синдром срібної ложки

Що таке «синдром срібної ложки», і як забезпеченим батькам не допустити помилок у вихованні власних дітей? Пояснюємо на пальцях!

Як ростуть сучасні діти

Дитинство наших дітей дуже відрізняється від того, яке було в нас. Вони з раннього віку отримують дорогі смартфони та планшети, їх возять на відпочинок за кордон, одягають в недешеві речі, а про таке поняття як «ділити між собою шоколадку з допомогою лінійки» вони навіть не чули!

Добре це чи погано? Мабуть, скоріше, добре, адже всі батьки прагнуть забезпечити свої дітей якомога краще. Але деякі помилки виховання в сучасних забезпечених сім’ях можуть призводити до дуже негативних наслідків.

©Pixabay

Факт: діти з благополучних родин часто виростають не готовими до дорослого життя

На жаль, це досить розповсюджене явище. Батьки лише розводять руками і не розуміють, чому хороші умови, найкраща освіта та колосальні можливості, які вони дають своїм дітям, не тільки не призводять до очікуваних результатів, а й мають протилежний ефект! А все тому, що покоління, яке звикло отримувати бажане без особливих зусиль, просто не вміє самостійно організовувати своє власне життя.

Що таке «синдром срібної ложки»

Батькам здається, що ситуація з їхньою дитиною особлива, але насправді такі проблеми далеко не нові – на Заході їх обговорюють вже давно, і навіть вигадали для них спеціальну назву: «синдром срібної ложки». Щоправда, спочатку це більше стосувалося дітей з дуже багатих і відомих сімей, які мали можливість із 16-17 років їздити на розкішних кабріолетах та літати на канікули виключно першим класом. Але зараз і в звичайних родинах з хорошим рівнем доходу ознаки цієї проблеми проявляються все частіше.

Діти з «синдромом срібної ложки» пасивні, нічого не хочуть, у них немає ніяких стійких бажань, крім матеріальних, вони не здатні ставити серйозні цілі й досягати їх. Вони не можуть витримати навіть найменшого розчарування, абсолютно не пристосовані до життя і знаходяться в постійній гонитві за задоволеннями. Їм абсолютно не цікавий сімейний бізнес, вони часто бувають невдячними, холодними, байдужими і схильними до асоціальної поведінки.

Що ми робимо не так: головні помилки виховання

Щоб виховати «незіпсовану» дитину, потрібно усвідомити, що саме її псує. Отже, що ми робимо неправильно?

1. Ні в чому не обмежуємо

Ми готові давати дітям все і відразу, що б вони не попросили. Ми ні в чому не відмовляємо і без зайвих запитань задовольняємо всі дитячі бажання. В результаті діти, які звикають отримувати все, що хочуть, без будь-яких відстрочок, не вміють чекати і терпіти, виношувати мрію, ставити цілі, планувати, докладати зусилля для досягнення бажаного, цінувати досягнуте. Зрештою настає пересичення – вони взагалі перестають чогось хотіти. Звідси нудьга, байдужість і депресія.

2. Занадто перевантажуємо

Сьогодні дитина сприймається як свого роду інвестиційний проект, в який треба вкласти побільше коштів і якнайшвидше отримати віддачу. «Інвестиції» починаються буквально з пелюшок: розвиваючі заняття, гуртки, спортивні та творчі секції, потім підключаються школа та інші додаткові заняття. В результаті дитина живе за жорстким, заздалегідь розпланованим розкладом, і звикає до зовнішнього управління. Вона стає нездатною до самоорганізації, а тим більше до лідерства, так як постійно потребує допомоги і настанов. У неї не залишається спочатку часу, а потім і бажання реалізовувати свої фантазії, свою креативність: нескінченні «треба» і «повинен» гасять будь-які творчі пориви.

3. Відкуповуємось

Ми постійно зайняті, часу на дітей не вистачає, і тому намагаємося спілкуватися з ними опосередковано: свої емоції, теплі почуття, увагу ми замінюємо подарунками. По суті, ми відкуповуємося від дітей речами, грошима, подорожами, виконанням бажань. Дитина росте, а разом з нею росте і розмір компенсації – від іграшок до коштовностей, автомобілів та кредиток. Але обділена емоціями дитина не вміє дружити, висловлювати свої почуття і любити. В результаті меркантильний інтерес, вигода і користь стають для неї провідними в стосунках з оточуючими, в тому числі і з батьками.

Три золотих правила, які можуть виправити ситуацію

Що робити? Перш за все, потрібно побачити і зрозуміти, що відбувається з дитиною, усвідомити важливість проблеми і шукати способи її вирішення. Ось три золотих правила виховання, які допомагають впоратися з будь-якими труднощами:

1. Встановіть межі

Дитині життєво необхідні обмеження – так звані «червоні лінії», які покажуть, що кожен вчинок матиме певні наслідки. Заборони треба чітко формулювати, пояснювати і подавати так, щоб не образити дитину, не спровокувати її на бунт чи опір. Адже якщо дорослі не встановлюють ніяких кордонів, то діти намагаються намацати їх самі, і часто це призводить до сумних наслідків.

2. Дайте свободу

Залишайте своїм дітям вільний час і давайте їм можливість проводити його на свій розсуд! Граючи, нудьгуючи, мріючи, досліджуючи, наші сини і доньки шукають себе, вчаться приймати рішення, керувати своїм часом і своїм життям. У них з’являється можливість знайти захоплення, якісь цікаві справи, спокійно поміркувати, набути досвіду, завести друзів, подивитися на світ своїми очима.

3. Діліться своїм теплом

Дитину треба буквально наповнити любов’ю і нічого не вимагати натомість! Їй важливо знати, що її люблять не за характер, поведінку, оцінки, грамоти, спортивні трофеї, а просто тому, що це ваша дитина, і ви не припините її любити, що б не сталося. Діти повинні відчувати, що батьки завжди поруч.

На перший погляд, ці правила взаємовиключні. Ми можемо рухатися від одних крайнощів до інших: то давати дітям повну свободу, то встановлювати межі і замикати їх в чотирьох стінах. Але ці три умови працюють тільки в єдиній зв’язці. Триєдиність обмежень, свободи і тепла – це універсальний рецепт виховання дитини в сучасній сім’ї, який допоможе нам не втратити відчуття міри. Любіть своїх дітей, будьте уважними до них і не допускайте помилок виховання, щоб потім не шкодувати про втрачений час!

За матеріалами: Forbes

Читайте також: Як навчити дитину робити уроки самостійно (без вашого крику і нервового зриву)