Цитати Любомира Гузара

Один з найвідоміших релігійних діячів сучасності Блаженніший Любомир Гузар був не тільки надзвичайно мудрою людиною, а й духовним батьком для всієї України. Колишній патріарх-предстоятель Української Греко-Католицької Церкви зумів стати для українців справжнім моральним авторитетом та залишив після себе багато цінних думок та настанов.

Архієпископ був неординарною людиною, в присутності якої замовкали політики та олігархи. А цитати Любомира Гузара про любов, виховання дітей, релігію та державу варто перечитувати знову і знову, щоб завжди пам’ятати, як потрібно жити правильно.

10 фактів про Любомира Гузара

Цитати Любомира Гузара

©tvoemisto.tv

Блаженніший Любомир Гузар (26.02.1933 – 31.05.2017) прожив довге і насичене життя, впродовж якого бачив і добро, і зло. Сайт hromadske.ua зібрав кілька найвизначніших фактів про цю велику людину:

1. Прожив в США 20 років, в Італії — 24 роки. Після 46 років еміграції у 1993 році повернувся в Україну та оселився біля Львова. «Мені стали сльози в очах. Я був на рідній землі», — так описував свої враження від повернення Блаженніший Любомир. Утім, отримати українське громадянство йому вдалося вже на посаді глави УГКЦ у 2001 році.

2. Він спілкувався українською, польською, німецькою, англійською та італійською мовами, хоча скромно зізнавався, що знає більше.

3. Був пластуном, належав до куреня з назвою «Червона калина», де його називали братчик Любко. На честь висвячення друзі-пластуни подарували йому чашку, яку попросили освятити нью-йоркського римо-католицького єпископа.

4. У 1977 році таємно, без згоди Папи, Йосип Сліпий висвятив Любомира Гузара на Верховного Архієпископа. Протягом 19 років він чекав підтвердження свого статусу єпископа.

5. Після смерті папи Івана-Павла II у 2005 році Любомир Гузар став одним з кандидатів на Ватиканський престол (з-поміж 16 інших кандидатів).6. Любомир Гузар очолював Українську греко-католицьку церку десять років (2001 — 2011). За цей час йому вдалося чи не найважливіше — перенести престол УГКЦ до Києва, фактично зробивши церкву всеукраїнською, поступово стираючи асоціації виключно із західною Україною, а також просуваючи її на схід. Він також став першим в історії УГКЦ патріархом, хто зрікся престолу.

7. До останніх днів Любомир Гузар мешкав у семінарії в селі Княжичі біля Києва. Туди щодня приїздили різні люди, щоб порадитись або просто послухати його.

8. Втративши зір, він не міг писати власноруч, але надиктовував тексти, які виходили як колонки в різних українських виданнях. Він також є автором чотирьох книг.

9. Якось під час інтерв’ю, коли Гузар уже був незрячим, один з журналістів запитав Блаженнішого: «Для чого вам годинник, ви ж не бачите?» — «А той дзиґарок (годинник — ред.) говорить» — відповів він.

10. Щодня о 20:00 Любомир Гузар вмикав «Радіо Свобода», щоб послухати підсумки дня та дізнатись останні новини.

Найкращі вислови і цитати Любомира Гузара

Цитати Любомира Гузара

©apostrophe.ua

1. «Господь створив нас вільними. Ніхто так не шанує нашої свободи, як Бог. Але ми не маємо відваги бути вільними. Бо бути вільним – це означає бути відповідальним. Ми говоримо про свободу, тішимося свободою, бажаємо свободи, підкреслюємо своє бажання свободи, але насправді боїмося її.»

2. «Серед нас дуже багато хороших людей. Але мало бути хорошим – треба робити добро. Якщо хочете жити в нормальній державі, передати її дітям і онукам – робіть добро!»

3. «Проблема інтернету в тому, що ми не можемо визначити, що це: інформація чи формація? Сьогодні навіть діти володіють великою кількістю інформації, знають ті речі, про які я в дитинстві навіть не підозрював. Але вони не знають, що з цим усім робити.»

4. «Єдність — це теж є дар Божий. Та здається мені, що всі бажають його прийняти на власних умовах. Ніхто не хоче мінятися, кажуть — нехай цілий світ зміниться, але не примушуйте мінятися мене.»

5. «Влада боїться свободи в серцях набагато більше, ніж голодного бунту. Бо голодного можна купити, а вільного — тільки вбити.»

6. «Релігія — це не знання про Бога. Релігія — це зустріч із Богом. Така зустріч може бути лише особиста. Чи може бути справжньою зустріч в Інтернеті чи, скажімо, по телефону? Ні. Зустріч — це коли особи зустрічаються фізично, особисто. З Господом Богом все так само. Спілкування з Ним не має бути механічним, масовим.»

7. «Ви дуже сильні, якщо бажаєте добра, якщо стараєтеся, якщо гуртуєтеся, якщо намагаєтеся спільно творити добро, жити чесно, жити творчо.»8. «Культурною ми називаємо особу, яка вміє з повагою ставитися до інших людей. Культура такої людини полягає не в її вмінні творити гарні речі, а в якості її стосунків з іншими людьми.»

