кайдзен

Шукаєте «чарівну таблетку», яка допоможе вам досягнути успіху в бізнесі та житті? Тоді японська філософія кайдзен – це саме те, що вам потрібно!

Японці дуже послідовні і завжди намагаються довести почате до ідеалу. Вони не шукають кращого, а роками відшліфовують те, що мають. І Японія справді має чим пишатися! Можливо, нам теж варто взяти на озброєння їхній підхід до справ?

Що таке кайдзен

Кайдзен – це японська філософія, що ґрунтується на безперервному вдосконаленні життєвих процесів. Вона концентрується на певних принципах поведінки у бізнесі та житті, а її концепція випливає з японського слова з подвійним значенням: «поліпшення, зміна на краще», а також «постійне вдосконалення процесу управління, організації роботи, виробництва».

На думку японців, будь-які різкі зміни та революції тягнуть за собою стрес, розчарування і захисну реакцію, а отже, є неефективними. Основною ж ідеєю кайдзен є неквапливий ритм життя, коли людина поступово, систематично, крок за кроком рухається шляхом безперервного розвитку.

Невеликі зміни не викликають тривоги, дозволяють перевірити всі деталі процесу і повільно звикнути до нового. І виявляється, що дорога, пройдена невеликими кроками, також веде до мети! До того ж, так ми не відчуваємо дискомфорту, а зміни, отримані цим методом, є не тільки суттєвими, але й постійними.

робоче місце

©Unsplash

П’ять принципів філософії кайдзен

Основа методу кайдзен складається із п’яти ключових елементів, або п’яти «S», які можна успішно застосовувати як в роботі, так і в повсякденному житті:

1. Seiri — організованість;
2. Seiton — законослухняність та порядок;
3. Seiso — чистота;
4. Seiketsu — систематизація;
5. Shitsuke — дисципліна.

Після закінчення Другої світової війни саме завдяки практикуванню цих принципів багатьом японським компаніям, в тому числі й Toyota, вдалося швидко відновити свої втрачені позиції.

ноутбук, руки

©Unsplash

Як застосовувати принципи кайдзен в роботі

Філософія кайдзен – це, перш за все, про бізнес. Мова йде про те, як зробити роботу максимально якісною і ефективною, але без зайвого стресу. Ось основні кроки:

1. Організація. Подумайте, що заважає вам працювати ефективніше. Чи можете ви делегувати частину своїх обов’язків комусь іншому і зекономити дорогоцінний час? Деколи нам здається, що краще від нас справу не зробить ніхто, але насправді це не так, тому почніть впроваджувати невеликі зміни вже сьогодні.

2. Забезпечення порядку. Після того, як ви відкинули все зайве, організуйте чіткий порядок ведення своїх справ. Можна навіть завести діловий щоденник, який допоможе вам контролювати постановку та виконання завдань. Ви здивуєтесь, але в результаті може виявитися, що на найважливіші справи у вас йде дуже мало часу, адже ви надовго фіксуєтесь на другорядних задачах. Плануйте головні завдання на той час, коли ваша продуктивність найвища.

3. Чистота. Після закінчення трудового дня обов’язково приберіть на своєму робочому місці. Знайти потрібні речі буде набагато легше, якщо всі вони лежатимуть на своїх місцях. Не забувайте позбавлятися хаосу не лише на столі, а й в голові – підведіть підсумки дня, заплануйте важливі справи на завтра і… залиште думки про роботу в офісі. Тому що наступного ранку ви повинні прийти на роботу з ясними думками.

4. Систематизація. Коли ви зумієте організувати свій робочий процес, настане час перетворити його на стійку систему. Кожного ранку ви повинні дотримуватися цієї схеми, і скоро побачите результати.

5. Практика дисципліни. Виконуючи перші чотири пункти, ви формуєте в себе нове відношення до роботи. Дотримуйтеся цього шляху і не дозволяйте собі повернутися до старих звичок.

Дисциплінуйте себе, аналізуйте свої кроки, постійно покращуйте власну систему організації праці, адже головна мета кайдзен – постійне самовдосконалення.

робоче місце

©Unsplash

Як використовувати кайдзен у житті

Принципи кайдзен підходять для будь-якої сфери нашого життя. Керуйтеся ними, поступово позбавляючись від зайвого, забезпечуючи чітку послідовність кроків та турбуючись про чистоту власного життєвого простору. Якщо ви зробите це, вам залишиться тільки перетворити вибудувану послідовність дій в систему та дотримуватися її.

