свято Покрови

Щороку християни відзначають свято Покрови Пресвятої Богородиці. Раніше воно випадало на 14 жовтня, але за новим церковним календарем було перенесене на 1 жовтня. Як воно виникло, що символізує і які його традиції? 

Свято Покрови: історія виникнення

День Покрови почали святкувати ще з давніх часів – після подій в Константинополі, які відбулися далекого 910 року. Згідно переказів, у той час місто було взято в осаду загарбниками, а його мешканці зібралися у Влахернському храмі для молитви за визволення. Раптом їм явилася Матір Божа в оточенні ангелів та святих. Вона приєдналася до молитви, а потім зняла свій омофор (покривало з голови) і накрила ним всіх, хто знаходився у церкві. Таким чином Богородиця захистила віруючих від ворогів, війська відступили і місто було звільнене.

Отже, Покров символізує заступництво Богородицею всіх її Чад перед Господом.

Читайте також: Красиві привітання зі святом Покрови у віршах та картинках

Ікона Покрови Пресвятої Богородиці

свято Покрови, ікона

На іконах Покрови Пресвятої Богородиці Божу Матір зображають із розпростертим на руках омофором, в оточенні святих. Це символізує її заступництво за весь людський рід.

До ікони Покрови Богородиці звертаються ті, хто просить про захист від небезпек. У неї просять здоров’я, підтримки і покровительства в сімейному житті.

Діва Марія чує всі прохання, полегшує людські страждання, захищає від нещасть і дарує сімейне щастя. Також вважається, що ця ікона допомагає з’єднати самотні серця, тому до неї моляться одинокі та овдовілі люди.

Яке значення має свято Покрови

Свято Покрови завжди мало особливе значення для українців. Перш за все слід згадати, що його особливо шанували козаки, які вважали Матір Божу своєю заступницею і покровителькою. Навіть свою зброю вони освячували саме на Покрови.

З нетерпінням чекали цього дня і селяни, адже вважалося, що Покрова розділяє літо й зиму. Відповідно, закінчувалися важкі польові роботи і починався сезон весіль. 

Крім того, Божу Матір ще від часів Київської Русі вважають покровителькою і захисницею війська. Саме тому з днем Покрови тісно пов’язане ще одне важливе для українців свято — День Захисників та Захисниць. Раніше його, як і Покрови, відзначали 14 жовтня. Але з переходом на новий церковний календар було вирішено не розділяти ці свята і перенести їх разом на 1 жовтня. 

свято Покрови

Козацька ікона Покрови

Традиції на Покрови

Вранці прийнято відвідувати Божественну літургію. Також саме в цей день потрібно просити допомоги у Богородиці. Християни вірять: якщо на Покрови помолитися до Пресвятої Богородиці, то вона захищатиме від бід упродовж усього року. 

Незаміжнім дівчатам, які шукають свою пару, варто прийти до церкви до початку служби і поставити свічку Богородиці. Молоді жінки також просять для себе красу, молодість і захист для усієї родини. 

Вважалося, що на Покрови дуже добре заселятися в новий будинок. Якщо зробити саме так, Богородиця оберігатиме оселю увесь рік. А щоб вдома було тепло й затишно, на Покрови пекли смачні млинці й частували ними родину.

Забороняється на Покрову важка фізична праця і виконання домашніх обов’язків, також не можна лихословити. Вважається, що в цей день не можна позичати гроші і відмовляти сватам.

Читайте також: Як і чому змінилися дати церковних свят