психосоматика хвороб

Існує думка, що пережиті стреси та біль з часом можуть накопичуватися в організмі і трансформуватися в захворювання, причому досить серйозні. В психології навіть існує напрям «психосоматика хвороб», який пояснює вплив емоцій на наш фізичний стан. Чи справді це так? Розбираємося в цій статті!

Що таке психосоматика хвороб і наскільки все серйозно

Вчені стверджують, що психосоматичні захворювання виникають або посилюються під впливом емоційного стресу і можуть проявлятися в тілі фізичним болем та іншими симптомами. Існує навіть певна класифікація психологічних причин хвороб, наприклад психосоматика хвороб нирок може пояснюватися пережитою колись критикою, розчаруванням або соромом.

Ось чим можуть бути викликані наступні проблеми зі здоров’ям:

 • головний біль – негативне прийняття власної особистості, негативне ставлення до самого себе;
 • зубний біль – нездатність приймати рішення;
 • хвороби очей – страх перед майбутнім;
 • біль в горлі, астма, проблеми з мовою – страх самовираження;
 • застуда (ГРЗ) – хвилювання, образи через дрібниці, напруженість;
 • хворобливі відчуття в області серця – нестача радості й любові;
 • шлунок – страх перед новими життєвими негараздами;
 • зайва вага – прихований гнів і небажання прощати;
 • хвороби статевих органів – надмірна зосередженість на своїй зовнішності;
 • хвороби ніг (варикоз, артрит) – впертість, критика, злість.

Поширеною помилкою є те, що психосоматичні стани є уявними, і все знаходиться лише «в голові». Насправді фізичні симптоми психосоматичних хвороб є цілком реальними і потребують лікування так само, як будь-яка інша хвороба.

Діагностика психосоматичних захворювань

Коли ви звертаєтеся до лікаря з певними симптомами, він, зазвичай, спочатку шукає фізичне пояснення вашого болю. Якщо немає очевидної фізичної причини, встановлення правильного діагнозу може бути доволі складним. В таких випадках людині здається, що лікар не сприймає її серйозно або думає, що пацієнт все вигадує. А справжньою причиною захворювання може бути якраз психологічна: наприклад, проблеми з зором можуть пояснюватися страхом перед потенційними загрозами. Детальніше про це читайте за посиланням: https://www.altimed.net/psihosimatika-glaza/.

психосоматика хвороб очей

Якщо ваш лікар не може знайти чітку фізичну причину вашого болю (наприклад, травму чи інфекцію), він може запитати вас про те, як ви почуваєтесь емоційно. Адже якщо виявити джерело стресу, його можна усунути! Коли лікарі запитують про стрес у вашому житті, вони не мають на увазі, що ваш біль не справжній. Симптоми, спричинені стресом, дуже реальні, просто механізм їхнього виникнення інший.

Як лікуються психосоматичні хвороби

Після того, як ви разом з лікарем визначите джерела стресу у вашому житті, потрібно розробити механізми їхнього подолання. Адже стрес, який накопичився у вашому тілі, так чи інакше вийде. І найкраще, що ви можете зробити, – це розробити контрольований спосіб його «випуску» замість того, щоб дозволити стресу знайти слабке місце і вибухнути.

Не варто застосовувати нездорові способи боротьби зі стресом, наприклад, зловживання алкоголем. Існує незліченна кількість методів здорового подолання, потрібно лише знайти серед них той, який найбільше вам підходить. Ось кілька ідей, щоб почати:

 1. Будьте чесними з іншими (і з собою).
 2. Довіряйте людям.
 3. Зробіть щось приємне для когось іншого (і обов’язково робіть приємні речі для себе).
 4. Харчуйтеся збалансовано, регулярно займайтеся спортом і створіть заспокійливий простір для сну.
 5. Вивчіть техніку релаксації.
 6. Відмовтеся від образи, способу мислення або відносин, які не є здоровими або корисними для вас.
 7. Знайдіть час для активного відпочинку, який вам подобається.
 8. Зробіть перерву, якщо ви опинилися в стресовій ситуації.

спокій, дівчина лежить на траві

Пам’ятайте, що кожен справляється зі стресом по-своєму. Дві людини в одній і тій же стресовій ситуації будуть реагувати дуже по-різному. Як тільки ви зрозумієте, як стрес впливає саме на ваш організм (емоційно і фізично), ви зможете працювати над розробкою здорових та ефективних способів боротьби з ним. І тоді ніяка психосоматика хвороб вам буде не страшна!

Читайте також: «Як українці можуть жити на 10 років довше»: допис львів’янина набирає популярності в мережі