
Війна повністю змінила наше життя, і в одну мить усі ми опинилися в нових реаліях. Хтось залишається в Україні, а хтось, бажаючи врятувати життя своє та своїх близьких, виїжджає в сусідні країни. Виїжджати чи залишатися? Це питання зараз турбує багатьох українців. То як не помилитися і прийняти правильне рішення? Розібратися допомагає практикуючий психолог Олена Шершньова, поради якої нещодавно опублікував сайт WoMo.
Олена Шершньова
Їхати чи залишатися? Як почути себе
Якщо вас не залишають сумніви на рахунок того, як вчинити правильно, прислухайтеся до наступних порад.
1. Дозвольте собі будь-яке рішення. Ви маєте право піклуватися про себе, про свою безпеку, про свою психологічну безпеку так, як вважаєте за потрібне. Ніхто не має права засуджувати вас чи навішувати на вас ярлики. Виходьте тільки з того, що думаєте та відчуваєте ви, а не інші люди.
2. Подивіться на своє життя глобально. Поставте собі запитання: чи можу я жити за кордоном? Прозвучить парадоксально, але деякі люди, які були готові виїхати з України до війни, отримуючи цікаві пропозиції від роботодавців, нареченого тощо, зараз не можуть зважитися на цей крок. А ті, хто все життя вибудовували бізнес і накопичували нерухомість тут – поїхали, наївно розраховуючи «швидко повернутися»
3. Попрощайтеся з ілюзією стабільності. Стабільності немає ні тут, ні там. Ні у мирний час, ні під час війни. Невідомість – це єдине, що нам відомо про завтрашній день.
4. Будьте свідомими. Приймаючи рішення про евакуацію, запитуйте себе: я керуюся своїми потребами та бажаннями, чи намагаюсь не відставати від інших? А може, як на розпродажі, хапаю щось із етикеткою «останній шанс придбати», хоч насправді мені це не потрібно?
Будь-яке ваше рішення має право на життя, але воно повинно бути добре виваженим. Оцініть всі можливі ризики, передбачте різні сценарії розвитку подій і тільки тоді дійте.
Читайте також: Місячне гало над Україною: що означає поява небесного знамення
Залишити коментар