Евген Комаровський – відомий в Україні дитячий лікар, кандидат медичних наук, автор популярних книг і телепрограм, присвячених здоров’ю дітей. Днями він дав велике відеоінтерв’ю каналу Big Money, в якому підняв багато актуальних питань. То що ж важливого розповів Комаровський про коронавірус? Найважливіші тези – в нашому матеріалі.



Про ймовірність зараження та погрішності статистики

«В жодної людини на земній кулі немає імунітету, тому що такого вірусу в принципі ще не було. Вірус надзвичайно заразний і швидко розлітається по всьому світу, при цьому з майже 8 мільярдів населення планети захворів мільйон. Рахуйте ймовірність самі.»

«Діагноз встановлюється лише тоді, коли він підтверджується тестом. Тому ми повинні реально розуміти: чим більше в нас буде тестів, тим більше в нас буде пацієнтів. От в Україну завезли тести, і ми відразу помітили різкий підйом захворюваності [коронавірусом]. Ми не помітили різкого підйому смертності, а тільки захворюваності. Тут є прямий зв’язок»

«У тих країнах, де почали масово тестувати людей, було виявлено наступне: як мінімум 50 % людей, в яких підтвердився коронавірус, були абсолютно здоровими і не мали ніяких симптомів. Також виявилося, що в Китаї впродовж тривалого часу не включали в статистику людей, у яких тести були позитивними, але симптомів не було. Безсимптомні форми коронавірусу не враховувалися! Тобто істинна летальність є набагато нижчою, і вірус є небезпечним для меншої кількості людей.»

Ті 80-річні та 90-річні люди, які помирають зараз в Італії, в нас померли ще 15 років тому через низький рівень життя.

«Потрібно чітко розуміти величезну різницю між тим, коли людина помирає ВІД коронавірусу, і тим, коли вона вмирає З коронавірусом. Якщо 92-річна жінка з коронавірусом помирає від інфаркту, то її точно так само міг вбити парагрип, риновірус чи будь-що інше. В умовах пандемії медики не завжди мають можливість точно визначити причину смерті пацієнта, тому виникає багато непорозумінь.»

Про те, навіщо нам потрібен карантин

«Кожна людина на земній кулі буде вимушена зустрітися з коронавірусом. А куди вона дінеться? Але ви можете зустрітися з ним сьогодні, а можете через певний час, коли ослабнуть вимоги карантину і ви почнете більше спілкуватися з людьми. То для чого потрібен карантин? Щоб зменшити кількість важких хворих у певний відрізок часу. В ідеалі потрібно було б вибудувати математичну модель із врахуванням можливостей нашої медицини та особливостей того, як хворіють в Україні, який відсоток 90-річних бабусь та дідусів тощо. Тоді буде відомо, скільки важких хворих ми зможемо врятувати на якийсь конкретний момент. Без введення карантину ці втрати будуть набагато вищими.»

Про розумну оцінку ризиків

«Потрібно розуміти наступне: якщо ви молодші 60 років, і у вас немає важкого ожиріння, то ви практично нічим не ризикуєте. В цьому випадку вам допоможе базовий протокол по саморятуванню в домашніх умовах:

Якщо ж у вас є близькі, які знаходяться в групі ризику, то найкраще, що ви можете для них зробити (якщо дозволяють фінансові можливості), це повністю ізолювати їх, наприклад, в заміському будинку. Найголовніше зараз – це соціальне ізолювання саме людей з групи ризику: з гіпертонічною хворобою, у віці за 65-70 років тощо. Хоча є тисячі прикладів того, що і люди похилого віку успішно видужують від коронавірусу.»

«Запам’ятайте: якщо у вас немає проблем з диханням і ви не задихаєтеся, то краще навіть не наближатися до лікарні.»

«Якщо у вас соплі та гіпертонічний криз, і ви впали в депресію – це вб’є вас швидше, ніж COVID 19. Вбиває страх, незнання і ця моторошна атмосфера, яка нас оточує.»

Про те, як жити на карантині

«Що потрібно робити в умовах карантину:

  • Бути фізично активними: при можливості бігайте, робіть зарядку, прибирайте вдома, займайтеся коханням хоч кожного дня! Використовуйте дітей як тренажери – їх можна піднімати, крутити, повзати з ними та грати в активні ігри.
  • По можливості зменшіть кількість їжі, яку ви споживаєте, інакше по закінченню карантину ви не зможете вийти крізь двері! Не зловживайте алкоголем.
  • Поговоріть з дітьми та батьками похилого віку – коли ще у вас буде достатньо часу зробити це? Поспілкуватися годину на день з мамою і годину на день з дитиною – це закон під час самоізоляції! Не вмикайте телевізор під час їжі, натомість сідайте за стіл всією сім’єю і спілкуйтеся, як це було заведено колись.

Все минає, і карантин мине теж. Сприймайте цю ситуацію як дрібну і, що важливо, тимчасову неприємність. Ця неприємність для багатьох з нас може стати поштовхом, щоб розставити всі крапки над «і» та зробити правильні висновки.»

Повне інтерв’ю з Євгеном Комаровським дивіться на каналі Big Money:

Читайте також: Як зміцнити легені для боротьби з коронавірусом: вправи та рекомендації