Кава – один із найпопулярніших напоїв у світі, і це факт! Він не лише тонізує та допомагає прокинутися зранку, а й дозволяє зробити невеличку перерву і трішки відпочити впродовж дня. Разом з тим, вчені постійно нагадують нам про шкідливий вплив кофеїну на організм. То що ж таке кава: користь і шкода, два в одному? Спробуємо розібратися!

Несподівана правда про каву від вчених-генетиків

Інстаграм фонтанує красивими світлинами з капучіно та латте, однак блоги про здоровий спосіб життя переповнені рекомендаціями відмовитися від споживання кави і кофеїну взагалі. В такій ситуації легко розгубитися: що ж не так із кавою і чи потрібно реально позбавляти себе цієї радості життя? Істина, як завжди, знаходиться десь між цими крайнощами: потрібно шукати свою золоту середину у споживанні цього напою.

©Instagram/©Instagram

Справа в тому, що за останніми дослідженнями канадських генетиків кава впливає на різних людей по-різному. Вчені виявили ген, який відповідає за переробку кофеїну організмом, і прийшли до певних висновків. Вони вважають, що глобально всі люди поділяються на три групи:

  • ті, кому кава дається легко і без негативних наслідків;
  • ті, хто може її пити, хоча для їхнього організму це стрес;
  • ті, чий організм абсолютно нездатний впоратися з кофеїном.

Іншими словами, питання корисності чи шкідливості кави залежить від того, хто її споживає! Однак заради об’єктивності треба визнати і той факт, що мода на кавові напої і певний спосіб життя справді збільшила споживання цього напою. Навіть тими людьми, кому краще було б триматися від кофеїну подалі. І, на жаль, згідно з даними все того ж дослідження, таких людей набагато більше ніж тих, хто не відчуває жодних проблем при вживанні кофеїну.

кава користь і шкода, кафе

©unsplash.com

Про корисні властивості кави

Кава містить не лише кофеїн, а й цілу низку поліфенольних сполук та ефірних олій. Фенольні сполуки кави називаються хлоригеновими кислотами, і саме вони зумовлюють корисний вплив кави на наше здоров’я. Завдяки цьому сьогодні багато вчених позиціонують каву як елемент здорового раціону людини.

Кава добре впливає на наступні процеси в організмі:

1. Покращує стан кровоносних судин і тим самим зменшує ризик атеросклерозу.

2. На 40 % зменшує ризик розвитку раку печінки у людей-носіїв вірусу гепатиту С.

3. Зменшує прояви викликаного алкоголем панкреатиту.

4. В деяких людей зменшує ризик розвитку хвороби Паркінсона.

5. В людей, організм яких швидко руйнує кофеїн, кава знижує розвиток серцево-судинних хвороб.

6. Люди, що регулярно та помірно споживають каву, мають на 15 % нижчу ймовірність передчасної смерті.

7. Любителі кави рідше хворіють на діабет, а в діабетиків кава перешкоджає утворенню вісцерального жиру (на животі).

8. Кава підвищує тиск і покращує мозковий кровообіг.

9. Найвідомішим ефектом споживання кави є покращення концентрації, боротьба з сонливістю та підвищення настрою.

Отже, якщо ви споживаєте каву в помірних кількостях (1-6 порцій на день), отримуєте від неї задоволення і почуваєтеся після неї добре, то вона для вас є корисною.

Читайте також: З часником, м’ятою чи віскі: 7 рецептів кави на всі смаки

кава користь і шкода

©unsplash.com/©unsplash.com

Коли кава стає шкідливою

Зашкодити кава може передусім тим людям, чий організм повільно переробляє кофеїн. Ферменти, які за це відповідають, у різних людей працюють по-різному, тому прислухайтеся до себе. Якщо навіть після одного горнятка напою у вас сильно калатає серце, ви відчуваєте тривожність, пересихання в роті, погано спите – вам краще каву не пити.

Ще одним неприємним наслідком споживання кави є формування залежності від неї. Багато людей потрапляють таким чином у справжню пастку: спочатку п’ють багато кави, щоб збадьоритися і скинути з себе залишки сонливості, а потім і напій перестає діяти, і бадьорості немає. В цій ситуації проблемою є не сама кава, а хронічний брак сну. Тому якщо ви помічаєте, щоб без кави не можете прокинутися і бути продуктивними, не варто збільшувати дозу напою. Краще взагалі відмовитися від кави на декілька тижнів, щоб не перезбуджувати мозок, і елементарно виспатися.

дівчина в капелюху тримає каву

©unsplash.com

Що буде, якщо відмовитися від кави на тиждень

Спробуйте зробити експеримент і відмовитися від споживання кави хоча б на тиждень. Ось що на вас чекатиме в такому випадку:

1. Ви будете краще спати

Навіть якщо ви п’єте каву тільки в першій половині дня, кофеїн може порушувати цикли нічного сну, так як впливає на нервову систему. В результаті ви прокидаєтеся вранці в «розбитому» стані і знову п’єте каву, щоб прокинутися. Зате після повноцінного нічного сну, не порушеного впливом кофеїну, вам не потрібні стимулятори, щоб відчувати себе бадьоро – це науковий факт.

2. У вас буде більше енергії

Це може здатися дивним, адже кава якраз і бадьорить! Але насправді з вашим організмом відбувається ось що: кофеїн викликає приплив енергії, однак ця хвиля швидко проходить, а згодом вас накриває так звана «кофеїнова віддача» – феномен втоми, з яким ми часто боремося новою дозою кофеїну. Якщо ви шукайте реальний спосіб боротьби зі втомою, то найкращим рішенням буде заміна кави і чаю на просту чисту питну воду.

дівчина несе каву

©unsplash.com

3. У вас буде менше боліти голова

Кофеїн і кофеїнова віддача викликають спочатку різке розширення судин, а потім їхнє звуження. Кава має здатність підвищувати тиск, і навіть якщо в момент вживання ви цього не відчуваєте, то через кілька годин по тому може з’явитися головний біль. Відмова від кави і чаю – одна з перших рекомендацій неврологів, які мають справу з мігренню і головними болями неясного походження.

4. Ви приберете зайві калорії

У плані калорій кавові напої можуть бути дуже підступними, адже капучіно, латте та інші напої містять молоко і найрізноманітніші добавки у вигляді сиропів. Додайте до цього практично непомітне споживання смаколиків «до кави», які також осідають зайвими сантиметрами. Ось чому відмова від кавових напоїв у перспективі допоможе прибрати і зайві калорії, які заважають вам підтримувати себе у формі.

То що ж таке кава: користь і шкода в одному напої, чи все не так страшно? Варто відмовитися від неї повністю чи іноді дозволяти собі це задоволення? Вирішувати вам, але пам’ятайте: щоб кава залишалася для вас не тільки приємним ритуалом, а й елементом здорового раціону, споживайте її помірно та керуйтеся відчуттями свого організму.

За матеріалами: woman-delice.com, moz.gov.ua

Читайте також: Чому кава для мене — це ритуал, а не просто напій