День Соборності України

День Соборності України – важливе державне свято, яке відзначають щороку 22 січня. Як запровадили цей день, що він символізує та яку історичну роль відіграє? Читайте далі!

День Соборності України: що відбулося в цей день

Соборність означає об’єднання, злиття українських земель в єдине ціле. Саме 22 січня 1919 р. на Софійській площі у Києві проголосили Акт злуки Української народної Республіки (УНР) та Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) в єдину незалежну державу. Про це йшлося у зачитаному тоді Універсалі – державно-політичному акті того часу:

Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка.

Проголошення Акту злуки відбувалося в урочистій атмосфері, з молебнем та парадом українського війська. Це додатково підкреслює важливість цієї події для історії нашої країни.

Слід згадати , що цього ж дня, але роком раніше – 22 січня 1918 р. – відбулася ще одна важлива політична подія. Мова йде про прийняття IV Універсалу Центральної Ради, яким проголошувалася повна незалежність Української Народної Республіки. Саме тому ця дата є настільки знаковою для українців.

«Живий ланцюг єднання» – головна традиція свята

Так як День Соборності України символізує об’єднання українських земель, головною його традицією стало утворення так званого «живого ланцюга».

Це масова акція, яка вперше відбулася у 71-шу річницю святкування, 22 січня 1990 р. Тоді понад мільйон людей утворили живий ланцюг від Києва до Львова, взявшись за руки! Це стало проявом єдності та сили нашого народу, а також показало його прагнення до свободи.

З того часу традиція влаштування «живого ланцюга» продовжується: з року в рік люди з національною символікою вишиковуються вздовж мосту Патона в Києві, об’єднуючи таким чином правий та лівий береги столиці. В інших містах України також проходять схожі акції.

день соборності

©REUTERS

День Соборності України – надзвичайно важливе державне свято з глибоким символізмом. Вітаємо вас і бажаємо, щоб ніякі кордони ніколи не розділювали українські землі!