Сильні й здорові легені допоможуть вам вистояти перед коронавірусом. Ділимося рекомендаціями, як їх зміцнити.

Дихання – одна з найвагоміших функцій нашого організму, адже кисень постачає необхідними поживними речовинами кров. Ось чому здоров’я легенів важливе, а тим більше в умовах пандемії коронавірусу, який вражає дихальні шляхи. Поряд із підтримкою гігієни та практикою соціального дистанціювання, ви повинні знати, як зміцнити легені та зменшити ризики настання ускладнень при можливому зараженні.

Користь від дихальної гімнастики

Дихальні вправи підтримують і відновлюють функціональні можливості легень, які важливі для всього організму. Повітря, так само як і їжа, дарує вашому тілу енергію. Покращується самопочуття, відбувається багато позитивних процесів: в легенях покращуються кровообіг і вентиляція, організм активніше забезпечується киснем. Однак потрібно враховувати, що ефект від дихальних вправ нетривалий – вправи діють, поки їх виконують. Тому важливо робити їх щодня, по можливості через кожну годину.

Для довгострокового зміцнення дихальної системи необхідно регулярно займатися фізичними вправами, а також давати собі аеробне циклічне навантаження. Це прогулянки в середньому темпі, біг, ходьба з палицями, їзда на велосипеді. Під час фізичного навантаження збільшується потреба організму в кисні, дихання стає більш глибоким, частішим і ефективнішим. Таким чином зміцнюються і серцево-судинна, і дихальна система.

фітнес, дівчина, спорт, гантелі

©goodfon.ru

Як зміцнити легені за допомогою спеціальних вправ

У зв’язку з появою нового вірусу Covid-19 лікарі рекомендують виконувати наступні вправи для зміцнення легень:

Вправа 1

Після глибокого вдиху через ніс затримати дихання, витримати паузу, скільки зможете, приблизно до 10 секунд, і повільно зробити видих через рот. Повторити 4-6 разів. Виконувати по кілька разів на день.

Вправа 2

Зробіть вдих через ніс, а видих – через максимально стиснуті губи. Ця вправа називається «губне гальмо». Вона вирівнює повітряний потік в органах дихання, покращує постачання киснем і зменшує задишку при фізичному навантаженні.

Вправа 3

Діафрагмальне дихання – вправа, яка зміцнює м’язи діафрагми і, в свою чергу, допомагає легеням працювати ефективніше. Її виконують, лежачи на спині, при цьому ноги зігнуті в колінах, одна рука лежить на животі, інша – на грудях. Вдих через ніс – живіт надувається, видих через рот – живіт здувається. Повторити 4-6 разів.

Зверніть увагу: якщо дихальна гімнастика викликає запаморочення, це означає, що вправи повторювалися надто багато разів або виконувалися неправильно.

глибоке дихання, як зміцнити легені

©goodfon.ru

Як виконувати вправи для дихання

Дихальні вправи неодмінно рекомендуються при лікуванні захворювань легенів або на стадії одужання, а також в разі хронічних легеневих захворювань. При хронічних захворюваннях (гостра пневмонія, бронхіт, хронічний бронхіт, загострення бронхіальної астми) до виконання вправ слід приступати, як тільки температура тіла нормалізувалася або впала до субфебрильної (приблизно 37 градусів). Дихальні вправи допомагають зменшити запалення і швидше одужати.

Найкраще робити вправи на свіжому повітрі. Якщо ж такої можливості немає і займатися дихальною гімнастикою доводиться в приміщеннях, їх потрібно попередньо добре провітрити. Не слід робити вправи на протязі.

Якщо ви робите вправи на вулиці, остерігайтеся прохолодного, вологого повітря, так як бронхи можуть реагувати на холодне повітря, особливо, якщо ви недавно перехворіли захворюванням легенів. В такому випадку на обличчя рекомендується пов’язати шарф і дихати через ніс, щоб зігріти повітря. Дихайте повільніше і намагайтеся робити це більше нижньою частиною легенів.

Важливо! Дихальні вправи знадобляться кожному, однак бувають ситуації, наприклад, при гострому захворюванні, коли хворому рекомендовано повний спокій і вправи необхідно відкласти.

мужчина, жінка, дихання, як зміцнити легені

©lifehacker.ru

Оздоровлення легень у домашніх умовах

Для зміцнення легень у домашніх умовах рекомендується частіше міняти пози в положенні сидячи або лежачи. Час від часу потрібно порухатися, провітрити приміщення, організувати активні паузи з вправами на розтяжку, розминку суглобів, глибоке дихання. Корисними будуть також силові вправи: присідання, потягування на носках, віджимання руками від стіни, столу або підлоги, вправи для черевного пресу, рухи з гантелями. Вправи бажано узгодити з диханням.

