Невеликі садна чи порізи – це саме та неприємність, яка може трапитися будь-коли і з будь-ким. Як в такому випадку не допустити потрапляння інфекції і що робити в першу чергу?

Вас врятує антисептик для ран – ефективний і першочерговий засіб при виникненні різних саден, порізів, опіків і подряпин. Негайна їх обробка за допомогою антисептичних препаратів і розчинів дозволяє запобігти потраплянню інфекцій і патогенних мікроорганізмів, а також прискорити процес загоєння.

Класифікація антисептиків

За рахунок усунення чинників, що уповільнюють регенерацію тканин, доступ кисню і поживних речовин, антисептики прискорюють відновлення пошкоджених ділянок тіла незалежно від їх виду і форми. Щоб підібрати оптимальний засіб залежно від особливості рани, слід враховувати різновиди антисептичних препаратів.

антисептики

Види антисептиків:

  1. Окислювачі – перекис водню, гидроперит і перманганат калію. При зіткненні з тканинами вони вивільняють активний кисень, який блокує розвиток мікроорганізмів.
  2. Галоїди – галогени і галогеновміщуючі речовини. Мають високу бактерицидну активність, яка руйнує білки мікроорганізмів.
  3. Саліцилова і борна кислота – денатурують білки бактеріальних клітин.
  4. Етиловий спирт – за рахунок зневоднення тканин пригнічує діяльність білків патогенних організмів.
  5. Барвники – зеленка і фукорцин. Проявляють активність щодо коків і грампозитивних бактерій.
  6. Альдегіди – лізоформ і формалін. Проникають всередину структури мікробних клітин і руйнують їх.
  7. Катіонні антисептики – мірамістин. Стимулює клітинний імунітет і прискорює загибель мікроорганізмів шляхом їх впливу на мембрани.
  8. Рослинні препарати з антибактеріальною дією – настоянка календули або урзалін. Мають легку антисептичну дію.

Всі типи засобів відрізняються за ступенем активності і спектру антимікробної дії. При виборі антисептика необхідно враховувати особливості рани та стадію її занедбаності.

Як використовувати антисептичні засоби правильно?

При обробці рани антисептиком важливо дотримуватися інструкції, щоб уникнути виникнення побічних явищ. При поверхневих ранах це можна робити самостійно, при глибоких – тільки під контролем медичного персоналу.

обробка рани

Щоб запобігти потраплянню інфекції, обробка повинна здійснюватися відразу ж після появи рани і тільки чистими руками. При наявності кровотечі її необхідно зупинити, а забруднення усунути за допомогою чистої води. Наносити антисептик можна навколо рани і на саме пошкодження, після чого накласти стерильну пов’язку.