Прощена неділя

Прощена неділя – це останній день перед початком Великого посту, і в 2019 році цей день припадає на 10 березня. Яке походження цього свята, як правильно просити пробачення та що потрібно відповідати – розповідаємо у цьому матеріалі.Традиції Прощеної неділі

У Прощену неділю потрібно пробачити всіх своїх кривдників та відпустити образи, щоб увійти у Великий піст з чистою душею. Це також можливість очистити і свою совість, попросивши пробачення у тих, кого ви могли випадково чи навмисно образити.

Не слід вважати Прощену неділю всього лише веселою традицією. Насправді це дуже важливий духовний звичай очищення, тому просити пробачення і каятися в скоєному слід дуже щиро. Традиції Прощеної неділі прийшли до нас від єгипетських ченців, які перейняли їх у перших християн. У древні часи церковний статут зобов’язував їх просити пробачення наприкінці кожного дня. А перед початком Великого посту ченці на 40 днів йшли в пустелю – молитися на самоті. Багато з них так і не поверталися назад, так як гинули від важких умов та хижаків. Саме тому вони започаткували звичай просити пробачення один в одного наперед.

Прощена неділя

Використане зображення: @Pixabay

Прощена неділя: що треба казати і як відповідати

Головний ритуал Прощеної неділі полягає в тому, щоб покаятися за свої вчинки перед Богом та людьми і поросити за них пробачення. Це досить складно, адже багатьом для цього потрібно здолати свою гордість. Проте християни вірять, що саме завдяки щирому покаянню на душі стає набагато легше.

Пробачення потрібно просити обов’язково вголос, при цьому першими звертаються старші до молодших, батьки до дітей. Відповідати треба такими словами: «Бог простить, і я прощаю». Якщо ж ніяких непорозумінь та образ між вами не було, то можна сказати: «Бог простить, а мені немає за що!»

Не слід забувати і тих, хто вже відійшов у Царство Небесне: за їхні душі потрібно помолитися, а потім попросити Господа подарувати вам звільнення від гріха образи. Пробачення можна просити від самого ранку до пізньої ночі, а вечеряти треба вже пісною їжею.

Прощена неділя

Використане зображення: @Pixabay

Що обов’язково потрібно зробити у Прощену неділю

Ось перелік справ, які кожний християнин повинен зробити у Прощену неділю:

• Відвідати церкву. У цей день варто побувати на богослужінні в церкві, де люди традиційно просять один в одного пробачення.

• Пробачити своїх кривдників, навіть тих, хто не просить у вас пробачення. Іноді зробити це буває дуже важко, але необхідно. Як би складно не було – не тримайте образу, адже вона, наче важкий камінь, лежатиме у вас на душі. Крім того, не пробачити людину вважається великим гріхом.

• Попросити пробачення у своїх близьких. Прощена неділя – це чудова нагода вибачитися перед членами своєї сім’ї, адже дуже часто ми можемо найбільше образити тих, хто нам найрідніший. Не обов’язково пригадувати всі сварки та образи, достатньо просто сказати слова «Пробачте мене». Головне, щоб це було щиро.

• Попросити пробачення в Бога. Визнайте свої помилки, покайтеся і помоліться про відпущення гріхів, які ви скоїли (неважливо, навмисно чи ні). 

• Провести час зі своєю родиною. Прощена неділя – це останній день перед постом, коли ще можна розважатися та частуватися смачненьким. Тому проведіть цей час разом із своєю сім’єю!

Прощена неділя – особливий день. Використайте цю унікальну можливість позбавитися від своїх та чужих образ і підготуйтеся до Великого посту правильно.

Прощена неділя

Використане зображення: @Pixabay

Чого не можна робити у Прощену неділю

Незважаючи на те, що Прощеною неділею завершується останній тиждень перед постом, не варто зловживати смачною їжею та напоями. Дехто дозволяє собі це, мотивуючись думкою про те, що під час посту на нього чекатиме багато обмежень, які триватимуть аж до Паски. Але якщо ви перестараєтесь з їжею, то тільки нашкодите своєму організму.

Також не варто влаштовувати занадто гучних гулянь із спаленням опудала та стрибанням через полум’я – ці звичаї вважаються язичницькими, і церква їх не схвалює. Натомість постарайтеся звільнитися від всіх негативних почуттів і подумки підготуватися до Великого посту.

Основна мета Прощеної неділі – скинути з серця тягар та пробудити в людях світлі та чисті почуття. Адже здатність схилити голову перед кожним і щиро попросити пробачення за вільні й невільні образи – це найвищий прояв смирення і важливий крок до очищення душі. Тож не тримайте образ і не ображайте один одного!