Активні рухи руками допомагають розправити грудну клітку і легені. У той же час активні рухи на розтяжку тіла, наприклад, нахили в сторони з глибоким вдихом, покращують еластичність легенів. Таким чином покращиться функціональний стан всього організму і здоров’я легенів.

Читайте також: «А може, планета хоче відпочити?» – проникливий текст із мережі

У профілактичних цілях можна вживати натуральні харчові добавки з високим вмістом вітаміну C. Вдома для антибактеріальної терапії повітря можна використовувати ефірні масла чайного дерева або ялиці. Рекомендується гуляти на свіжому повітрі і регулярно провітрювати приміщення. Однак бувають випадки, коли з провітрюванням приміщень навесні треба бути обережнішими – якщо спостерігаються симптоми весняної алергії, то захоплюватися цим не слід. У таких випадках провітрювати приміщення рекомендується тільки в час, коли вас немає вдома, щоб уникнути прямого контакту з алергенами.

ароматерапія, аромалампа

©psy.systems

Як зміцнити легені та знизити ризик ускладнень від коронавірусу

Крім регулярного виконання дихальної гімнастики, ви можете зміцнити свою опірність коронавірусу й іншими способами. Сайт Інституту Комплексних Систем Нової Англії (NECSI) опублікував рекомендації лікарів щодо покращення стану легенів та зменшення впливу вірусу на людину. Ось що ви можете й повинні почати робити вже сьогодні:

1. Виконуйте аеробні вправи

Аеробні вправи рекомендуються для зміцнення серцево-судинної системи ще до зараження вірусом. Після зараження, в період легких симптомів, помірні щоденні аеробні вправи можуть покращити вентиляцію легенів та покращити імунну функцію. В ідеалі такі вправи потрібно виконувати на відкритому повітрі або з відкритими вікнами. Якщо дозволяє погода, не нехтуйте довгими прогулянками та навіть бігом, які збільшують ємність легень.

2. Тримайте вікна відкритими, якщо це дозволяє температура

Найкраще, щоб повітряні потоки були спрямовані назовні і, безумовно, не допускайте потоку повітря від зараженої особи до просторів, де є незаражені особи. Це має дві переваги: дозволяє будь-яким вірусним частинкам виходити з приміщення, щоб ви (або хтось інший) не вдихали їх назад; а також дозволяє кисню надійти всередину. Якщо погода у вашому регіоні холодна, подумайте про те, щоб відкрити вікно хоча б ненадовго. Також можуть бути корисними очищувачі повітря.

3. Проводьте час на свіжому повітрі (не підходячи до інших ближче, ніж на 2 метри)

Балкони або внутрішні подвір’я – це непогані місця для прогулянок, уникаючи близькості до інших. Вони мають ті ж переваги, що й провітрювання – запобігають повторному вдиханню вірусних частинок.

дівчина розмовляє по телефону в парку

©goodfon.ru

4. Вдихайте через ніс

Дихання через ніс допомагає очищати повітря, яке надходить в організм, через війки (невеликі волоски) та слизові оболонки, створюючи тим самим захист від хвороб. Носове дихання також зігріває і зволожує повітря.

5. Дихайте глибоко

Глибокі вдихи та видихи приносять свіже повітря і можуть покращити ємність легенів. Зазвичай ми вдихаємо і видихаємо лише частину вмісту наших легень, але вигнання вірусних частинок із більш застійних ділянок легень може зменшити ризик ускладнень. Глибоке дихання часто рекомендується спеціалістами для хорошого здоров’я та самопочуття, і його можна робити кілька разів на день за регулярним графіком.

6. Очищуйте поверхні та частіше періть одяг і постільну білизну

Часте миття та прання видаляє вірусні частинки, які осідають на поверхнях та одязі, та запобігає зараженню або повторному зараженню вірусом. Також для здоров’я легенів дуже важливо подбати про чистоту повітря, яке вас оточує. З цією метою рекомендується не курити самому та уникати пасивного куріння, а також не зловживати хімічними засобами, які забруднюють повітря, особливо в закритих приміщеннях.

Отже, тепер вам відомо, як зміцнити легені. Для цього киньте палити, регулярно займайтеся фізичними вправами, зменшіть вплив забруднюючих речовин, уникайте інфекцій, дотримуйтеся гігієни та глибоко дихайте. Зосереджуючись на цих завданнях щодня, ви можете допомогти своїм легеням залишатися здоровими та стійкими до впливу вірусів.

За матеріалами: necsi.edu, rus.tvnet.lv

Читайте також: «Ваше завдання – перехворіти в легкій формі». Рекомендації латвійського лікаря