9. «Батьки мусять ставитися до своєї дитини, як до людини. Завдання дуже складне. Але знехтувавши ним, можна поставити дитину на фальшивий шлях.»

10. «Нам не вистачає старання допомагати один одному. Чи не було б добре заохочувати до того громадян?! Подивіться навколо себе: чи немає поруч людини, яка голодна? Якщо ви маєте хоча б маленьку владу, якщо ви – підприємець, вмієте щось організувати, ви можете допомогти. Ми не сміємо бути байдужими до того, що відбувається з іншими людьми.»

11. «Еліта – це не просто ті люди, які вміють побачити проблему і знайти швидко рішення. Це люди, які вміють дивитися далеко вперед. Треба дивитися далі, значно далі вперед, щоб розуміти наслідки власних рішень. Той, хто дивиться далеко, насамперед зберігає головне — людську гідність.»

12. «Ми маємо щось лише тоді, коли прагнемо до чогось величного і чистого. Ми будемо пропащими, якщо думатимемо лише про задоволення власних потреб.»

13. «Пам’ятайте, що любов – це основа всього на світі. Давайте будувати оазиси любові.»

14. «Бог випробовує нас в силу різних обставин. Якщо ми поставимо його на першому місці, будемо жити по Його законах і будемо Йому довіряти, то можемо мати виправдану надію на Його допомогу.»

15. «Головне завдання жінки – виховання дітей. Доручати цю справу іншому – недобре. Мати – це та особа, яка відповідає за майбутнє щастя своїх дітей. Скільки вона присвятить уваги і любові своїм дітям визначає, якими людьми вони підуть у життя.»

Уривок з книги про Любомира Гузара

Життя та біографія такої видатної постаті як Любомир Гузар не могли залишитися поза загальною увагою, тож завдяки праці релігійного оглядача і журналістки Катерини Щоткіної світ побачила книга «Любомир Гузар — хочу бути людиною». В книзі наведені спогади Любомира Гузара про своє життя та специфіку сімейного виховання, а також розповідається про його бажання та готовність служити Богові і людям.

Цитати Любомира Гузара

©rozetka.com.ua

Сайт istpravda.com.ua навів уривок з цієї книги, де Блаженніший згадує про свої враження після повернення в Україну:

«Це була цілком інша країна, як та, із якої я поїхав. У мене було дуже прикре враження: люди пригнічені, ніхто не усміхається. Я ж приїхав з Італії — країни, де бурлить життя, де люди дуже відкриті.

А тут усе цілком інше, до мене ніхто навіть говорити не хоче. І суто візуальне враження теж було гнітюче. Колосальне занедбання.

Знаєте, я їхав зі Львова дитиною і пам’ятав вітрини крамниць. Яка там була краса, у тих вітринах!..

А тут побачив, як воно стало… Але головне було в людях. У дрібницях навіть — знаєте, дрібниці завжди кидаються у вічі першими. От заходжу я до магазину, наприклад. Я в Америці жив довший час, а там, коли ви заходите в магазин, до вас відразу хтось підходить, питає, чим допомогти.

А тут сидять продавчині і говорять між собою, ніби мене нема. Потім звертається одна так зверхньо, із роздратуванням, ніби я тут прийшов для того виключно, аби заважати їй спілкуватися. Це мене вражало.

А ще й проблема мови! Я часом не міг самостійно купити у крамниці те, що потребував, бо мене не розуміли. І я багато чого не розумів, наприклад, як купувати квиток на потяг зі Львова до Києва.

У Європі чи в Америці приходиш до каси, купуєш і йдеш собі до свого вагона. А тут так не є — квиток треба «дістати»! І то нелегка справа, треба мати відповідних людей серед знайомих. Цілковито інший світ.

Але головною проблемою було спілкування. Люди навіть між собою спілкувалися якось неохоче, а тут я, цілком чужа людина. У мене в Україні не було друзів, і це було найважче. Я нікого не знав. Мене ніхто нікуди не запрошував. Поговорити, піти кудись разом, поспілкуватися — такі прості, звичайні речі були мені тут недоступні».

Останнє інтерв’ю патріарха

Любомир Гузар помер 31 травня 2017 року, але до кінця життєвого шляху зберігав ясність розуму та навіть жартував. Під час свого останнього інтерв’ю Громадському наприкінці лютого 2017 року Блаженніший висловив свою думку щодо багатьох питань, актуальних як для сучасного українського суспільства і держави, так і в цілому для світової спільноти.

Життєвий шлях та позиція патріарха можуть бути прикладом для кожного, а цитати Любомира Гузара залишаться актуальними ще на довгі роки, адже в них він щиро і просто поділився з нами своєю глибокою мудрістю. Ми повинні направду пишатися, що така видатна постать була нашим співвітчизником.

Читайте також: Влучні вислови і цитати про жінок українською