що стосується конкретних продуктів, які можна додати до свого списку покупок: надавайте перевагу фруктам і овочам, які мають омолоджуючий ефект. Особливо багаті поживними речовинами такі продукти як крес-салат, шпинат, папайя, броколі та авокадо.

Читайте також: Інтуїтивне харчування: як навчитися їсти за покликом серця і шлунка

здорова їжа

4. Скільки часу щодня ви проводите сидячи?

  • Я, в основному, мало рухаюся і сиджу принаймні вісім годин на день (+2 роки)
  • Впродовж дня сиджу багато, але намагаюся вставати щогодини (без змін)
  • Я активна, у мене не сидяча робота (-2 роки)

Чому це важливо:

Дослідження, проведене Каліфорнійським університетом в Сан-Дієго (США), показало: жінки, які ведуть малорухливий спосіб життя, мають коротші теломери (кінцеві ділянки ДНК), тоді як довші теломери сприяють подовженню молодості. Насправді, якщо сидіти протягом десяти і більше годин на день, ви можете додати собі до восьми зайвих років!

Дорослим рекомендовано чергувати тривалі періоди сидіння з легкою активністю. Це може бути просто вставання з-за столу та невелика прогулянка по офісу або коротке 15-хвилинне заняття йогою під час обідньої перерви.

сидяча робота, Тест на біологічний вік

5. Ви курите?

  • Ні, і ніколи не курила (-2 роки)
  • Ні, але раніше курила(без змін)
  • Так (+2 роки)

Чому це важливо:

Куріння пов’язане з багатьма формами раку, старінням шкіри, хворобами серця та остеопорозом. Хороша новина полягає в тому, що відмова від куріння дозволяє вашому організму почати виправляти пошкодження!

Щоб позбутися цієї поганої звички, зверніться за допомогою до професіоналів. Також врахуйте, що ваші шанси покинути курити назавжди набагато вищі, якщо у вас є підтримка від родичів та друзів.

6. Скільки алкоголю ви вживаєте?

  • Менше 14 одиниць (одна одиниця відповідає одному маленькому келиху вина) на тиждень, з кількома днями без алкоголю щотижня (-1 рік)
  • Я п’ю кожного дня і вживаю більше 14 одиниць алкоголю на тиждень (+2 роки)

Чому це важливо:

Вживання алкоголю у великих кількостях впродовж більшості днів щотижня може вплинути на здатність вашого організму до регенерації. Переїдання підвищує шанси отримати інсульт, а надмірне вживання алкоголю також може призвести до збільшення ваги. І ще – будь-який алкоголь, який ви вживаєте, сприяє накопиченню жиру.

Ось чому так важливо зменшувати кількість алкоголю, який ви вживаєте кожного тижня, а також збільшувати кількість днів повністю без алкоголю!

вино

7. Як ви спите?

  • Більшість ночей сплю сім або вісім годин і прокидаюся бадьорою (-2 роки)
  • Зазвичай сплю менше шести годин (+2 роки)
  • Довго сплю на вихідних, але мало протягом тижня (+2 роки)

Чому це важливо:

Під час міцного сну організм виділяє речовини, які відіграють важливу роль у забезпеченні імунної системи регенерації. Більше того, дослідження Університету Рочестера в США виявили, що під час сну мозок виводить токсини, знижуючи ризик розвитку деменції.

Однак забезпечити собі достатню кількість якісного сну не так просто. Ви повинні обов’язково навчитися розслаблятися ввечері, щоб швидко і глибоко засинати.

Читайте також: Як покращити сон і навчитися висипатися: 7 простих порад

8. Як часто ви перебуваєте в стресі?

  • Доволі часто, але борюся з цим за допомогою медитації, хобі та спілкування з друзями (без змін)
  • Нечасто, хоча іноді відчуваю короткочасний стрес на роботі (-1 рік)
  • Часто, і вважаю це таким, що дуже впливає на мій настрій (+2 роки)

Чому це важливо:

Короткі сплески стресу можуть бути дуже корисними для нас, швидко зміцнюючи імунну систему. Але тривалий стрес підвищує маркери запалення в крові, що знижує імунітет і спонукає до шкідливих звичок.

спальня, стрес

Коли ви відчуваєте стрес, згадайте пам’ятні моменти свого дня або поговоріть зі своїми близькими про те, що ви відчуваєте. Ви також можете спробувати медитацію, яка допоможе вам розслабитися.

Тепер, коли ви пройшли наш тест на біологічний вік, чи задовольняють вас отримані результати? Якщо ви молодші свого паспортного віку, вітаємо, але все одно продовжуйте вести здоровий спосіб життя. Якщо ваш біологічний вік такий самий або більший, ніж вказано в паспорті, це сигнал задуматися над серйозними змінами, щоб стати здоровішими.

За матеріалами