1 листопада

На початку листопада християни традиційно відзначають поминальні дні, присвячені молитвам за душі тих, хто відійшов у вічність. 1 листопада вважається Днем всіх святих, особливо тих, хто не має особливих святкових днів протягом року. З ним тісно пов’язаний також День спомину всіх померлих вірних, який відзначається 2 листопада.

Розповідаємо про історію виникнення, звичаї та традиції свята 1 листопада.

1 листопада – День усіх святих. Як виникло свято

День усіх святих – християнське свято, але воно має давнє язичницьке коріння. Ще у кельтських племен 1 листопада відбувалося святкування Нового року, переддень якого називався Самайн (Самхейн). Існував ритуал «Мовчазної вечері», коли за столом накривали додаткове вільне місце для померлого предка. Ніч Самайну вважалася межею між двома половинами року, між світлом і темрявою. Кельти вірили, що в цей магічний час відчиняються двері між фізичним світом і світом духів, а душі померлих повертаються до своїх домівок і чекають на жертовну їжу від живих родичів.

Згодом на зміну язичництву прийшло християнство, але багато свят і традицій залишилися. Вже у VIII столітті християни Англії та Ірландії замість Самайну почали святкувати День усіх святих. Пізніше цю традицію перейняв Рим, а офіційно дату свята затвердив Папа Григорій IV. Але якщо поширений на Заході Хеловін перетворив стародавнє свято Самайн на веселий маскарад, то християнське свято Дня усіх святих має дуже високий ранг серед католицьких урочистостей.

Читайте також: Хеловін в Україні: безневинна розвага чи язичницький ритуал?

Релігійні традиції поминальних днів

У ці два дні віряни традиційно згадують померлих, моляться і відвідують церкву. Після цього всі йдуть на цвинтарі, щоб вшанувати пам’ять померлих та запалити лампадки на їхніх могилах.

1 листопада наші предки приділяли особливу увагу жебракам і людям, які сиділи біля входу в церкву або на цвинтарі. Їх вгощали спеціальними хлібцями, які випікалися до цього дня. Жінки випікали стільки хлібців, про скількох померлих згадували в сім’ї на День усіх святих, і подавали їх жебракам із проханням помолитися за душу померлих рідних. А ввечері всі збиралися сім’ями за великим столом та молитвами згадували родичів. На столі господині залишали випечені хлібці, щоб душі померлих не залишалися голодними.

Крім цього, на День усіх святих розпалювали багаття біля роздоріжжя або запалювали свічку біля вікна, щоб вказати померлим потрібний шлях додому.

1 листопада

Святкування Дня всіх святих у світі

Дата 1 листопада має важливе значення не лише для українців, а й для християн багатьох інших країн світу:

• в Іспанії, Португалії та Мексиці цього дня роблять підношення померлим;

• у Бельгії, Угорщині та Італії люди приносять квіти до могил померлих родичів;

• в Австрії, Хорватії, Польщі та Румунії прийнято запалювати свічки на могилах померлих родичів;

• в деяких частинах Азії, зокрема на Філіппінах, люди відвідують могили померлих родичів, чистять чи ремонтують їх. Вони також покладають квіти до могил і запалюють свічки.

• В Мексиці широко відзначають «День мертвих», святкування якого триває з 31 жовтня до 2 листопада. У 2008 році традиція була включена до репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства з ЮНЕСКО. У ці дні відбуваються фестивалі та паради, а сім’ї збираються на цвинтарях, щоб помолитися за своїх померлих близьких та допомогти їм у духовній подорожі.

В Україні 1 листопада християни відвідують могили померлих, а також моляться за душі спочилих родичів. Існують також інші традиції та прикмети, пов’язані з цим днем, наприклад, не дозволяється сушити білизну на вулиці у ніч на 1 листопада (в одяг може поселитися нечисть). Не можна цього дня відмовляти у милостині, а допомогти комусь вважається дуже гарною ознакою.

Читайте також: 7 способів відзначити День всіх святих разом з сім’єю