Різдво Пресвятої Богородиці

Різдво Пресвятої Богородиці (Друга Пречиста) – одне з найбільших релігійних свят, яке щороку відзначається 21 вересня. Про історію і традиції цього дня читайте далі.

Історія народження Марії – майбутньої Матері Ісуса

Діва Марія з’явилася на світ у Назареті, в родині праведного подружжя Іоакима та Анни. Батько Її був з роду царя Давида, а мати – з роду первосвященика Аарона. Подружжя дожило до глибокої старості, але все ще не мало дітей. Іоаким і Анна не втрачали надії й молили Бога послати їм дитя.

Варто згадати, що в ті часи у євреїв відсутність дітей вважалася покаранням Божим за гріхи. І хоча подружжя вело праведний спосіб життя, їм доводилося терпіти несправедливе приниження від своїх співвітчизників. Одного разу в храмі на велике свято первосвященик не дозволив Иоакиму принести жертву Богу. Він сказав, що чоловік не гідний цього, оскільки «не створив потомства Ізраїлю». Тоді Іоаким пішов у пустелю і дав обітницю залишатися там і дотримуватися суворого посту, доки Бог не почує його молитви. Анна ж, залишившись вдома, дала обіцянку віддати дитя на служіння Господу, якщо їхні благання будуть почуті.Незабаром подружжю явився ангел і сповістив про те, що у них буде дочка, через яку людям буде даровано порятунок. Батьки Пресвятої Діви виконали свою обіцянку: коли Марії виповнилося три роки, вони відвели її до Єрусалимського храму, де вона перебувала до повноліття і була вихована в чистоті й лагідності. Святий Іоаким помер через кілька років після введення Марії в храм, у 80-річному віці. А свята Анна померла в 70 років, через два роки після чоловіка, провівши останні місяці життя при храмі поруч із дочкою.

Жіноче свято

У це радісне свято віруючі намагаються побувати в церкві на службі та помолитися про здоров’я своїх дітей та інших близьких родичів. Особливо щиро до Богородиці звертаються бездітні жінки, адже вважається, що саме цього дня можна вимолити у Бога дитину. А ще на Другу Пречисту жінки моляться за своїх ненароджених дітей, просячи Богородицю і всіх святих дати діткам імена і охрестити їхні душі, щоб вони стали християнами і за них могла просити Бога церква.

Взагалі свято Другої Пречистої вважається жіночим, тому молитва матері до Пресвятої Богородиці про здоров’я і щастя сім’ї та дітей має особливу силу. В Україні в цей день жінки, які чекали первістка, надягали багатий вінок і піднімалися з факелами на Дівич-гору, щоб помолитися Божій Матері і остаточно попрощатися з символом дівоцтва і безтурботного життя – віночком. Бездітні ж жінки готували святковий обід, на який запрошували не тільки родичів, але й тих, хто потребував допомоги та уваги – сиріт, вдів, літніх сусідів.

мама і дитина, мать и дитя

©saluti.pl

Традиції Другої Пречистої

Цього дня в Україні традиційно заготовляли калину: «Як вип’єш калини на Пречисту, від усякої хворі будеш чистий». Також колись до цього свята пекли особливий хліб. Маленькі буханочки прикрашали зверху буквами Р і Б (Різдво Богородиці). Таким хлібчиком пригощали всіх гостей.

Ще одна традиція на Пречисту пов’язана із зустрічанням осені. Жінки йшли до річки або озера, взявши з собою коровай, спечений зі свіжомеленого борошна. На березі обирали найстаршу з учасниць свята і з піснями водили навколо неї хороводи. Все це робилося для того, щоб і в наступному році Бог послав людям хороший урожай.

Заборони цього дня стосуються, в основному, домашніх справ. Не можна займатися прибиранням, прати, прасувати, шити, працювати на полі. Святкові страви також краще приготувати напередодні.

Прикмети на Різдво Пресвятої Богородиці

Цього дня зазвичай вже стає холодніше, починаються осінні дощі і нарешті перестають докучати комарі.

Прийшла Перша Пречиста – одягла природа намисто, прийшла Друга Пречиста – взяла комара нечиста, прийшла Третя Пречиста – стала діброва безлиста.

Ясний день 21 вересня віщує, що тепло буде до кінця жовтня.

Якщо вранці пішов дощ, то буде лити ще 40 днів, а зима видасться холодною.

Нагадаємо, що Різдво Пресвятої Богородиці називають також Другою Пречистою. Перша Пречиста (Успіння Богородиці) відзначається 28 серпня, а Третя Пречиста (Введення) – 4 грудня.

Читайте також: Введення в храм Пресвятої Богородиці: традиції свята і красиві вітання з цим днем