свято Василя

Щороку 14 січня християни традиційно відзначають свято Василя. У цей день згадують архієпископа Кесарійського ― святого Василія Великого. Про історію свята, звичаї і традиції, а також про найцікавіші прикмети цього дня читайте у нашому матеріалі.

Ким був святий Василій

Святителя Василія Великого, як і Миколая Чудотворця, ще з давніх-давен шанували у нашому народі. Існує багато випадків чудесних зцілень, котрі здійснював Василій. Силою своїх молитов він змушував щиро каятися грішників, які зрікалися Христа, і просив для них прощення у Господа.

Як вказано у церковних джерелах, святий Василій був людиною великих знань, богословом, аскетом та вченим, правила якого стали кодексом чернечого життя. Сучасники цього видатного чоловіка називали його Василієм Великим. До того ж саме святий Василій вважався покровителем землеробства, тому в цей день оселі засівали збіжжям, або, як казали у народі, «посівали».

Святий Василій

Народні звичаї й традиції на свято Василя

14 січня вважається першим днем Нового року за юліанським календарем, або ж Старим Новим роком. Вранці цього дня парубки різного віку ходили від будинку до будинку і посівали, при цьому читаючи вірші з привітанням господарю та бажаючи щедрого наступного року. Добрим знаком вважалось, якщо цього ранку першим до хати увійде чоловік ― це, казали, на щастя. Якщо ж жінка ― слід було чекати якихось неприємностей. Саме тому посівати ходили тільки парубки.

Посівалося на Василя лише житом або пшеницею: спочатку у родичів, а потім у всіх решта. Ні в якому разі не можна було посівати горохом (вважається, що горох ― це сльози матері Божої). Також не прийнято було посівати ні гречкою, ні пшоном (казали, що тоді весь достаток і благополуччя в оселі з’їдять миші). Після посівання розсипану пшеницю мала зібрати найстарша жінка в родині та зберегти її до посіву навесні. До речі, вважалось недобрим знаком, якщо не пустити в дім щедрівників, не дати їм посіяти та не віддячити за щедрування.

Свято Василя має ще чимало традицій та звичаїв, яких з року в рік дотримуються віряни. Ось лише деякі з них:

 • Вдосвіта всі обов’язково ходили вмиватись холодною річковою водою: так робили для того, щоб увесь рік бути здоровими та енергійними.
 • Увесь день на свято Василя відбувались жартівливі народні забави: молоді хлопці та дівчата перевдягались в головних святкових персонажів: козу, ведмедя, цигана, кота та ще багатьох інших та ходили по хатах, співаючи та жартуючи.
 • На Василя парубки мали ще одну можливість попросити руку і серце у дівчини, яка раніше відмовила їм.

Недарма таке веселе свято любили всі, а особливо молодь!

свято Василя

Кулінарні традиції на Василя

Під час підготовки до свята газдині готували багато різних страв, щоб всіх, хто приходив до хати в цей день, могли пригостити чимось смачненьким. Головними стравами були кутя, а також холодець та свинина.

В цей день також зазвичай варили вареники з різноманітним начинням. Ліпити їх повинна була уся сім’я. В одному з вареників господиня ховала одну монетку. Вважалося, що той, кому вона потім потрапляла, житиме в достатку увесь наступний рік. Монетки, а також інші предмети ще ховали у пироги: наприклад, ґудзик означав якусь обновку, а кільце ― швидке одруження.

Також у Василів день удосвіта треба було наварити гречаної каші, при цьому пильно стежачи за процесом її приготування. Поганою прикметою вважалось, якщо каша збігала – це не віщувало нічого доброго. Але якщо пінка була знята вчасно і каша виходила гарна й навариста, це означало, що буде щастя і благополуччя в цій оселі. Усю зварену кашу необхідно було з’їсти до останньої зернинки, аби не накликати на родину біди.


Що було під забороною 14 січня

Свято Василя не має багато заборон, проте, на думку вірян, їх не слід порушувати.

 1. Цього дня не дозволялося ні лаятися, ні лихословити, ні навіть замислюватися про погане, тому що як Новий рік зустрінеш, так його й проведеш (хай навіть це й Старий Новий рік).
 2. Ні в якому разі не можна давати або брати у борг гроші цього дня.
 3. Існує також народне повір’я, що цього свята забороняється промовляти вголос число «13».
 4. У день 14 січня не можна ні шити, ні прясти, а також займатись будь-яким видом рукоділля.

Не варто також виносити сміття у Василів день, аби не винести з дому щастя. Це краще зробити напередодні свята.

Народні прикмети на свято Василя

Здавна у цей день наші пращури пильно придивлялись і до погодних умов, і до всього, що їх оточувало. Адже вірили, що саме у це свято будь-які дрібниці мають значення!

Найпоширеніші прикмети на Василя:

 • якщо в ніч на 14 січня на небі з’явиться багато зірок, значить прийдешнє літо буде багате на ягідний урожай;
 • якщо на свято вітряна погода, буде гарний урожай горіхів;
 • якщо вранці цього дня на гілках дерев густий іній ― восени матимете багато меду;
 • якщо випаде багато снігу на свято Василя, буде погоже літо;
 • якщо відлига ― чекайте на прохолодну літню пору;
 • якщо зранку сніжитиме, то зима також буде засніженою, а весна ― пізньою;
 • якщо на Василя снігопад ― буде добрий врожай влітку та восени.

Згідно з народним повір’ям, людина, котра народилась цього дня, буде дуже заможною. А в якості оберегу вона повинна була носити яшму (коштовний камінь, відомий своїми магічними й лікувальними властивостями).

Ось таке воно – яскраве свято Василя! Бажаємо вам чудово провести цей день!

Текст: Тетяна Вечера