вкусив кліщ

«Обережно, кліщі!» – такі таблички в парках та зелених зонах попереджають нас про небезпеку, але як втриматися від прогулянки на природу після довгих холодних місяців? Якщо ж ви, все-таки, знайшли на тілі цю комаху, то не впадайте в паніку і поводьтеся правильно.

Якщо вас чи когось із членів вашої сім’ї вкусив кліщ, зберігайте спокій, дійте швидко і не робіть поширених помилок, які можуть лише погіршити ситуацію.



1. Не змащуйте кліща олією, слиною чи спиртом

В народі чомусь вважають, що таким чином можна перекрити кліщу дихання і він відпаде сам. Але наука цього, м’яко кажучи, не підтверджує. Що ж тоді робити? Якщо вкусив кліщ, бажано відразу ж звернутися в травмпункт, де його витягнуть і передадуть на аналіз. Якщо ж такої можливості немає, то видаліть його самостійно. Зробити це можна за допомогою звичайної нитки або спеціального пристрою, який продається в аптеці. Підійде й шприц без голки: прикладіть його до тіла так, щоб отвір опинився навколо комахи, і просто «відсмокчіть» комаху. При цьому намагайтеся витягнути кліща цілим, не відірвавши йому голову: саме в ній знаходяться слинні залози, в яких може міститися вірус. Якщо голову, все-таки, відірвали, видаліть її голкою, як скалку. Зрозуміло, голку перед цим потрібно продезінфікувати.

кліщ на шиї в дівчини

©life.pravda.com.ua

2. Не чавіть кліща і не викидайте його

Покладіть його в баночку, флакончик або будь-який контейнер, в якому його можна довезти до лабораторії і здати на аналіз. Найкраще зробити це в той же день, але якщо такої можливості немає, зберігати кліща в закритій ємкості можна до трьох днів. Чому це важливо? Тому що кліщ може бути переносником величезної кількості вірусних захворювань, найнебезпечніші серед яких – енцефаліт і бореліоз. До найтяжчих наслідків енціфаліту відносяться параліч, втрата зору і слуху. Якщо не лікувати бореліоз, можливі проблеми з суглобами, серцем, зором, слухом.

3. Не біжіть до інфекціоніста в той же день, коли виявили кліща

Зрозуміло, що ви хочете якнайшвидше заспокоїтися, але розумніше записатися на прийом, коли у вас на руках вже будуть результати дослідження кліща, тобто через кілька днів. Якщо в кліщі знайшли збудників захворювань, лікар призначить профілактичний курс антибіотиків (а при ймовірності кліщового енцефаліту – протиенцефалітний імуноглобулін).

кліщ

©goodhouse.ru

4. Не здавайте кров на інфекції на наступний день після укусу кліща

У цьому немає ніякого сенсу. Зверніть увагу: навіть якщо зараження відбулося, антитіла в крові з’являються не відразу, а через 2-3 тижні. Щоб подивитися динаміку захисної відповіді організму, лікар може призначити повторний аналіз через 3 тижні після першого обстеження.

5. Не ігноруйте небезпечні симптоми, які можуть проявитися навіть через місяць

Якщо після укусу кліща у вас збільшилися лімфатичні вузли, ви відчуваєте біль у суглобах та м’язах, на шкірі з’явилася кільцеподібна еритема (почервоніння навколо місця присмоктування кліща) або протягом 3-30 днів піднялася температура (до 38-40 градусів), відразу ж звертайтеся за медичною допомогою і обов’язково повідомте лікареві про укус кліща, щоб лікування було відповідним.

кліщ на шиї в дитини

©Twitter

Пам’ятайте, що найактивнішими кліщі бувають у травні-червні та у серпні-вересні, а живуть вони переважно у вологих місцях, високій траві та кущах обабіч стежок та лісових доріг. Тому, збираючись на природу, одягайте закритий світлий одяг (на ньому краще видно комах), і не забувайте про шкарпетки. Також можна скористатися спеціальними відлякуючими аерозолями. Якщо ви гуляли з домашніми улюбленцями, перевірте на наявність кліщів і їх також.

За матеріалами

Читайте також: Прогулянка під час карантину: 5 порад для вашої безпеки