12 страв на Святвечір

Перед Різдвом українці традиційно готують 12 страв на Святвечір, кожна з яких має глибоке символічне значення. Через велику кількість наїдків вечір перед Різдвом ще називають «багатою вечерею». Братися за їжу не можна, поки на небі не з’явиться перша зірка, що знаменує народження Ісуса Христа. Про основні страви та їхнє значення читайте у нашій статті!

1. Кутя

кутя

Жоден Святвечір, як і саме Різдво, не обходиться без основної різдвяної страви – куті, з якої і розпочинають вечерю. Її готують із вареної пшениці, ячменю або рису, додають тертий макогоном у ступі мак і приправляють горіхами, розпареними родзинками та медом. Вважається, що чим більше компонентів містить кутя на Святвечір, тим більший достаток і врожай буде у сім’ї. Звідси й назва – «багата кутя».

У кутю, залежно від традицій регіону та смакових вподобань, можуть додавати мигдаль, халву, шоколад, сухофрукти, різні види горіхів, злаки, каші. Зерно в куті асоціюється із вічним життям, солод – із райським блаженством, а мак символізує зв’язок із родом.

Слово «кутя» має давньогрецьке походження і означає «варену пшеницю». Кутя здавна є стравою обрядовою (єднання з Богом, жертва Христу), поминальною (вшанування предків). Після Святвечора її залишають на ніч на столі, щоб душі померлих предків мали змогу приєднатися до святкового частування. До речі, вперше кутя згадується на початку 12 століття в літописі «Повісті минулих літ».

Читайте також: Як варити кутю: смачні рецепти плюс лайфхаки господинь

2. Узвар

узвар

Узвар на Різдво традиційно подають разом із кутею. Серед 12 страв на Святвечір він є другим за важливістю. Напій із сухофруктів готують із сушених вишень, яблук, груш, абрикосів (кураги), слив (чорносливу) та інших фруктів, винограду (родзинок), шипшини, висушених ягід тощо.

Назва напою походить від слова «варити», бо для узвару сухофрукти потрібно не кип’ятити, а заварювати (довести до кипіння).

У християнстві узвар символізує очищення душі і тіла. Виник цей напій (як і кутя) ще у новокам’яній добі. Вперше його почали готувати на Західній Україні, найчастіше при появі немовляти, як символ щасливого життя і родючості. Мед, який часом додають до узвару – ознака солодкого життя і здоров’я.

3. Калач

калач, 12 страв на Святвечір

Калач – це круглий хліб із пшеничного борошна, сплетений у кільце, або три кільця, що символізує Трійцю. Форма кола (інша назва – «колач») трактується як «вічність».

Калач ставлять у центр столу зі свічкою всередині. Оскільки калач не є пісним (бо випікається із додаванням яєць), його потрібно їсти на Різдво, а не Святвечір. Цей плетений хліб традиційно приносять діти, які приходять до батьків напередодні Різдва.

Асоціюючи із добробутом і благами, калач підсолоджують і посипають маком. Обрядовий хліб символізує новонародженого Ісуса Христа, вічне життя та воскресіння з мертвих.

4. Пампушки

пампушки

Пампушки – одна з найулюбленіших солодких страв на Святвечір! Це смажені «пончики», виготовлені з дріжджового тіста на основі пшеничного борошна. У них можна додати начинки на вибір, як-от: мак, вишні, сливи, яблука, варення, шоколад… Щоб надати круглим булочкам насиченішого смаку, зверху їх посипають цукровою пудрою. Найкраще їх їсти, запиваючи узваром.

Пампухи символізують святих, які заслужили життя на небі. Ця страва є однією з найдавніших в Україні, хоча перші згадки про неї зафіксовані у козацьких літописах. В українському фольклорі існує багато приказок про пампушки. Наприклад, «плаває, як пампух в олії».

Пампушки на Святвечір готують не лише солодкими (як десерт), але й солоними. Їх запікають у печі та поливають олією з часником і зеленню – ідеальне поєднання з борщем із вушками чи іншою першою стравою!

5. Борщ із вушками

борщ, 12 страв на Святвечір

Важко уявити 12 страв на Святвечір без борщу з вушками, який традиційно готують саме до Різдва. Найбільш поширеним він є в західних регіонах України.

Готувати пісний борщ можна за день-два до Святого вечора, щоб він добре настоявся. Зазвичай, ця страва із червоного буряка вариться на основі нашаткованої капусти, картоплі та помідорів; можна додати трохи оцту для більшої кислоти. М’ясо замінюють овочами, квасолею, і «вушками». Вушка – це невеликі варенички, які ліплять із тіста і начиняють пісною грибною начинкою (рідше – з оселедцевою). Подається борщ із хлібом або пиріжками.

Борщ є символом миру та злагоди у родині. Для правильного приготування цієї різдвяної страви обов’язково використовують буряковий квас.

6. Вареники

вареники, 12 страв на Святвечір

Вареники – улюблена багатьма традиційна українська страва, яку ліплять із тіста, начиняючи на Святвечір капустою, картоплею, гречкою або грибами. Тісто має бути пісне, тому вареники у цей вечір готуються без яєць, – тільки з водою, борошном і сіллю.

