Галина Шостак

Залишити стабільну високооплачувану роботу, і в найбільш несприятливий для відкриття бізнесу час зануритися в абсолютно нову сферу діяльності, та ще й з маленькою дитиною на руках? Наважитися на таке зможе далеко не кожен, але підприємиця Галина Шостак змогла – і досягла значного успіху!

Шалена енергетика цієї жінки відчувається навіть через монітор, в неї можна багато чому навчитися, і вона готова щиро ділитися своїм цінним досвідом. В ексклюзивному інтерв’ю для сайту «Твій Світ» Галина розповіла свою історію успіху.

Галина Шостак, підприємиця за покликанням

Киянка Галина Шостак – успішна власниця мережі садочків Emily club, співвласниця фізмат школи Kebeta-school у парку ВДНГ та онлайн-школи Kebeta-online. Вона не лише досвідчений практик, а й консультант зі створення та налагодження освітнього бізнесу. Галина допомагає реалізовувати дитячі освітні проекти, які приносять задоволення та стабільний прибуток їхнім власникам. Своєю місією вважає покращення освіти в Україні та збільшення кількості якісних дитячих закладів.

Галино, як ви можете описати себе в кількох словах?

Я – Галина Шостак, підприємиця за покликанням! Маю дві вищих освіти. Свій перший бізнес відкрила в 2003 році – це була юридична консультація. Потім впродовж десяти років будувала кар’єру у великій міжнародній компанії. З 2014 року повернулася в бізнес і відтоді розширюю свою діяльність.

У мене є чоловік і двоє дітей, які вплинули на моє становлення і на мій вибір бізнес-шляху. Моє найцінніше хобі – це подорожі, тож у будь-яку вільну хвилинку я завжди шукаю можливості для нових мандрівок. Мрію разом із сім’єю об’їхати весь світ. Веду інстаграм-сторінку та YouTube-канал, де можна познайомитися зі мною ближче – запрошую!

Галина Шостак

Про вибір ніші і відкриття власного освітнього бізнесу

Чому для свого бізнесу ви обрали саме сферу дитячих освітніх закладів, адже вона була для вас повністю новою й незнайомою? Невже не було сумнівів, страху, невпевненості – як ви це подолали?

Я завжди знала, що хочу мати власний бізнес. Завжди розуміла, що всі мої попередні роботи ведуть до того, що рано чи пізно я прийду до чогось свого. І в мене, як у людини, сповненої бізнес-ідей, варіантів було безліч! У 2012 році, після народження першої дитини, я зіштовхнулася з тим, що в нас дуже мало якісних дитячих центрів. В мене не було бажання повертатися на найману роботу і постійно перебувати там, я хотіла більше часу проводити зі своєю дитиною, тож вирішила об’єднати ці дві цілі. Тому й відкрила саме дитячий центр! На той момент це був Emily club – клуб для всієї сім’ї, який дозволяв і займатися бізнесом, і проводити час із донькою.

Звісно, я взагалі не мала досвіду в цій сфері, адже до цього я багато років працювала в банку, в департаменті з юридичним спрямуванням. Але перед людиною, яка має ціль, в якої горять очі і яка хоче змінити світ на краще, немає нічого неможливого. Жодних перешкод не існує – навчайся, заручися підтримкою, отримуй досвід і йди вперед підкорювати наступні вершини!

Галина Шостак про ризики і непростий старт

Ви розпочали власний бізнес у 2014 році. Це був дуже нестабільний час – як у політичному, так і в економічному плані. Ризики були великими. Що допомогло наважитися на цей крок?

Ніщо не зупинить ідею, час якої настав! Саме так відбулося у 2014 році. Після нетривалого декрету я вийшла на роботу і пропрацювала приблизно рік, постійно готуючись до того, що ось-ось піду у власний бізнес. На жаль, це збіглося з важкими й трагічними подіями в Україні, але на той момент я уже була готова. Було страшно йти з успішної роботи «в нікуди», втрачати стабільність, гарну посаду, кар’єрні перспективи і високу зарплату. Так, тоді я не мала ані досвіду, ні знань у цій сфері, але жага до підприємництва, бажання бути з дитиною і реалізувати себе так, як обираю я сама, перемогло.