Наприклад, ви хочете почати вести здоровий спосіб життя. Не ставте перед собою відразу багато амбітних цілей, адже виконати їх буде важко, і ви можете елементарно збитися з курсу. Спробуйте йти маленькими кроками:

  • Якщо ви плануєте кинути курити, не намагайтеся зробити це за один день. Спочатку спробуйте не докурювати сигарету до кінця, а потім поступово зменшуйте вашу звичну денну кількість перекурів, доки не дійдете до нуля.
  • Хочете почати бігати зранку – почніть з коротких пробіжок через день, поступово збільшуючи їхній час від 10 до 30 хвилин. Потім зможете перейти на біг кожного дня і виробити свій оптимальний маршрут.
  • Намагаєтеся привчити себе більше читати? Почніть з кількох сторінок на день, доки це не перетвориться на ваш звичний ритуал. Ви й самі не помітите, що з часом вам захочеться прочитувати все більше і більше!
  • Бажаєте вивчити іноземну мову – почніть із кількох нових слів щодня. З часом додавайте одне або два нових слова, або спробуйте читати найпростіші книги на цій мові, навіть дитячі.

Головне – робити маленькі кроки щодня, цеглинка за цеглинкою вибудовуючи систему. Не зневіряйтеся через помилки – аналізуйте їх, робіть висновки, і систематично виправляйте їх.

фітнес, спортсменка

©Unsplash

Анти-кайдзен

Анти-кайдзен – це токсична поведінка, яка перешкоджає будь-яким покращенням і прогресу. Існує цілих 13 переконань анти-кайдзену, які можуть стосуватися як роботи, так і повсякденного життя людей. Ось вони:

1. Брехати собі: виглядати багатим і успішним, хоча насправді це не так.

2. Вважати себе жертвою обставин: скаржитися, стогнати і звинувачувати навколишній світ.

3. Мислити в стилі «немає необхідності в поліпшеннях»: дозволяти рутині себе засмоктати, повторюючи одні й ті ж дії.

4. Вважати, що часу завжди бракує: відмовка для того, щоб не розвивати себе або компанію.

5. Прагнути реагувати на проблеми, а не попереджати їх: такі люди завжди не встигають зробити роботу до дедлайну, отримуючи значну частину стресу.

6. Не мати мужності та впевненості в собі: це те, що необхідно для протистояння проблемам, невдачам і помилкам.

7. Палке бажати змінити інших, а не себе: такі люди не розуміють, що зміни починаються саме з них.

8. Вважати проблеми чимось нестерпним, а не засобом для отримання досвіду: замість прогресу такі люди отримують стрес і псують собі нерви.

9. Не народжувати нові ідеї: тому що це складно, болісно і вимагає часу.

10. Швидко здаватися: зміни – це дуже тривалий процес, тому почати, але не закінчити, це все одно, що не починати.

11. Вирішувати проблеми за допомогою додаткового адміністрування і грошей, а не за допомогою мозку і творчого мислення.

12. Сподіватися на кращі часи, нічого при цьому не роблячи: проблеми самі собою не вирішаться.

13. Занадто швидко приймати рішення: не маючи достатньо інформації, легко помилитися.

Пам’ятайте: робота над якістю (продуктом, послугою, життям) нескінченна. Це довгострокова стратегія, яка потребує зусиль, але при регулярному застосуванні матиме бажані наслідки.

бізнесмен

©Unsplash

Книги про кайдзен

Як бачимо, філософія кайдзен дуже глибока, але японці на те і японці, щоб до всього підходити дуже ґрунтовно! Тим не менше, ці правила та методи були успішно випробувані і в інших країнах світу, тому вони заслуговують на повагу. Якщо ви хочете заглибитися в цю тему, то ось перелік книг, які можуть бути корисними:

1. «Моє життя, мої досягнення», Генрі Форд.
2. «Кайдзен. Ключ до успіху японських компаній», Масаакі Імаі.
3. «Гемба кайдзен. Шлях до зниження витрат і підвищення якості» Масаакі Імаі.
4. «Практика дао Toyota. Керівництво по впровадженню принципів менеджменту Toyota», Джеффрі Лайкер і Девід Майер.
5. «Крок за кроком до досягнення мети. Метод кайдзен», Роберт Маурер.
6. «Дао Toyota. 14 принципів менеджменту провідної компанії світу», Джеффрі Лайкер.

Сподіваємося, цієї кількості книг вам вистачить, щоб повністю вивчити суть кайдзен і почати втілювати цю філософію в своїй роботі та житті!

За матеріалами: zwierciadlo, lifehacker, 4brain.

Читайте також: «Чим більше ви даєте, тим більше отримуєте»: Діпак Чопра про те, чому ми повинні ділитися з іншими