Пантелеймон цілитель

9 серпня – свято Великомученика Пантелеймона, відомого своїм вмінням лікувати найважчі захворювання. За такі здібності цього святого назвали Пантелеймон Цілитель, а молитва до нього за здоров’я вважається однією з найсильніших.

Ким був Пантелеймон Цілитель

Хлопчик на ім’я Пантолеон народився 280 року в Нікомидії (сучасна Туреччина), в сім’ї, де батько був язичником, а мати – християнкою. Жінка намагалася виховувати сина в християнській вірі, але, на жаль, дуже рано померла. Батько ж віддав хлопця в язичницьку школу, після чого Пантолеон продовжив навчання у відомого на той час лікаря, Єфросина.

Згодом знання та вміння учня зрівнялися з досвідом його вчителя, тож хлопець зазнав слави цілителя і опинився на службі в царя Максиміана (284-305), відомого гонителя християн.

Проте доля склалася так, що Пантолеон почав спілкуватися зі священиками, які розповіли йому про основи християнства. А після одного випадку майбутній святий остаточно увірував у Христа: він побачив дитину, померлу після укусу єхидни, і почав щиро молитися Господу за її зцілення. Раптом сталося диво: дитина ожила, а змія розлетілася на друзки! Після цього святий охрестився, взяв собі ім’я Пантелеймон («милостивий до кожного»), і почав безкоштовно допомагати хворим людям та жебракам. Навіть його батько прийняв християнство – після того, як Пантелеймон на його очах повернув зір сліпому.

Смерть святого Пантелеймона

Слава про діяння християнина Пантелеймона згодом дійшла і до царя Максиміана, який дуже розлютився і наказав йому принести жертву ідолам. Після відмови святого його піддали жахливим тортурам, але він залишався неушкодженим. Навіть воїн, який не зміг відрубати йому голову, увірував у Христа. Після довгих тортур раптом з неба почувся голос, який покликав святого до себе. Після цього Пантелеймон сам попросив своєї смерті: йому відрубали голову, а з рани пішло молоко. Тіло мученика похоронили, а голова стала основною святинею Афонського монастиря Святого Пантелеймона.

Пантелеймон цілитель

Молитва до Святого Пантелеймона

Пантелеймон Цілитель вважається покровителем медичних працівників і закликається у випадках, коли лікарі повинні втрутитися в людське тіло (операції, переломи тощо). Люди моляться йому за здоров’я та зцілення за допомогою такої молитви:

«О, преславний цiлителю, великомученику Пантелеймоне! Поглянь милостивим оком твоїм на людей, що перед твоєю чесною iконою до Господа моляться щиро i просять вiд тебе помочi й заступництва. Донеси до Господа Бога нашого щиросерднi наші прохання й благання i допоможи вимолити грiхiв наших прощення й помилування.

Ми бо – через беззаконня, переступи й провини нашi – не маємо належної відваги очей пiдвести на висоту небесну, анi пiднести голос молiння до неприступної слави Божої.

Ти ж прийняв вiд Христа Спаса благодать недуги вiдганяти, немочi зцiлювати.

Тож просимо тебе: не вiдкинь нас, недосконалих і грішних, що приходимо до тебе i благаємо: будь нам Господньою утiхою в печалях, цією Небесною силою і благодаттю зцiли прелютi недуги нашi, разом з нами вимоли в Бога всiм нам усе те, що для Його помилування, очищення й спасiння потрiбне; щоб, молитвами нашими й твоїми Божу благодать i милiсть отримавши, прославляли ми всякого добра Скарбницю й дарiв Подателя Бога, у Тройцi Пресвятiй Єдиного, Отця, i Сина, i Святого Духа, нинi, i повсякчас, i на вiки вiкiв. Амiнь.»

Молитву до Пантелеймона Цілителя можна проказувати як перед іконами у себе вдома, так і в церкві. Ці слова є могутнім джерелом здоров’я та життєвих сил.

Читайте також: Медовий спас: традиції, прикмети, листівки і привітання