Починати свою справу завжди важко. Через які труднощі та перешкоди вам довелося пройти, не лише як підприємиці, а як жінці? Як до ідеї розпочати власний проект з маленькою дитиною на руках поставився чоловік?

Чоловік мене повністю підтримував. Ми з ним удвох готувалися до цього моменту достатньо довго – півтора року. Відкладали гроші, щоб стартувати, я здобувала необхідні знання де тільки могла, тому що на той момент ще не існувало відповідних навчальних програм. Сьогодні вже я сама пропоную підприємцям-початківцям допомогу у відкритті дитячих освітніх закладів, розповідаю, як зробити їх системними і злагодженими. А враховуючи те, що тоді я ще не знала, як створювати бізнес в дитячій освітній сфері, наробила дуже багато помилок.

Я зіштовхувалася зі складними ситуаціями, які стосувалися команди та підбору персоналу, адже в малому бізнесі все відбувається не так, як у великому. Також неправильно прорахувала всі можливі доходи й витрати від цього бізнесу, тому на старті витратила втричі більше грошей, ніж планувала. З прибутком також помилилася в два рази, тільки в сторону зменшення! Тому, звісно, в перші місяці було дуже важко.

Пам'ятаю перший день, коли ми запустили дитячий клуб і міні-садок. Я бачила, що вихователі розгублені, діти ще адаптуються і плачуть… У той момент я подумала: «Господи, що я зробила, і чи потрібно мені це взагалі?» Але я взяла себе в руки. На щастя, наступного дня все стало набагато краще і надалі лише покращувалося. Хоча зізнаюся: у ті перші складні місяці я справді витрачала майже весь час на роботу. Добре, що моя дитина була там же, зі мною і під наглядом досвідчених вихователів!

З самого початку довелося зробити дуже багато змін. Але я гнучка за натурою і сміливо адаптувала свій бізнес до того, щоби він одразу був правильним і затребуваним. Я чула своїх клієнтів, прислухалася до вчителів, і ми поступово вийшли на ту модель, яка є успішною.

Галина Шостак

Про наставництво і комплексну навчальну програму «Дитячий бізнес мрії»

Одним з основних видів діяльності Галини Шостак є наставництво зі створення та налагодження освітнього бізнесу. Це включає консультування, навчання та підтримку підприємців, які прагнуть реалізувати й зробити прибутковими освітні заклади для дітей – приватні садочки, школи та дитячі центри.

Комплексна онлайн-програма «Дитячий бізнес мрії», яку розробила Галина Шостак, успішно допомагає початківцям зробити перші кроки в освітньому бізнесі, а власникам діючих дитячих закладів систематизувати свій бізнес і вивести його на новий рівень. Завдяки великій структурованій базі практичних знань та підтримці досвідчених фахівців підприємці уникають безлічі помилок, заощаджують свій час, нерви і гроші. На сьогодні програму пройшли понад 200 слухачів, 15 % з них відкрили свої дитячі заклади, інші знаходяться на стадії запуску, а решта здійснили правильні фінансові прорахунки на програмі і відмовилися від даної бізнес-ідеї.

Галино, як ви прийшли до створення авторської навчальної онлайн-програми? Адже кураторство вимагає глибокого занурення в процес, це велика відповідальність. Чим для вас є коучинг?

Ще на попередній найманій роботі я отримала досвід у тренерстві і вже тоді зрозуміла: саме викладання дає мені багато енергії. Вже на другий рік після відкриття дитячого клубу ми відкрили перший садок, а ще через рік я почала свою консалтингову діяльність. До мене почали звертатися люди, які хотіли отримати поради щодо заснування дитячих закладів. З цього поступово й почалося моє наставництво – ми почали проводити тренінги по відкриттю садочків офлайн.

