свято Іллі

Щороку 2 серпня християни відзначають свято Іллі Пророка – дуже шанованого святого. Ще з прадавніх часів цей день вважали передвісником приходу осені і пов’язували з багатьма прикметами та віруваннями. Детальніше про це свято та його традиції читайте далі.

Ким був святий Ілля

Ілля народився за 900 років до народження Ісуса Христа, у місті Фесвії Галаадській. Ім’я, яким батьки нарекли хлопчика, означало «міць Господня» і стало визначальним, адже з дитинства він присвятив себе Богові. Ілля жив у пустелі, суворо дотримувався посту і багато молився, а згодом став ревним захисником християнства. Він був одним із тих, хто виступав проти ідолопоклонства, яке тоді панувало в Ізраїлі.

На ті часи царем Ізраїлю був Ахав, якого Ілля постійно переконував навернутися до Єдиного Бога. Цар не слухав, тому на країну прийшла трирічна засуха. Лише ревні молитви Іллі стали причиною того, що нарешті випав дощ. Земні чудеса Іллі спричинили те, що іудеї сприймали його за Пророка.

Впродовж свого життя Ілля часто зазнавав переслідувань ідолопоклонників. А вже перед самою смертю він дізнався, що Бог забере його на небеса ще живим. Так і сталося: багато свідків бачило, як вогняна колісниця з’явилася нізвідки і забрала Іллю. Саме тому на іконах цього святого часто зображують на колісниці, запряженій крилатими кіньми.

свято Іллі

Повір’я на свято Іллі

В уяві людей Ілля постає грізним, але щедрим святим, спроможним викликати дощ та передрікати засуху. Саме тому на свято Іллі та ще тиждень після нього християни молилися про ясну погоду або дощі. Також він вважається покровителем хліборобів, бо після цього дня хліб випікали вже з нового врожаю: «На Іллі новий хліб на столі».

Вважалося, що після дня Іллі вже не можна купатися у водоймах, адже з цього часу вода ставала холодною. Наші предки вірили, що коли Ілля на своїй колісниці їздить по небу, один із його коней губить підкову. Вона падає у воду і робить її холоднішою.

Цікаво, що свято Іллі має зв’язок з язичництвом, адже цей святий вважається наступником громовика Перуна. Існує навіть легенда, що коли нечисть повстала проти Бога, Ілля розганяв її по небу, кидаючи блискавки та громи. Селяни вважали, що якщо цього дня грім запалить хату, то погасити її буде неможливо.

блискавка, грім

Традиції свята

Так як Іллю пов’язували з громом, на його свято категорично заборонялося виходити з дому в негоду. Якщо на вулиці гроза, працювати не дозволялося.

Також не бажано цього дня ловити рибу, випускати з дому домашніх тварин та впускати чужих бездомних тварин.

Ось що можна робити на свято Іллі:

  • відвідувати Хресну ходу та літургію;
  • влаштовувати гостину для родичів;
  • працювати на пасіці з бджолами;
  • збирати трави, ягоди й цілющі рослини;
  • так як Ілля є покровителем родючості, цього дня до нього можна молитися про поповнення в сім’ї.

Бажаємо вам гарно й мирно провести свято Іллі!