фінансова грамотність дітей

Чи можете ви пригадати, коли ваші батьки вперше почали говорити з вами про гроші? Чи мала місце така розмова взагалі, і чи не довелося вам опановувати науку економії самостійно? А як на рахунок ваших власних малюків – ви пояснюєте їм деякі тонкощі стосовно грошей, чи залишаєте це питання на самоплив?

Фінансова грамотність дітей надзвичайно важлива, адже правильне відношення до грошей і вміння розпоряджатися ними є однією з умов успішності в дорослому житті. На жаль, в багатьох родинах ця тема практично не піднімається і навіть вважається незручною. Якщо ви не знаєте, як почати говорити з дітьми про гроші, скористайтеся нашими порадами.

1. Говоріть зараз і залишайтеся нейтральними

дівчинка, скарбничка

©Main Line Parent

Ніколи не рано починати говорити з дітьми про гроші. Це може бути настільки простим, як сказати синові чи доньці: «Мама бере гроші, щоб заплатити за їжу», або «Тато йде на роботу, щоб заробити гроші для сім’ї». Будь-які фінансові дії ви можете супроводжувати простими поясненнями вголос – це допоможе дітям сприймати гроші не як щось абстрактне, а як звичайну частину життя.

При цьому завжди пам’ятайте про збереження нейтрального тону. Щоб уникнути будь-яких емоцій стосовно фінансів, поясніть дітям, що гроші – це не добре і не погано. Наприклад, якщо ваш обід коштує «Х» гривень – це не є «занадто дорого», це просто чисельний факт. Або, якщо ви заробляєте «Y» гривень – це теж не «мало» і не «багато», а просто цифра. Не потрібно вчити дітей ставитися до грошей позитивно або негативно, тому що в подальшому житті це може призвести до почуття провини.

2. Не робіть «спеціальної розмови»

фінансова грамотність дітей, монети, гроші, долоні

©INTHEBLACK

Будь-яка розмова чи повчання у вигляді офіційного уроку швидко втомлює дітей. Вони втрачають цікавість і більше не захочуть говорити з вами про це. Крім того, тема фінансів занадто широка, щоб вмістити її всього в одну розмову. Тому не намагайтеся пояснити дітям все одночасно, а давайте їм інформацію дозовано, ніби між іншим, при вдалій нагоді.

3. Досконалість досягається практикою

мама, доньки, дівчатка, рахують гроші, монети

©NLB Banka

Коли діти стануть достатньо зрілими для того, щоб розпоряджатися коштами, залучайте їх до бюджетування, збереження, пожертвування та загального управління грошима. Точного віку для цього не існує, але є одна підказка: якщо діти починають ставити питання про гроші, значить, вони готові.

Наприклад, ви можете попросити дітей скласти список покупок, орієнтуючись на обмежену суму грошей. Це навчить їх розрізняти бажання і потребу, а якщо вони почнуть просити щось, що не входить до обов’язкового переліку, ви можете перетворити це на урок про дотримання бюджету.

Інший приклад: почніть всі разом збирати монетки. Складайте їх у велику прозору банку, де діти зможуть візуально побачити їх накопичення. Коли ваша скарбничка буде наповнена, разом обміняйте дрібні монети на крупні купюри – це дозволить дітям зрозуміти, що економія і ощадливість з часом можуть окупитися.

Діти здатні зрозуміти набагато більше речей, ніж ми можемо подумати. Ви будете здивовані, як швидко вони вчаться!

4. Критичне мислення – понад усе

смартфон, айфон, телефон, кредитна картка, навушники

©stocksnap.io

Щоб говорити з дітьми про гроші, не потрібно бути експертом у фінансах. Більше того, показати своїм дітям, що ви не завжди професіонал – нормально! Ви можете визнати, що іноді й самі потребуєте допомоги, але при цьому повинні навчити їх мислити критично.

Якщо це доречно, покажіть дітям банківські виписки по вашій кредитній картці – це допоможе їм зрозуміти концепцію позики та відсотків. Перегляньте разом тематичні відео щодо планування власного бюджету, поцікавтеся відповідною літературою або завантажте на смартфон спеціальні додатки по фінансах. Дайте дітям можливість самостійно приймати рішення і навіть помилятися – це допоможе їм винести потрібні уроки.

Не говорити з дітьми про гроші – це те саме, що не говорити з ними про секс. До того часу, поки ви вирішите, що вони вже готові, їм дадуть невірну інформацію з інших джерел.

Лінн Сомерман, фінансовий тренер

Навчати дітей фінансової грамотності не так вже й важко. Суть в тому, щоб створити безпечний і відкритий простір для вільного спілкування на фінансові теми. Тому що діти, які ні про що вас не запитують, роблять свої власні, не завжди вірні припущення.

З матеріалами: mindbodygreen.com

Читайте також: «Синдром срібної ложки», або помилки виховання дітей в забезпечених сім’ях