Одразу ж після першого тренінгу я зрозуміла, що це суто моя діяльність. Вона повністю відповідає моїй місії – щоб якісних дитячих закладів в Україні ставало більше! Я хочу покращувати освіту в Україні і ростити щасливих дітей, які у майбутньому змінюватимуть на краще світ. Але я розуміла, що самостійно зробити цього не зможу. Тому одним із найкращих варіантів, який мені на той момент прийшов у голову, було готувати натхненних ціннісних власників дитячих закладів.

Поступово тренінги, поодинокі консультації, супроводження у відкритті дитячих закладів переросли в систему, і в 2019 році ми з командою почали створювати свій великий онлайн-продукт. Ми врахували, що за два дні тренінгу людині неможливо отримати всю необхідну інформацію для відкриття, адже її дуже багато. Часто буває, що ти отримуєш знання сьогодні, а важливі питання виникають через місяць або через пів року після відкриття. Тому ми вирішили зробити велику річну програму під назвою «Дитячий заклад мрії». Сьогодні вона вже успішно працює і готує власників дитячих закладів, котрі не просто відкривають свій освітній центр, а орієнтуються на системність. Моя онлайн-програма допомагає людям за один рік систематизувати свій бізнес, пройти через кризи, отримати підтримку в однодумців, одержати знання і пройти через досвід, який вже пройшли успішні люди.

Як підбирає команду Галина Шостак

Чи велика у вас команда, за яким принципом ви її формуєте? Адже знайти «своїх» людей не так просто, поділіться власними лайфхаками!

Так, найголовніше в бізнесі – створити згуртовану, натхненну команду професіоналів. Тому основною задачею власника бізнесу є формування цієї команди і забезпечення для неї сприятливого плацдарму для творчості. Мої працівники знають, що я завжди на їхній стороні, завжди створюю такі умови, де вони не турбуються про зовнішні «трабли» (ред. – неприємності, проблеми). Вони мають всі можливості для того, щоб робити головне – якісно працювати з дітьми і радісно виховувати майбутнє України!

Якщо говорити про мої лайфхаки по підбору людей в команду, то їх є декілька:

  1. Перший принцип – я обираю працівників за цінностями. Навчити працювати можна будь-кого, а от прищепити свої цінності ніколи не вдасться. Тому перших п’ять років я особисто погоджувала кожного працівника моєї компанії. «Відпустила» цей процес тільки тоді, коли підготувала таких ціннісних менеджерів та управлінців, яким повністю довіряю, і які можуть підбирати працівників під мене.
  2. Другий лайфхак по підбору – це система. Я прихильник системної компанії, в якій кожна людина працює на своєму місці і чітко розуміє свою зону відповідальності. Я не забираю у них відповідальність, я не роблю за них їхню роботу, я можу підставити плече, підтримати, поговорити, але нічого не роблю замість них. Коли людина чітко розуміє, чому вона прийшла в цю компанію, що від неї очікують, а чого не очікують; коли її обов’язки проговорені і прописані, а не змінюються з дня на день, більшості людей працювати в такій компанії просто, комфортно й захищено. В своїх бізнесах я підтримуюся саме такої стратегії.

І наостанок скажу, що надзвичайно важливою є репутація. Ціннісні люди йдуть до мене, тому що знають, ким я є, що я тримаю своє слово і відповідаю за себе. Вони розуміють, яку моя компанія має цінність, яку вона має стратегію, як ми йдемо до мети; вони вірять в нашу місію і хочуть бути частиною її реалізації.

Про нові реалії освітнього процесу

Галино, що ви, як фахівець, думаєте про дистанційну форму навчання? Які вона має переваги та недоліки, який дасте прогноз на майбутнє? Що ви обрали би для власних дітей?

Я рада, що дистанційне навчання входить в наше життя. Якщо говорити про дорослих людей і мою онлайн-програму «Дитячий бізнес мрії», то можу чітко сказати, що онлайн-навчання значно краще, ніж звичайне. Офлайн-зустрічі ми проводимо більше для підтримки, спілкування, отримання позитивних емоцій, але онлайн-формат, все-таки, кожному дозволяє вчитися та отримувати знання у своєму ритмі. Дехто любить навчатися швидко, дехто хоче переслуховувати матеріал по десять разів, дехто повертається до навчання через місяць, через пів року. Онлайн-формат це дозволяє, на відміну від офлайн. Я, наприклад, все своє навчання, всі тренінги вже давно проходжу онлайн.

