день ангела Вікторії

Вікторія – доволі поширене в Україні жіноче ім’я, але до недавнього часу воно вважалося більше цивільним, ніж церковним. Проте сьогодні існує відразу декілька дат, коли можна святкувати день ангела Вікторії, причому в різних джерелах вони часто не співпадають! То коли ж можна відзначати ці іменини?

Для мене це питання особливо актуальне, тому що дуже довго я вважала, що іменин Вікторії не існує взагалі (і, признаюся, це мене засмучувало). Кілька років тому я почула, що День ангела Вікторії святкують 13 лютого. Хтось із моїх друзів про це знав і вітав мене, хтось – навіть не чув, але згодом я звикла до думки відзначати іменини саме цього дня. І яким же було моє розчарування при підготовці цього матеріалу, коли я переглянула чимало джерел і не знайшла жодного підтвердження, що іменини Вікторії припадають саме на 13 лютого! Я вирішила розібратися у цій плутанині з датами, і ось що мені вдалося прояснити.

Чому День ангела Вікторії раніше не святкували

Серед слов’янських імен можна виділити ті, які тісно пов’язані з християнством – їх прийнято називати канонічними, церковними. Більшість з них вписано в церковний календар, тому їхнім власникам легко знайти свої іменини. Але бувають випадки, коли цивільні та церковні імена не співпадають.

Крім цього, в світській традиції прижилося багато імен, які не відповідають своїм церковним варіантам. Наприклад, «Вікторія» в перекладі з латинської означає «перемога», але на грецькій мові це слово звучить як «Ніка». Тому цивільне ім’я Вікторія часто співвідносять із церковним іменем Ніка.

Проте віднедавна все змінилося, і ім’я Вікторія таки з’явилося в церковному календарі. Відбулося це в 2011 році, коли було прийнято рішення вшанувати пам’ять святої мучениці Вікторії Кордувійської (Кордубської). Пізніше стало відомо і про інших святих, які носили це ім’я, тому тепер іменини Вікторії згідно з церковним календарем відзначаються по-різному.

На які дати припадають іменини Вікторії

Отже, сьогодні Віки та Вікторії можуть відзначати свої іменини в один із цих днів:

  • 7 червня – день пам’яті Вікторії Ефеської
  • 14 червня – день пам’яті Вікторії Солунської
  • 6 листопада – день пам’яті Вікторії Нікомидійської
  • 21 листопада – день пам’яті Вікторії Кулузької
  • 30 листопада – день пам’яті Вікторії Кордувійської (Кордубської)
  • 23 грудня – день пам’яті Вікторії Римської
  • 11 лютого – день пам’яті Вікторії Альбітінської
  • 23 березня, 29 квітня – день пам’яті Ніки Корінфської

Як видно з переліку, святих з таким іменем є декілька. При хрещенні обирається ім’я тієї святої Вікторії, день пам’яті якої найближчий до дати народження дитини.

Цікаво, що дати 13 лютого в цьому переліку немає, зате цього дня християни вшановують пам’ять мученика Віктора Корінфського. Швидше за все, чоловіче ім’я «Віктор» просто перетворилося на жіночий варіант «Вікторія» – звідси й пішло святкування іменин 13 лютого. Але якщо розібратися, це не зовсім правильно.

з днем ангела Вікторії, з іменинами Вікторії

День ангела Вікторії: ким були святі мучениці з цим іменем

Про більшість мучениць, які носили ім’я Вікторія і постраждали через свою непохитну християнську віру, майже не збереглося ніякої інформації. Але про деяких з них дещо таки вдалося відшукати.

Вікторія Альбітінська (день пам’яті – 11 лютого)

Про існування цієї святої, ймовірно, не знали на православному Сході, але є безперечні свідчення її шанування серед західних православних християн. Вікторія народилася в місті Альбітіна (Північна Африка), у знатній сім’ї. Прийняла християнство ще в юні роки і, всупереч волі батьків, відмовилася від заміжжя.

Свята Вікторія була арештована під час богослужіння. Її брат, язичник, намагаючись врятувати її від суду, почав свідчити про її нібито божевілля. Суддя вже був налаштований відпустити дівчину під опіку брата, але сама Вікторія спростувала судження про своє божевілля і від віри не відреклася. Через це її разом з 45 одновірцями засудили до тюремного ув’язнення, а згодом і стратили – відбулося це в 304 році. 

Сьогодні мощі святої Вікторії знаходяться в церкві Санта-Марія-делла-Вітторія в Італії.

Інтер’єр церкви Santa Maria della Vittoria в Римі, в якій знаходяться мощі святої Вікторії

Вікторія Кордувійська (день пам’яті – 30 листопада)

Мучениця Вікторія та її брат Асцикл народилися в місті Кордова (Іспанія). Обоє вони вже з дитинства дотримувалися канонів християнства і жили відповідно до заповідей Христа. Але ось на престол Римської імперії зійшов імператор Діоклетіан, який був відомим противником християнства. Щоб догодити йому, управитель міста Кордова Діон повелів зібрати відомості про всіх християн і примусити їх принести жертви поганським богам, а в разі непослуху – піддати тортурам і стратити.

Брата і сестру доставили до палацу Діона і почали то погрозами, то лицемірними добрими умовляннями схиляти їх принести жертву ідолам. Вікторія та її брат відмовилися, через що їх побили і кинули в темницю, тримаючи без їжі та води. Незважаючи на це, святі читали молитви і старанно просили Господа зміцнити їх на християнському шляху.

Нарешті, правитель наказав спалити Вікторію і Асцикла, однак вогонь не приніс шкоди ні їм, ні їхньому одягу. Вони співали молитви на славу Божу, а народ, замість того, щоб злякатися за задумом Діона, дивився на те, що відбувається, як на диво. Після тривалих тортур святі почали просити Бога забрати їх до себе, і лише після цього Діону вдалося вбити їх з лука. Брат і сестра померли тілами, але їхні душі відразу піднялися в небеса. Пізніше на місці їхньої загибелі, яка відбулася в 304 році, був заснований монастир на честь святої Вікторії і святого Асцикла. Зараз вони є одними з найшанованіших святих в Іспанії.

день ангела Вікторії

Ікона святої Вікторії Кордувійської

Вікторія Римська (день пам’яті – 23 грудня)

Існують певні свідоцтва про шанування цієї святої на православному Заході, про що говорить внесення її імені в стародавні латинські мартирологи. Крім того, мучениці Вікторія і Анатолія Римські, які були сестрами, зображені на одній зі знаменитих мозаїк в церкві Сан-Аполлінаре Нуово в Равенні.

Вікторія постраждала за свою віру приблизно в 250 році, за часів гонінь римського імператора Деція на території сучасної Італії. Дівчина мала благородне походження і прийняла християнство під впливом своєї глибоко віруючої сестри Анатолії. Обидві вже були посватані за знатних римлян-язичників, але всупереч бажанням своїх майбутніх чоловіків Вікторія і Анатолія відмовилися виходити заміж, вирішивши присвятити своє життя служінню Господу. Після відмови зректися Христа сестер стратили.

Ось таку непросту історію має День ангела Вікторії! Зате тепер ви точно знаєте, коли потрібно вітати своїх знайомих із цим іменем. Ну а я буду визначатися, на який день перенести святкування своїх іменин з 13 лютого, адже варіантів, як виявляється, є чимало!

Вікторія Чорній,
шеф-редактор сайту «Твій світ»