День зимового сонцестояння

День зимового сонцестояння знаменує собою найкоротший день у році, якщо рахувати по кількості годин світлового дня. Як це пояснюється з точки зору астрономії і чим важливе для нас? Розбираємося у цій статті!

Що таке зимове сонцестояння

Явище зимового сонцестояння відбувається тоді, коли один із полюсів Землі має максимальну відстань від Сонця. Тобто у своїй найдальшій південній точці сонце «зупиняється» приблизно на три дні, перш ніж знову почне повільно рухатися на північ. На цей час і припадає пік сонцестояння.

У 2021 році це відбудеться у вівторок, 21 грудня, о 17:59 за Київським часом.

Під час зимового сонцестояння у всіх місцях на південь від екватора тривалість дня перевищує 12 годин. Тим часом у всіх місцях на північ від екватора день триває менше 12 годин. Проте в кінці тунелю, все ж, є світло – в буквальному значенні! Адже після зимового сонцестояння дні поступово стають довшими, а ночі коротшими.

День зимового сонцестояння

Чим особливий день зимового сонцестояння

Наші предки вірили, що день зимового сонцестояння (як і інші дні в році, пов’язані з Сонцем), має особливе значення. З цією датою було пов’язано багато ритуалів та обрядів – як у слов’ян, так і в інших народів світу. У певному сенсі це був поворотний момент у битві темряви проти світла. А, власне, день зимового сонцестояння вважався поворотною точкою, в якій вшановувалися життєві енергії світла і пітьми.

Якщо задуматися, то проживання темряви є не менш важливим часом, ніж життя при світлі. Ми звикли починати справи, коли вмикається світло, коли сходить сонце, коли ми відкриваємо очі й прокидаємося. Але природа часто дає зрозуміти нам, що початок всього – у темряві! Перші промені нового дня зароджуються наприкінці ночі. Насіння, посіяне восени, проростає під землею протягом зими, перш ніж з’явитися у вигляді сходів навесні. А кожен з нас, перш ніж народитися, проживає свої перші дев’ять місяців у темному лоні своєї матері. Наші предки інтуїтивно розуміли це і надавали великого значення як світлу, так і пітьмі.

Сучасні езотерики також вважають день зимового сонцестояння енергетично сильним. В цю дату рекомендується прокинутися якомога раніше і зустріти світанок, також день сприятливий для нових починань.

сонце

Як відзначали зимове сонцестояння наші предки

Цей день вважався містичним у багатьох культурах. Наприклад, древні греки приносили жертви богу Аполлону, інки – богу сонця Інті, а майя – богу Кінічу Ахау. Протягом тижня у грудні стародавні римляни також святкували сонцестояння, вшановуючи бога Сатурна. Існує навіть версія, згідно якої після приходу християнства відзначення дня сонцестояння поступово перетворилося на Різдво!

До наших часів у різних куточках Землі збереглися стародавні споруди, які були побудовані з метою відзначення зимового сонцестояння:

  • Стоунхендж, Англія. Щороку, коли сонце сідає під час зимового сонцестояння, сонячні промені там зрівнюються з двома гігантськими каменями, відомими як Центральний вівтар і Камінь забоїв.
  • Ньюгрейндж, Ірландія. Коли сонце сходить в день зимового сонцестояння, його промені освітлюють головні зали монумента, датованого 3200 роком до нашої ери.
  • Храм Фресок, Тулум (Мексика). Там знаходиться стародавнє місто майя. На вершині однієї з його будівель є невеликий отвір, крізь який просвічує сонце під час зимового та літнього сонцестояння.

Стоунхендж, Англія

У слов’янських племен зимове сонцестояння знаменувало народження нового року. Цей день вважали небезпечним, а щоб захиститися від злих духів, в оселях розвішували ялинові гілочки. Одночасно влаштовували веселі гуляння: співали колядки, ярмаркували, розпалювали багаття на вулиці. А щоб майбутній рік був щасливим, влаштовували обряди: висаджували в горщик насіння рослин та запалювали в домі свічки.

День зимового сонцестояння є сигналом, що надалі світла частина доби буде довшою, а сонця буде більше. Це один із витоків сучасних зимових свят, тому проведіть його в гарному настрої!

Читайте також: 22 червня, сонцестояння: чому наші предки вважали цей день особливим