Якщо говорити про дітей, то в їхньому випадку розповсюдження дистанційної форми навчання прискорили коронавірус та карантин. Зараз ми бачимо, що учні вже другий рік звикають до цієї форми. І якщо раніше вона була незвичною, то зараз діти вже більш адаптовані, бо вони швидко вчаться і в них немає такої «зашореності», як у дорослих.

Звісно, дистанційна форма навчання має свої недоліки і переваги. Ніщо і ніколи не замінить живого спілкування дітей у садочках та школах, але дистанційний формат однозначно займе своє місце в системі України та світу. І буде, на мою думку, тільки розширювати свій вплив! Із позитиву можу точно сказати, що онлайн-режим допомагає навчатися в будь-якій країні світу. Для тих, хто любить подорожувати, як я, це супер гарний варіант! Ця форма навчання дозволяє дітям, які живуть далеко від гарних шкіл, отримувати хорошу освіту онлайн. Діти, в яких є професійні хобі, з допомогою дистанційного навчання можуть приділяти більше уваги цим хобі. І це дуже підходить для дітей, які мають певні особливості здоров'я, тому онлайн-форма точно знайде своїх прихильників. 

Щодо моєї сім’ї – я б хотіла, щоб мої діти закінчили початкову школу в офлайн-режимі. Але, починаючи з середньої школи, я допускаю варіант часткового або навіть повного переходу на онлайн-формат.
В Kebeta-school на сьогоднішній день запущена змішана система навчання, де дитина може навчатися за своїм вибором. Вона може або прийти в школу, або не прийти і повноцінно приєднатися до свого класу в онлайн-форматі. Це розв’язало руки всім нашим батькам – відтепер вони можуть планувати своє життя, не прив’язуючись до школи! Також у цьому навчальному році ми запустили окремий проект Kebeta school online для 8-11 класів, який передбачає тільки онлайн-формат, тільки живі уроки і високий рівень освіти. В старшій школі такий формат заходить «на ура!»

Галина Шостак

Про ідеальний дитячий заклад

Яким ви бачите ідеальний дитячий освітній заклад, і що для цього можна зробити вже сьогодні?

Ідеальний дитячий освітній заклад – це той, який ставить інтереси дитини на перше місце. Якщо говорити про дитячий садок, то це те місце, де діти щасливо і в грі проживають своє дитинство. Вони знаходяться в комфорті, з люблячими і, що дуже важливо, щасливими вихователями навколо. Так вони, фактично, отримують відчуття захисту і довіри до світу.

В школі ж діти, крім комфортного середовища, яке обов’язково повинно бути створене, отримують якісні знання – базові, фундаментальні і прикладні, а також навички успішного життя. Школа повинна прищепити інтерес до навчання протягом усього життя. Тому що садком, школою, університетом навчання сучасної людини не завершується.

Навчальний заклад в жодному разі не може бути в’язницею для дитини. Садок, школа, університет – це другий дім для дитини і це те місце, де повинно бути цікаво, пізнавально, і де мають бути друзі. Тому якщо кожен дитячий заклад буде ставити інтереси дитини на перше місце, то це вже половина дороги до успіху.

Про власну ефективність, внутрішню гармонію та способи відновлення енергії

Зараз модно говорити про work/life баланс. Питання актуальне для всіх, а особливо для жінки, яка одночасно управляє кількома масштабними проектами і є мамою двох донечок! Чи вдається вам врегульовувати всі сфери свого життя і яким чином? Чим надихаєтеся, як розподіляєте час для сім’ї та роботи, чи встигаєте втілювати все заплановане?

Ефективність власниці бізнесу для мене дуже цікава тема, яку я досліджую з 2014 року. Я бачу, що багатьом жінкам зараз важко вдається втримати баланс (work time balance) і гармонію між всіма сферами діяльності. Я сама намагаюся постійно досягти цієї гармонії і вже вчу інших жінок у бізнесі.

