постковідний синдром

Десятки мільйонів людей в усьому світі вже перехворіли на COVID-19. На щастя, більшість з них повертаються до нормального стану здоров’я протягом двох тижнів після хвороби, але в деяких пацієнтів неприємні симптоми можуть зберігатися протягом місяців. Це явище отримало назву «постковідний синдром», або «довгий ковід» (від англ. long covid).

Якими є найчастіші симптоми постковідного стану і як оцінити ризики, що така ситуація станеться саме з вами? Чи можливо боротися з наслідками коронавірусу? Розповідаємо у цьому матеріалі.

Постковідний синдром: основні симптоми

Більшість людей, які захворіли на COVID-19, повністю одужують протягом декількох тижнів. Але деякі (навіть ті, у кого захворювання пройшло в легкій формі) продовжують відчувати симптоми після первинного одужання. Це можуть бути:

 • підвищена втомлюваність
 • задишка, відчуття нестачі повітря
 • кашель
 • болі в суглобах
 • болі в грудях, відчуття здавленості
 • болі у м’язах або головний біль
 • пришвидшене серцебиття
 • втрата запаху або смаку
 • проблеми з пам’яттю, концентрацією або сном, «затуманення» мозку
 • випадіння волосся
постковідний синдром

©depositphotos.com

«Я перехворіла на COVID-19 в легкій формі – на щастя, обійшлося без пневмонії та антибіотиків. Проте навіть зараз, через 4 місяці після хвороби, все ще бачу неприємні симптоми: втомлююся швидше, ніж зазвичай; є відчуття нестачі кисню, задишка навіть при найменших фізичних навантаженнях. Також є проблеми з пам’яттю: іноді раптово забуваю, що хотіла сказати співрозмовнику, або, наприклад, заходжу в кімнату, і не пам’ятаю, за чим я сюди йшла.»

Ганна, 38 років

Найчастіше з такими затяжними симптомами стикаються люди похилого віку та ті, хто хворіє на інші серйозні захворювання. Але дуже часто навіть молоді й здорові люди можуть відчувати нездужання протягом тижнів або місяців після зараження коронавірусом. Численні дослідження за останні кілька місяців показали, що приблизно у кожного третього хворого на COVID-19 симптоми будуть тривати довше, ніж звичайних два тижні.

Читайте також: Інфекціоніст назвав головні помилки, які роблять пацієнти при лікуванні коронавірусу

Які органи найбільше страждають від коронавірусу

Хоча COVID-19 вважається хворобою, яка в першу чергу вражає легені, вона також може негативно вплинути і на інші органи. А це, в свою чергу, збільшує ризик довгострокових проблем зі здоров’ям. Органи, на які може вплинути COVID-19:

Серце. Тести візуалізації, проведені через місяці після одужання від COVID-19, показали істотне пошкодження серцевого м’яза, навіть у тих людей, які відчували лише легкі симптоми. Це може збільшити ризик серцевої недостатності або інших серцевих ускладнень у майбутньому.

Легені. Тип пневмонії, який викликається COVID-19, може спричинити тривале пошкодження крихітних повітряних мішечків (альвеол) у легенях. Утворена рубцева тканина може призвести до тривалих проблем з диханням.

Мозок. Навіть у молодих людей COVID-19 може спричинити інсульти, судоми та синдром Гійєна-Барре – стан, що викликає тимчасовий параліч. COVID-19 також може збільшити ризик розвитку хвороби Паркінсона та хвороби Альцгеймера.

Кровоносна система. COVID-19 може змушує клітини крові скупчуватися і утворювати згустки. І хоча вважається, що спричинити інфаркти та інсульти можуть великі згустки, дрібні згустки також шкідливі. Вони блокують крихітні кровоносні судини (капіляри) серцевого м’яза. Від утворення тромбів можуть страждати також легені, ноги, печінка та нирки.

Нервова система. У людей, які перехворіли на COVID-19, часто розвиваються синдром посттравматичного стресу, депресії та тривожність.

серце

©depositphotos.com

Дослідникам і досі багато чого невідомо про те, як коронавірус впливає на людей з часом. Тому лікарям рекомендують уважно стежити за людьми, які перенесли COVID-19, щоб побачити, як функціонують їхні органи після одужання.

Хто найбільше ризикує постраждати від «довгого ковіду»

Національна служба Великої Британії (NHS) стверджує, що передбачити появу постковідного синдрому в людини практично неможливо. Це абсолютно не залежить від того, як вона перенесла захворювання: важко, легко чи взагалі безсимптомно. Хоча на сьогодні вже відомо, що «довгий ковід» у жінок трапляється в 4 рази частіше, ніж у чоловіків.

Незважаючи на складнощі прогнозування, Всесвітня організація охорони здоров’я, все-таки, виокремила певні групи ризику, до яких відносяться:

 • люди з ожирінням;
 • люди, які мають проблеми з високим тиском;
 • люди з ментальними проблемами.

Хоча навіть молоді і в цілому здорові люди, які досить легко перенесли коронавірус, можуть тижнями відчувати ускладнення після хвороби.

Як прискорити відновлення організму після ковіду

Лікар-інтерніст Руслан Буяновський стверджує, що магічних ліків проти постковідного синдрому не існує. Терапія призначається індивідуально і залежить від багатьох факторів:

1. Ризику пацієнта отримати загострення хронічних хвороб (інфаркту або інсульту, погіршення функції нирок, печінки тощо). Такі пацієнти потребують більш уважного медичного спостереження і повинні сумлінніше дотримуватися терапії наявних хронічних хвороб.

2. Симптомів протікання коронавірусної хвороби. Якщо пацієнт потребував штучної вентиляції легень (ШВЛ), то відновлення легень буде відбуватися повільно. В такому випадку буде потрібна киснева підтримка та вправи легеневої реабілітації.

3. Наявності ознак вираженої слабкості. Чіткого пояснення появи цього симптому наразі немає, але однією з причин вважається зниження рівня серотоніну у центральній нервовій системі. Поступово ця слабкість минеться, проте для відновлення людина може потребувати допомоги фізичного терапевта.

4. Необхідності психотерапевтичної підтримки. Якщо прояви депресії та тривожності мають саме психологічну причину, пацієнту може знадобитися підтримка психотерапевта, а у деяких випадках – прийом відповідних медикаментів.

прийом в лікаря

©depositphotos.com

Дуже поширеною скаргою пацієнтів, які перехворіли ковідом, є тривалий кашель та проблеми з диханням. Пульмонолог Оксана Молодая пояснює, що це може бути пов’язано зі зниженням вентиляційної здатності уражених хворобою альвеол.

Цей стан дійсно може зберігатися довго, до двох місяців. Зазвичай тактика єдина – перечекати. Але якщо це сильно знижує якість життя, лікар може призначити інгаляції з ліками.

Для усунення таких станів лікарка радить практикувати наступні вправи, які можна виконувати вдома:

 • дути через соломинку в склянку з водою;
 • лежати на животі;
 • робити глибокий вдих, потім – глибокий видих і затримувати дихання на кілька секунд.

Повторювати вправи потрібно по 4-5 разів щогодини.

Постковідний синдром – явище не з приємних. Якщо його симптоми суттєво погіршують ваше життя, зверніться до сімейного лікаря і проконсультуйтеся, що ви можете зробити для полегшення свого стану.

За матеріалами: project.liga.net, theconversation.com, mayoclinic.org