болить спина

Біль у спині є поширеною причиною звернення за медичною допомогою. Це виснажує, приносить незручності і значно погіршує життя, тому ігнорувати проблему аж ніяк не вийде. Чому ж болить спина, і що можна зробити для покращення самопочуття? Розбираємося в нашому матеріалі!

Чому болить спина

Біль у спині може вражати людей будь-якого віку. Він з’являється через травми, надмірну активність та деякі захворювання. На щастя, вчасно вжиті заходи та звернення в інститут вертебрології в більшості випадків вирішують проблему доволі швидко. Головне – не відпускати процес на самотік у надії, що все пройде саме по собі.

Головними причинами болю в спині є:

• Розтягнення м’язів або зв’язок. Підняття чогось важкого або раптовий незручний рух можуть призвести до розтягнення м’язів спини і зв’язок хребта. Якщо ви перебуваєте в поганому фізичному стані, постійне навантаження на спину може викликати болючі м’язові спазми.

• Розрив дисків. Диски відіграють роль подушок між хребцями, але іноді м’які тканини всередині дисків можуть випнутися або розірватися і тиснути на нерв. Буває й так, що розрив диска відбувається без болю в спині. Таку проблему часто виявляють випадково, під час рентгену хребта з якихось інших причин.

• Остеоартроз нижньої частини спини. У деяких випадках артрит хребта може призводити до звуження простору навколо спинного мозку – цей стан називається спинальним стенозом.

• Остеопороз. Якщо кістки стають пористими та крихкими, збільшується ризик болючих переломів хребців.

дівчина сидить за комп'ютером

Біль у нижній частині спини може бути пов’язаний з кістковим поперековим відділом хребта, дисками між хребцями, зв’язками навколо хребта і дисками, спинним мозком і нервами, м’язами нижньої частини спини, внутрішніми органами живота і таза, а також шкірою навколо поперекової області. Біль у верхній частині спини пов’язують з порушенням роботи аорти, пухлинами в грудній клітці та запаленням хребта.

Фактори ризику

Спинні болі можуть виникати в будь-кого, навіть у дітей та підлітків. Але є фактори, які підвищують ризик його розвитку:

  • Вік. Починаючи приблизно з 30 або 40 років, болить спина частіше.
  • Відсутність фізичних навантажень. Слабкі м’язи спини та живота можуть призвести до болю в спині.
  • Надмірна вага, яка створює додаткове навантаження на спину.
  • Хвороби. Деякі види артриту та раку можуть сприяти болю в спині.
  • Психологічні умови. Люди, схильні до депресії та тривоги, мають більший ризик появи болю в спині.
  • Куріння. У курців спина болить частіше, тому що куріння посилює кашель, а він може призвести до грижі міжхребцевих дисків. Куріння також зменшує приплив крові до хребта і збільшує ризик остеопорозу.

Якщо ви відноситеся до однієї з груп ризику, то повинні значно уважніше ставитися до здоров’я своєї спини.

болить спина

Профілактика болю в спині

Ви можете уникнути болю в спині або запобігти його повторенню, якщо будете покращувати свій фізичний стан, а також практикувати правильні рухи тіла.

Ось що ви можете зробити, щоб ваша спина була здоровою і міцною:

1. Тренуйтеся. Регулярні аеробні вправи з низьким навантаженням на спину можуть підвищити її витривалість та дозволити м’язам функціонувати краще. Ходьба і плавання – дуже хороший вибір.

2. Розвивайте силу і гнучкість м’язів. Вправи для м’язів живота і спини допомагають сформувати ці м’язи, щоб вони працювали як природний корсет для спини.

3. Підтримуйте здорову вагу. Надмірна вага напружує м’язи спини. Якщо у вас зайва вага, запобігти болю в спині допоможе схуднення.

4. Киньте палити. Куріння підвищує ризик болю в попереку. Ризик збільшується з кількістю викурених сигарет на день, тому відмова від куріння буде найкращим рішенням.

5. Уникайте рухів, які скручують або напружують спину. Користуйтеся своїм тілом правильно: не горбтеся; якщо стоїте, чергуйте навантаження на ноги; якщо сидите – тримайте коліна і стегна на одному рівні й змінюйте своє положення кожних півгодини. Також варто уникати підняття важких предметів.

При уважному ставленні до свого здоров’я, розумних фізичних навантаженнях та правильному способі життя ви просто забудете про словосполучення «болить спина»! А якщо проблема, все ж, виникає, вчасно звертайтеся до спеціалістів і будьте здоровими!

За матеріалами: mayoclinic.org