Жити в гармонії не просто можливо, а й необхідно! Задача кожної жінки, дружини, мами, підприємиці знайти оцю свою гармонію, навчитися ефективно розподіляти свій час, щоб не допускати перекосів. Часто зустрічаю ситуації, коли жінки концентруються на одній або двох сферах своєї діяльності (зазвичай це робота і сім'я), мало приділяючи час іншим, не менш важливим сферам.

Першою вправою, яку би я порадила зробити кожному – це проаналізувати своє життя за сферами і подивитися, скільки відсотків часу ви витрачаєте на кожну з них – на бізнес, сім’ю, здоров’я, розваги, відпочинок. І вже після аналізу зрозуміти, наскільки ви задоволені кожною зі сфер та написати план по вдосконаленню кожної з них. Я, до прикладу, живу за чітким планом, де виділений час на всі сфери життя – і, звісно, виходить не завжди, бувають перекоси, а час розподіляється нерівномірно! Врешті-решт я зупиняюся, говорю собі «Стоп» і знову відновлюю баланс.

Кожна людина повинна для себе розуміти, яким чином вона може відновити цей баланс. Я уявляю собі свою життєву енергію у вигляді чаші. Якщо чаша заповнена і я наповнена енергією, я значно більше можу, встигаю, маю мотивацію і реалізовуюсь. Якщо чаша не наповнюється звичайним відпочинком, значить, треба зупинитися і віднайти той відпочинок. Мою чашу енергії найбільше наповнюють подорожі та мандрівки, в яких я повністю оновлююсь. Тому, як тільки я відчуваю втому, я одразу, в ту ж секунду, відкладаю все і планую наступну мандрівку. Це мій спосіб, але у кожного він свій.

Галина Шостак

Поради жінкам від Галини Шостак

Що порадите жінкам, які тільки планують розпочати власний бізнес (не лише у вашій сфері, а взагалі)? До чого потрібно бути готовими, а на що не зважати? Чи варта своя справа всіх тих зусиль, нервів та часу, які потрібно в неї вкласти?

Жінкам, які хочуть відкрити власний бізнес, я пораджу спочатку зрозуміти для себе, чи дійсно вам потрібен цей бізнес. Власне, бізнес – це не панацея. Це не значить, що ви підете працювати на себе і відразу будете десь на Балі відпочивати з коктейлем і ноутбуком. Бізнес – це величезна відповідальність і, на відміну від найманої роботи, коли ти відповідаєш тільки за одну сферу чи напрямок, у власному бізнесі ти фактично відповідаєш за все і за всіх! Тому перше рішення, яке ви повинні прийняти: чи дійсно власний бізнес – це те, чого ви хочете.

Друге: якщо ви мрієте про власний бізнес, щоб заробляти більше – це не є гарною причиною. Я знаю безліч бізнесів, де власники отримують менше грошей, ніж вони могли б отримувати на найманій роботі. Тому вашим другим кроком повинен бути пошук тієї ідеї, від якої горять очі і, в ідеалі, яка змінює світ на краще.

Третє: якщо ви і перший, і другий пункт пройшли, то потрібно ретельно підготуватися. Відкрити власний бізнес можна, можливостей багато, якщо ви готові і хочете цього. На цьому етапі дуже важливий підготовчий етап, на якому ви отримуєте знання, спілкуєтеся з іншими підприємцями, які уже мають свій бізнес, вивчаєте всю «кухню» зсередини, робите прорахунки, збираєте капітал на відкриття. І, звичайно, заручаєтеся підтримкою близьких, тому що підтримка складає суттєвий невидимий захист і мотивацію діяти.

Четвертий крок – відкриття. Ризикуйте, і головне – відкривайте той бізнес, від якого ви щодня будете отримувати задоволення! Життя насправді дуже коротке, і я переконана: все, що ми робимо, повинно нам подобатися і приносити задоволення. Тільки за такого мислення ми можемо створити успішний, яскравий бізнес, реалізувати себе і бути щасливими. Адже що, як не щастя, головне у нашому житті?

Фото з особистого архіву Галини Шостак

Спілкувалася: Вікторія Чорній, спеціально для сайту «Твій Світ»