На Святвечір смакоту приправляють щедрим шаром смаженої цибулі з олією. До столу також подають солодкі вареники з вишнями або чорницею.

Слово «вареники» походить від дієслова «варити». У декотрих західних діалектах вареники називають «пирогами», ймовірно, позначаючи у цім слові «пшеницю», або ж «пшеничний хліб».

7. Голубці

голубці

Голубці – колоритна страва, яку готують з відвареного листя капусти та фаршу. Так як усі 12 страв на Святвечір повинні бути пісними, напередодні Різдва голубці зазвичай замість м’яса начиняють рисом, цибулею та морквою. Листя капусти відварюють, загортають у нього фарш, а вже тоді голубці злегка обсмажують і тушкують. Узимку замість свіжої капусти підходить квашена.

У Карпатах голубці готують із кукурудзяною крупою і пшоном, або з тертою картоплею, грибами. На Полтавщині ж їх заведено готувати з гречки. Як і вареники, голубці на Святвечір поливають смаженою цибулею з олією або томатним соусом із грибами, замінюючи ними сметану.

Культурологи стверджують, що голубці вперше з’явилися у 18 столітті й відтоді не зникали з українського святкового столу. Їхня назва походить від слова «голуб», що символізує спокій і мир.

8. Тушкована капуста

тушкована капуста

Цю популярну українську страву не забувають і на Різдво, адже вона ситна, поживна і проста у приготуванні. Капусту подрібнюють, а потім тушкують разом із цибулею та морквою на пательні, посипавши спеціями до смаку.

Капуста символізує простоту, міцність родини та єдність навколо Бога. На Святий Вечір цю страву можуть готувати на основі квашеної («кислої») капусти, додаючи гриби або товчений горох (останнє – поширено на Закарпатті). Також різдвяну капусту можна урізноманітнити сушеними сливками (чорносливом), медом і дрібкою меленого перцю.

9. Оселедець

оселедець, 12 страв на Святвечір

Риба в християнстві має символічне значення і є основою багатої святкової кухні України. І от оселедець, зокрема, – дуже смачна й ситна різдвяна страва. Його маринують у кисло-солодкому маринаді, додаючи оцет, лимон, олію та прянощі.

Зазвичай рибу прикрашають кропом, цибулею і шматочками помідорів. Для урізноманітнення, перш ніж заправити страву олією, додайте до неї трішки журавлини.

До речі, здавна оселедець вважали їжею не статусною, а ченці вживали рибу як аскезу через її неприємний на той час смак. Аж поки метикований голландський рибак не запропонував оселедця засолити й тим нейтралізувати його гіркуватий присмак!

10. Консервовані овочі та гриби (заправки)

мариновані гриби

В українській культурі заправки є неабияким замінником свіжих овочів у холодну пору року. Тому, накриваючи стіл із 12 страв на Святвечір, жодна господиня і господар не забувають про консервовані огірки та помідори!

До столу також подаються консервовані гриби, кабачки, перець, часник і навіть кукурудза. Для насиченості смаку до домашньої консервації додають зелень (кріп, петрушку), цибулю, часник і хрін, прянощі (чорний перець горошком, лаврові листки).

Соління використовують як закуску і як гарнір до основних страв. Заготовки не є обов’язковими на Святвечір, але вони значно доповнюють та «оживляють» святковий стіл.

11. Печена картопля

печена картопля

Як тільки в Україні не готують картоплю: варять, запікають, смажать, тушкують… А як називають: «крумплі», «бульба», «мандибурка», «бараболя»!

Напередодні Різдва картоплю нерідко запікають неочищеною, поливають соняшниковою олією та приправляють сушеною чи мороженою петрушкою, кропом і часничком.

Куштують картопельку з маринованими чи квашеними помідорами, огірками та капустою, без яких другі страви так не смакують. Аби зробити картоплю ще кориснішою, приправте її оливковою олією, додавши трохи сушеного або свіжого розмарину.

12. Риба смажена, запечена або заливна

смажена риба

Грецькою мовою акронім імені Ісуса «Іхтіс» (Ісус Христос, Син Божий, Спаситель) означає рибу, тому вона є давнім символом Христа та християн. До того ж, у минулому в раціоні українців рибні страви займали особливе місце, оскільки тримання посту було частиною харчової поведінки. В українській кухні існує дуже велике розмаїття способів приготування риби.

На Святвечір на столі обов’язково повина бути як мінімум одна рибна страва. Для її приготування обирають нежирні види риби, які смажать, запікають або роблять заливне.

Заливна риба на Святвечір є заміною холодцю. Рибу потрібно відварити, остудити, а потім залити желатином, за бажанням додавши моркву та горох. Страва, прикрашена петрушкою, подається холодною.

Ось такий традиційний перелік 12 страв на Святвечір, хоча насправді варіацій існує дуже багато. Бажаємо вам накрити гарний стіл і очікувати Різдва в теплому родинному колі!

Текст: Софія Пасічник

Читайте також: Різдво Христове: історія та традиції навеличнішого християнського свята