Різдвяний піст

Різдвяний піст – це світлий час, коли людина повинна очиститися від усього злого і приготуватися до зустрічі великого свята, Різдва Христового. Про особливості цього періоду, головні традиції та правила читайте у нашому матеріалі.

Коли починається і скільки триває Різдвяний піст

Піст перед Різдвом щорічно починається і закінчується в одні і ті ж дати. Раніше він тривав із 28 листопада до 6 січня, але після переходу на новий церковний календар його терміни змістилися. Тож Різдвяний піст 2023 починається 15 листопада, а закінчується 24 грудня.

Піст перед Різдвом триває сорок днів, через що цей період називають також Малою Чотиридесятницею (на відміну від Великої Чотиридесятниці перед Великоднем).

Інша назва Різдвяного посту – Пилипівський піст (Пилипівка). Вона пов’язана з тим, що останнім днем перед постом є День святого апостола Пилипа. Саме ця дата є останньою в році, коли немає жодних обмежень у споживанні їжі та напоїв. Надалі і аж до Різдва потрібно приділити увагу духовному та тілесному очищенню: багато молитися, роздумувати та відмовитися від споживання забороненої їжі.

свічка, Різдвяний піст

Встановлення Різдвяного посту

Встановлення Різдвяного посту має давнє походження, а перші згадки про нього датуються IV століттям. Від початку він тривав лише сім днів, і тільки згодом його продовжили до сорока днів.

Зроблено це було з вагомої причини: так як по своєму значенню свято Різдва не поступається Великодню, тому й підготовка до нього повинна бути відповідною. Іншими словами, сам піст підкреслює вагомість події, а сорокаденний термін його дотримання означає особливе приготування до важливого свята.

Як харчуватися під час Різдвяного посту

Різдвяний піст не є найсуворішим з усіх церковних постів, але на продукти тваринного походження обмеження, все ж, накладаються. М’ясо, яйця, молоко та похідні від них продукти (масло, сметана, ковбаси та копченості тощо) – під забороною. Їжа повинна бути простою та мати рослинне походження, а щоб компенсувати нестачу тваринного білка, варто включити в раціон гриби, бобові та горіхи.

Піст умовно ділиться на три етапи:

  1. З 15 листопада по 6 грудня.
  2. З 7 грудня до 18 грудня.
  3. З 19 грудня до 24 грудня.

їжа

Основні правила вживання їжі під час Різдвяного посту

• По понеділках, середах та п’ятницях потрібно відмовитися від алкоголю, страв з рослинною олією та продуктів тваринного походження. Бажано дотримуватися сироїдіння.

• В інші дні дозволено вживати термічно оброблені страви, а також їжу, приготовану з використанням рослинної олії.

• По вівторках, четвергах, суботах і неділях, а також у деякі дні (наприклад, на свята Введення та Миколая) піст дещо послаблюється – можна вжити трохи риби та червоного вина.

• Починаючи з 7 грудня піст суворішає, тому в по вівторках і четвергах від риби потрібно відмовитися.

• В останній, найбільш суворий тиждень посту по понеділках, середах та п’ятницях заборонено вживати навіть цукор, сіль та гарячі напої. У суботу дозволена риба.

• В останній день перед Різдвом не можна їсти до тих пір, поки в небі не з’явиться перша зірка. Можна лише пити воду.

Основу вашого харчування під час Різдвяного посту повинні складати каші, овочеві страви, горіхи, сухофрукти та гриби.

каша

Кому постити не можна

Існують категорії людей, кому дотримуватися посту небажано, так як це може негативно вплинути на їхнє здоров’я. Це стосується тих, хто хворіє або нещодавно переніс хворобу, дітей до семи років, вагітних та годуючих жінок.

Окремо варто згадати про тих, хто перехворів коронавірусною хворобою. Впродовж кількох місяців після неї може спостерігатися підвищена втомлюваність, проблеми з диханням, слабкість, порушення роботи серця тощо, тому постити в цей час не рекомендується.

Читайте також: Пісні страви, рецепти яких варто спробувати під час посту

Прикмети на Різдвяний піст

З Різдвяним постом пов’язано чимало цікавих прикмет та повір’їв:

  • Прибирати в хаті можна було лише зранку, інакше в дім могли привабитися злі духи. Якщо склалося так, що навести лад в оселі потрібно було надвечір, тоді до кінця посту в домі повинна горіти свічка або вогонь у печі (чи каміні – якщо розглядати сучасний час).
  • Ні в якому разі не можна сваритися під час посту – це принесе неприємності в наступному році.
  • Не можна ходити на риболовлю та полювання під час посту – це приносить нещастя.
  • Загубити щось в часі Різдвяного посту – погана прикмета, а ось знайти якусь річ – на щастя.

Бажаємо вам гарно провести Різдвяний піст, відповідно приготуватися до Різдва і зустріти це велике свято в теплому родинному колі!