День Збройних Сил України

День Збройних Сил України – державне свято, яке щороку відзначається 6 грудня. В цей день прийнято вітати військовослужбовців і усіх тих, хто боронить кордони нашої держави. У цьому матеріалі розповідаємо про історію свята, новітні традиції та цікаві факти в становленні українського війська.

Чому День Збройних Сил України прийнято відзначати 6 грудня

Саме цю дату свята було обрано не без підстав. Через деякий час після того, як Україна здобула незалежність, 6 грудня 1991 року були затверджені два важливі закони: «Про оборону України» й «Про Збройні сили України». Тож, згідно з Конституцією України, саме Збройні Сили України (ЗСУ) повинні обороняти державу, захищати її суверенітет, територіальну цілісність та недоторканість.

До сучасних Збройних Сил України входять три типи військ: сухопутні, військово-морські сили та повітряні сили. Крім того, до ЗСУ відносять внутрішні війська, держприкордонслужбу, оперативно-рятувальну службу (ДСНС). А 2016 року було створено новий рід військ – сили спеціальних операцій, завдання яких проводити антитерористичні операції, розвідки, пошуки та евакуацію полонених тощо.

з днем збройних сил України

Як відзначається свято

Традиційно в цей день проводяться урочисті заходи – вручають державні премії та нагороди, відправляють божественну літургію, несуть квіти до Могили Невідомого Солдата.

Звісно ж, у кожної частини ЗСУ є своє професійне свято, але цей день є своєрідним об’єднанням усіх військовослужбовців країни. До речі, найбільшу кількість військових мають сухопутні війська, до яких, крім артилерії та авіації, механізованих і танкових підрозділів, також входять десантні й ракетні війська.

вітання з днем ЗСУ, привітання з днем збройних сил України

День Збройних Сил України: сучасні традиції

Як відомо, Збройні Сили є консервативною структурою з власними традиціями, змінювати які досить нелегко, проте робити це необхідно. Тим паче, якщо враховувати, що переважна більшість традицій перейшла з радянської армії.

Перш за все слід зазначити, що важливим кроком у зламі радянських традицій стала заміна вітання військових з «Бажаю здоров’я» на «Слава Україні – Героям Слава». До того ж, змінилось і звертання: не «товариш», а «пан».

День Збройних Сил України

Кольори беретів у десантників та морських піхотинців теж стали іншими. Замість звичних чорних та блакитних, тепер вони носитимуть берети кольору морської хвилі і темно-бордового.

Ще одна гарна традиція – зустрічати військовослужбовців, котрі повернулись із війни на Сході України. За звичаєм, вони крокують вулицями до військової частини, а жителі міста вітають їх з поверненням.

Кілька цікавих фактів про Збройні Сили України

Можливо, ви цього не знали:

• В Збройних Силах України служать та працюють більш ніж 23 % жінок (понад 58 тисяч), з яких приблизно 29 тисяч є військовослужбовцями. А з 2014 року в антитерористичній операції на Сході України взяли участь майже 7 тисяч жінок.

українські солдати жінки

• Вивчивши досвід США, Канади, Великобританії та інших країн, Україна в травні 2017 року ввела в бойові частини та підрозділи ЗСУ посаду військовий капелан (священник). Бойові бригади, в залежності від їх чисельності, мають двох чи чотирьох таких священників.

• Україна є першою країною у світовій історії, котра відмовилась від ядерної зброї добровільно. Ядерне роззброєння відбувалось з 1991 по 1996 рік.

ЗСУ є одним з головних елементів стабільного розвитку української держави та справжньою гарантією державного суверенітету. Тож в День Збройних Сил України обов’язково привітайте тих, хто стоїть на сторожі нашої Батьківщини!

Текст: Тетяна Вечера