День української писемності та мови

Красива, співоча, мелодійна мова – одне з найцінніших надбань, яке залишили нам наші пращури. Значення мови для народу надважливе, тому в Україні запровадили державне свято – День української писемності і мови, яке відзначається 9 листопада.

День української писемності та мови: як з’явилося свято і до чого тут Нестор-літописець

Святкування цього дня було засноване 9 листопада 1997 року Указом президента № 1241/97 «Про День української писемності та мови в підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства».

Чому обрали таку дату? За церковним календарем цього дня вшановують пам’ять преподобного Нестора-літописця. Цей видатний діяч був основоположником давньоруської історіографії, першим істориком Київської Русі, мислителем, вченим та ченцем Києво-Печерського монастиря. Це йому належить авторство найдавнішої пам’ятки історіографії і літератури українців – «Повісті минулих літ», яка була завершена близько 1113 року. Дослідники вважають, що саме завдяки праці преподобного Нестора-літописця і почалася письмова українська мова.

Нестор літописець

Цікаві факти про українську мову

Українська мова утворилася в результаті інтеграції трьох діалектів праслов’янської мови – полянського, деревлянського та сіверянського. Нею користується понад 50 мільйонів людей, причому не лише в Україні, а й у Росії, Білорусії, Молдові, Румунії, Польщі, Словаччині, Канаді та США.

Ось ще кілька цікавих фактів про нашу мову:

1. Літературним твором українською мовою, який перекладався на інші мови найчастіше, є «Заповіт» Тараса Шевченка. Він опублікований на 147 мовах народів світу.

2. Офіційно вважається, що українська мова була прирівняна до літературної мови після видання «Енеїди» Котляревського. Івана Котляревського справедливо вважають одним із основоположників нової української мови.

3. Найдавнішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?». Її віднайшли в рукописній граматиці 1571 року, яку готував до друку чеський учений Ян Благослав.

4. Найчастіше уживаною літерою в українській абетці є «п». На неї також починається найбільша кількість слів. Літера «ф» вживається найрідше.

5. В українській мові існує три форми майбутнього часу: проста, складна і складена. Майбутній час першої особи однини недосконалого виду в українській мові має іншу форму без префікса: знатиму, говоритиму, робитиму і так далі.

6. Назви всіх дитинчат тварин в українській мові належать до середнього роду: «телятко», «курчатко», «кошенятко» і так далі.

7. Згідно словника Національної Академії Наук України, сучасна українська мова налічує близько 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються.

8. Особливість української мови – зменшувально-пестливі форми. Навіть своїх ворогів українці називають, як не дивно, «воріженьками»!

9. Найдовшим словом в українській мові є назва одного з пестицидів «дихлордифенілтрихлорметилметан». В ньому міститься аж 30 літер!

10. Найдавнішими українськими поетесами, про яких збереглися документальні свідчення, є Анисія Парфенівна та Анна Любовичівна. Жили вони в період XVI-XVIII століть і залишили акровірші, де вписано їхні імена.

Ось такою непростою, виявляється, є наша українська мова!

Кобзар

Багатство української мови

Ми можемо пишатися нашої солов’їною, адже вона надзвичайно багата синонімами. Тобто одне і те ж явище можна назвати десятками, а й то й сотнями різних слів! Ось, наприклад, лише десять синонімів до слова «говорити»:

мовити, казати, балакати, розмовляти, гутарити (ладно домовлятися), лепетати (дитяча мова), прорікати (майбутнє), пащекувати (грубо говорити), гомоніти (лагідно, приглушено говорити), сокотати (ніжно, солодко говорити).

І таких синонімів лише до цього слова налічується понад сотню!
А ось ще один доказ надзвичайного багатства української мови – вірші, у яких всі слова починаються на одну і ту ж літеру:

***
Вештається вересень верха́ми,
Вишиває взори вогняні,
Виплеканий вільними вітрами
Височіє владно вдалині…
Відвальсує вихором величним,
Вип’є виноградного винця,
Верховинним відгомоном вічним
Відгукнеться волею Вітця.
Автор: Христя Давидчак

***
Забуваюся. Зовсім зникаю.
Знов зриваю закритий замок.
Забагато зневажливих знаю,
Закодованих злістю зірок.
Зауваження знищили задум,
Зашарілись загублені знаки.
Звідусіль закликали зраду,
«За звитягу» запал зруйнувати.
Захворіла, змарніла, заплакала,
Заколисана зникла змія.
Замовчала занадто злякано,
Збожеволіла знову Земля.
Автор: Юлія Березовська

***
Невтомно, нишком, напівсном
Наступить ніч навколо.
Насуне наскрізь, ніби напролом
Небес неволя неозора.
Накриє невід небосхил:
Надовго, наступом, невпинно.
Нахмарить небо – наче надра нив;
Намокне ніч, насупиться, невинна.
Негоди ноти – наспіву наплив –
Незвичний норов-німб німої ночі.
Надворі навкруги налив
Небесний небіж, ніби неохоче.
Нитки, незримі, настрій нашумлять –
Несуть на низ наяд надію.
Намоклий ніченьки наряд
Немов наводить ніжну ностальгію.
Автор: Андрій Nayt (Гагін)

Ну яка ж іще мова здатна на таке диво?

українські слова, День української писемності та мови

День української мови та писемності: традиції святкування

У цей день українці традиційно покладають квіти до пам’ятника Нестору-літописцю, відзначають кращих популяризаторів українського слова, заохочують видавництва, які друкують літературу українською мовою. Також 9 листопада проводять Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика. Щорічна кількість учасників налічує понад 5 мільйонів осіб із 20 країн світу!

Ще одна традиція цього свята, яку започаткували у 2000 році, – Радіодиктант національної єдності на Українському радіо. Щорічно всі бажаючі можуть взяти в ньому участь і з’ясувати, чи добре вони знають українську мову. А заразом і продемонструвати єдність з усіма, хто любить і шанує українське слово! Сьогодні ця акція вже перетворилася на своєрідний флешмоб, який проводиться не лише в Україні, а й у інших країнах світу.

Ну як, ви вже переконалися, що наша рідненька українська мова – направду особлива? А ми в цьому і не сумнівалися, тому пропонуємо обов’язково відзначити День української писемності та мови!

Читайте також: Красиві слова і цитати про осінь: велика добірка для інстаграм і не тільки