Нам з дитинства відомо про користь різноманітних каш, але найбільше ми звикли до традиційної гречки, рису, вівсянки і пшона. Про таку крупу як булгур чули одиниці, хоча останнім часом вона набуває все більшої популярності в Україні.

То що таке цей булгур, чим він корисний, і як його правильно готувати? Спробуємо розібратися!

Звідки взявся булгур

булгур крупа

©Fabiosa.ru

В країнах з древніми кулінарними традиціями цю корисну і смачну крупу готують вже більше 4000 років. Вона надзвичайно популярна в Індії, Вірменії, країнах Середземномор’я та Близького Сходу. Фактично, це пропарена пшениця, частково очищена від оболонки і подрібнена на шматочки. Після пропарювання зерна пшениці сушать на сонці, після чого їх лущать і подрібнюють. Такий спосіб заготовки надає крупі неповторного горіхового аромату та смаку, який особливо цінують гурмани.

На користь чи на шкоду?

булгур

©Milaclub

Коли говорять про шкідливість та калорійність білого хліба, то завжди мають на увазі й інші продукти з пшеничного борошна вищого ґатунку, а це кидає тінь і на булгур. Але, на відміну від борошна, ця крупа містить набагато більше вітамінів, мінералів і необхідної для роботи травного тракту клітковини. Саме клітковина, а ще велика кількість калію і заліза ставлять його в один ряд з найкориснішими гарнірами.

Складні вуглеводи, що містяться в булгурі, засвоюються повільніше і не шкодять фігурі. Калорійність в 360 ккал відмінно насичує, і після такої страви дуже довго не хочеться їсти.

Іншими словами, ця каша корисна для здоров’я і цілком безпечна для фігури, а ще смачна і недорога!

Де використовувати булгур

булгур

©Zira.uz

Булгур може бути гарніром, замінити рис в будь-яких стравах, він чудово поєднується з м’ясом (куркою, бараниною) і морською рибою, служить відмінною начинкою при фаршируванні овочів, може додаватися в салати.

Його додають у турецький пилав (аналог плову), а на Кіпрі та в Греції з цієї крупи готують весільний плов. Булгур також додають в супи і юшки, завдяки чому їхній смак набуває особливого східного відтінку.

Ви здивуєтеся, але цю крупу використовують навіть в приготуванні десертів! Втім, нічого дивного – горох і нут теж використовують для смачної халви, а якщо підсолодити булгур медом і додати горіхи, то результат буде фантастичним! Булгур допускає вільне поводження, його можна зробити основою десертів, додавати у випічку (замочивши або розпаривши), з’єднувати з увареними соками, медом, сиропами, горіхами і сухофруктами.

Як правильно готувати булгур

булгур

©lovecook.me

Традиційно майже всі страви з булгуром готують, обсмажуючи крупу в маслі. Цей процес дуже нагадує прожарювання рису при приготуванні різотто. Можна використовувати вершкове або топлене масло, оливкову олію, підійде і соняшникова. Але саме в вершковому маслі булгур найбільш яскраво розкриває свій аромат.

Розтопіть масло в сковороді (найкраще підійде вок), нехай воно добре прогріється. Всипте чашку крупи, не промиваючи її попередньо у воді – це важливо! Ретельно помішуючи, обсмажте булгур на сильному вогні до появи специфічного горіхового аромату. Обсмажений булгур можна продовжувати готувати в тій же сковороді або додати його в суп чи нафарширувати овочі перед запіканням. Якщо ви хочете продовжити приготування, влийте чашку окропу і, не припиняючи помішувати, доведіть до готовності. Вода при цьому повністю вбереться, а булгур стане розсипчастим.

Можна приготувати булгур і простіше – закип’ятити 2 частини води і всипати туди одну частину булгура. В цьому випадку вийде чудова густа каша, в яку можна додати масло і подати з сухофруктами на сніданок. Але для цього способу є безліч інших круп, а булгур найкращий саме як гарнір або начинка.

Арабський салат табуле з булгуром

салат табуле

©the news and blogs

Спробуйте приготувати одну з найдавніших традиційних страв з булгуром – салат табуле, який походить із країн Близького Сходу. Він простий, але дуже поживний і надзвичайно смачний, як і належить бути справжній древній страві. Для нього беруть кінзу, петрушку, м’яту, зелену цибулю і все це дрібно-дрібно шаткують. Додають трохи масла і лимонного соку, посипають перцем і сіллю. Змішують зелень з приготованим (обсмаженим) булгуром. Подають все на великих листках салату.

Булгур з куркою для початківців

булгур з куркою

©nazimu.info

Якщо плануєте приготувати щось із булгуру вперше, зупиніться на універсальному м’ясі – використайте курку. Додайте моркву і цибулю, сіль і спеції – за смаком. Головне в цій страві – булгур. Саме від нього буде залежати аромат страви.

Отже, розтопіть в сковороді вершкове масло, прогрійте його, всипте булгур. Ні в якому разі не намагайтеся булгур промити. Помішуйте безперервно, вогонь тримайте спочатку сильний. Дочекайтеся горіхового аромату. Досвідчені кулінари кажуть, що булгуру можна навіть дати трохи підгоріти – це теж для аромату. Після цього всипте дрібно нарізану цибулю, моркву і дрібно порізану курятину. Все перемішайте для з’єднання соків, дайте маслу покрити всі продукти і додавайте окріп – страва буде готуватися хвилин із десять.

Хочете, щоб каша вийшла сухою і розсипчастою, додайте води стільки ж, скільки й крупи; хочете густішої консистенції – влийте подвійний об’єм води. Ще раз перемішайте, посоліть, поперчіть, перемішайте, накрийте кришкою і зменшіть вогонь. В самому кінці корисно ще раз перемішати і дати настоятися хвилин п’ять на вже вимкненій плиті. Подавайте страву до столу і не забудьте про свіжі овочі, трави, піту або лаваш. Додатково можна подати трохи червоного вина.

Спробуйте приготувати булгур і переконаєтесь, що він насправді вартий вашої уваги. Смачного!

За матеріалами: kedem.ru

Читайте також: 5 найкращих рецептів панна-котти з фруктами і ягодами