Свято Вознесіння

Свято Вознесіння Господнього – важливий для християн день, який щорічно відзначається на сороковий день після Великодня. У 2022 році дата Вознесіння припадає на 2 червня. Розповідаємо про історію виникнення свята та його традиції.

Як виникло свято Вознесіння

Як сказано в Євангелії, після Воскресіння Ісус Христос ще довго перебув серед своїх учнів на землі. Тільки на сороковий день він зібрав усіх на горі Елеон, благословив їх і вознісся на небеса. Згодом люди, які спостерігали це диво, побачили ангелів – ті сповістили, що Син Божий ще повернеться.

Ця подія й відзначається християнами як Вознесіння, яке входить до переліку двунадесятих свят. Його дата є «плаваючою», так як залежить від дня, коли святкується Великдень, але завжди припадає на четвер.

Перші згадки про це свято датуються IV століттям, коли про нього писав історик Сократ. Згодом у своїх проповідях про Вознесіння згадували Іван Золотоуст, Лев Великий, Епіфан Кипрський та інші святі. А цариця Олена на честь цього дня навіть поставила храм – це відбулося у тому ж IV столітті, на місці, де Ісус вознісся на небо. В наш час у багатьох країнах світу побудовані храми на честь Вознесіння.

Храм Вознесіння у Вільнюсі (Литва)

Традиції Вознесіння

На свято Вознесіння християни традиційно відвідують церкву або моляться вдома. У храмах ще напередодні починаються Всенічні бдіння та урочисті співи.

Посту в цей час немає, тому ніяких заборон щодо вживання їжі на Вознесіння не існує.

Наші предки святкували цю дату як символічне закінчення весни, навіть називали цей день «воротами в літо». Влаштовували святкування, пекли пироги з зеленою цибулею та освячували їх у церкві. Також пекли печиво у вигляді «драбинок», щоб Ісусу було легше піднятися на небо.

Свято Вознесіння

Заборони та прикмети на Вознесіння

Цього дня віруючі люди дотримуються певних заборон, а саме:

  • намагаються не пліткувати та не лихословити
  • не відмовляють у допомозі, якщо хтось про неї попросить
  • не призначають на цей день вінчання
  • не плюють на землю, адже цього дня по ній ще ходив Ісус.

Що стосується прикмет, пов’язаних із Вознесінням, то вони такі:

1. Якщо цього дня сонячна погода, то буде хороший врожай.

2. Дощі й грози на Вознесіння обіцяють поганий врожай.

3. Після свята замовкають зозулі, а озиме жито випускає перші колоски.

Свято Вознесіння символізує перемогу Життя над Смертю, Добра над Злом. Роздуми про цю подію допомагають зміцнити свою віру і знайти сили для подолання випробувань. Ми бажаємо вам провести цей день у мирі, спокої та разом з близькими людьми!