свято Покрови

Щороку 14 жовтня християни вшановують свято Покрови Пресвятої Богородиці. Як воно виникло, що символізує, і чому цього дня відзначають ще три важливі свята?

Свято Покрови: історія виникнення та значення

День Покрови почали святкувати ще з давніх часів – після подій в Константинополі, які відбулися далекого 910 року. Згідно переказів, у той час місто було взято в осаду загарбниками, а його мешканці зібралися у Влахернському храмі для молитви за визволення. Раптом їм явилася Матір Божа в оточенні ангелів та святих. Вона приєдналася до молитви, а потім зняла свій омофор (покривало з голови) і накрила ним всіх, хто знаходився у церкві. Таким чином Богородиця захистила віруючих від ворогів, війська відступили і місто було звільнене. Отже, Покров символізує заступництво Богородицею всіх її Чад перед Господом.

Ікона Покрови Пресвятої Богородиці

свято Покрови, ікона

На іконах Покрови Пресвятої Богородиці Божу Матір зображають із розпростертим на руках омофором, в оточенні святих. Це символізує її заступництво за весь людський рід. Саме тому до ікони Покрови Богородиці звертаються ті, хто просить про захист від небезпек. У неї просять здоров’я, підтримки і покровительства в сімейному житті.

Діва Марія чує всі прохання, полегшує людські страждання, захищає від нещасть і дарує сімейне щастя. Також вважається, що ця ікона допомагає з’єднати самотні серця, тому до неї моляться одинокі та овдовілі люди.

Традиції на Покрови

Вранці 14 жовтня прийнято відвідувати Божественну літургію. Також саме в цей день потрібно просити допомоги у Богородиці. Незаміжнім дівчатам, які шукають свою пару, варто прийти до церкви до початку служби і поставити свічку Богородиці.

Забороняється на Покрову важка фізична праця і виконання домашніх обов’язків, також не можна лихословити. Вважається, що в цей день не можна позичати гроші і відмовляти сватам.

Не лише свято Покрови: інші свята 14 жовтня

день захисника

В Україні 14 жовтня відзначають не лише Покрови, а ще три свята, і таке сплетіння історичних та християнських традицій не є випадковим. Перш за все слід згадати, що Покрову Пресвятої Богородиці особливо шанували козаки. Вони вважали Матір Божу своєю заступницею і покровителькою, і навіть свою зброю освячували саме 14 жовтня, тому цей день вважається також Днем Українського Козацтва.

Надзвичайне шанування християнських традицій було притаманне також повстанцям УПА, які обрали 14 жовтня Днем Заснування Української Повстанської Армії. А з початком подій 2014 року Україна почала потребувати нового захисту, тому на цей день призначили святкування Дня захисника України.

Таким чином, свято Покрови стало не лише символом заступництва Богородиці, а й днем пам’яті українських захисників, які в різні часи жертвували собою заради Батьківщини.

Читайте також: День захисника України: найкращі привітання у віршах та картинках