Петро і Павло Горобинники

Щороку 23 вересня віруючі відзначають свято Осінніх Петра і Павла – Нікейських праведників, які присвятили своє життя Богу. Також вважається, що цього дня особливої сили набуває горобина. У зв’язку з цим виникла ще одна назва свята – Петро і Павло Горобинники. Про історію та традиції цього дня читайте далі.

Петро і Павло Горобинники – що про них відомо

Єпископи Петро і Павло жили в Нікеї в IX столітті. В часи правління імператора Лева ІІІ Ісавра Візантійська імперія виступала проти християнства і всіляко боролася з тими, хто його сповідував. Святий Петро з Нікеї був тим, хто відважно захищав свою віру. Він відкрито проповідував, викривав помилки язичницьких канонів і закликав народ звернутися до справжнього Бога. Через це єпископ Петро витримав багато страждань і в результаті прийняв мученицьку смерть.

Про земне життя Павла відомо дуже мало, зокрема те, що він жив в один час із Петром і вів проповідницьку діяльність в Нікеї. Павло також був страчений, оскільки не став відрікатися від християнської віри.

Петро і Павло Горобинники

Чудодійна горобина

Цей день здавна вважався днем народження горобини, і саме сьогодні її плоди набувають солодкого присмаку. Селяни зривали грона червоних ягід і розвішували їх під дахом та на вікнах в якості оберегів від нечистої сили. При цьому горобину збирали не всю – декілька грон обов’язково залишали на деревах для птахів.

Горобині приписували чудодійну силу, тому заготовляли її на запас. Якщо людині було важко дихати, у неї боліла голова або вона страждала безсонням, знахар брав гілочку горобини, окреслював навколо хворого коло і використовував спеціальний заговір. Після цього, зазвичай, наступало полегшення.

З горобини варили компоти й цілющі відвари, які використовували для лікування застуди та інших хвороб. Господині готували з ягід квас, що мав послаблюючі, жарознижуючі та тонізуючі властивості, а серед чоловіків дуже цінувалася горобинова настоянка.

горобина

Що потрібно робити на Петра і Павла Горобинників

В першу чергу на Петра і Павла Горобинників жінки молили святих про здоров’я дітей і про їхнє щастя в райських садах. Також наші предки просили в Петра і Павла допомоги, щоб добре пережити холодну зиму. А для щастя в оселі на стіл клали гілочку горобини.

Цього дня можна наслідувати приклад наших предків і зібрати на зиму горобину – кисті ягід потрібно акуратно зрізати і розвішати в сухому прохолодному приміщенні. Плоди горобини заготовляють на зиму в сушеному, замороженому, або свіжому вигляді. Сушать ягоди на деках у духовці або в електросушарці, при температурі не більше 60 градусів.

Кінець вересня – чудовий час для заготівлі інших дарів природи – грибів, ягід барбарису, цілющих трав тощо. Городники й садівники в цей час вже готують свої ділянки до зими: забирають суху траву, опале листя тощо.

дівчинка, горобина

Народні прикмети 23 вересня

Звісно ж, Петро і Павло Горобинники приносять народні прикмети:

• Мало горобини – осінь буде сухою; багато – дощовою.

• Хороший урожай горобини – до морозної зими.

• Якщо на Горобинників йде дощ – можна чекати теплих днів.

• Небо стало вищим – до ясної погоди.

Ось таке цікаве горобинове свято! Діліться статтею з друзями, щоб і вони дізналися про народні традиції!

Читайте також: Калина звичайна: лікувальні властивості, секрети заготівлі та корисні рецепти