Ви ніколи не замислювалися над тим, чому тривалість життя українців набагато нижча, ніж тривалість життя середньостатистичного європейського пенсіонера? Ні, ми зараз не про соціальне забезпечення та умови, хоча це теж дуже важливо. Ми про спосіб життя.

Увагу до цього питання привернув Alexander Skakunov– українець, який після кількох років життя в Данії повернувся додому і оселився у Львові. Нещодавно на своїй сторінці у Фейсбук він написав роздуми на цю тему, які викликали бурхливе обговорення серед користувачів. Публікуємо текст цього допису (стилістика максимально збережена).

Ось чому скандинави живуть довше, ніж ми

«Дивно, але у 40 років один стає «крепким мужичком», а інший залишається «40-річним хлопцем».

Пам’ятаю, мене шокувало, що в один і той самий час в Сомалі середня тривалість життя була приблизно 40 років, а в Данії 70. Тобто за рахунок банального переїзду можна було майже подвоїти своє життя (точніше, своїх дітей).

Ця думка крепко засіла в мене в голові. Було цікаво, від чого це залежить. Ок, в Сомалі війна, але навіть українець живе на 10-12 років менше данця.

Зображення з ФБ-сторінки Alexander Skakunov

Під час життя в Копенгагені я порівняв життя та знайшов свої відповіді:

 1. В українця забагато бухла.
 2. В українця забагато жиру (і в їжі, і на боках).
 3. В українця забагато цукру.
 4. Куріння.
 5. Замало руху, наприклад, мало хто бігає на вулиці.
 6. Замало води.
 7. Слабкий іммунітет — в Скандинавії його розвивають з дитячого садка все життя, а в нас одразу пігулки, а то й антибіотики.
 8. Погана екологія: наприклад, коли ми тільки приїхали з Копенгагену, мені фізично було важко дихати у Львові через кількість авто.

Через все це в Україні причина смерті № 1 – це знос серця, а в Скандинавії ця причина десь в хвості списку.

Це все майже очевидні речі.

В мене є новий висновок.

Є в мене мама та тьоті 70 + років. Щоб вони жили довго-довго та активно, виходить, треба щоб вони старіли по «скандинавській моделі», а не пост-радянській.

Що це означає?

В моєму списку всі пункти, окрім екології, можна контролювати самому — зайнятись спортом, кинути курити, слідкувати за їжею. Це важко, але реально.

Так ось, проблема з мамами-тьотями в тому, що вони НЕ ХОЧУТЬ мінятись. Звички настільки вросли, що вони наче хочуть померти так, як від них очікує оточення.

Ставиш поруч з нерафінованою олією нову, оливкову, користуйся — але оливкова не пустіє, тому що дорога, «жалко».

«Я буду замовляти тобі чисту воду» — та з крану смачніше.

«Їж авокадо» — та яке авокадо, ха-ха-ха.

«Роби йогу» — ой, ти що, в мене шия, я ось хорошу молитву від остеохондрозу знаю!

То що ж робити?

Що працює швидко:

 • заміна цукру на мед та поступове зменшення його кількості;
 • фруктова корзина — воно вже куплене, і якщо не з’їсти, пропаде;
 • думка когось зовнішнього авторитетного, наприклад, я купив і 10 (десять!) років вмовляв прочитати книжку «Наступні 50 років», де американські автори авторитетно кажуть хороші речі, наприклад, що в тому віці фізкультура має бути КОЖЕН день, інакше якість життя тупо падає. І ось, через 10 років дійшло — і мама робить вправи САМА.

Найголовніше, що треба робити — це розірвати коло спілкування з «тухляками» (людьми, які після 50 років збираються вмирати, а це майже всі пост-радянські державні працівники) — правдами-неправдами вводити в коло активних здорових людей старшого віку (хінт: такі є в будь-якому спортзалі). Теж важко, але треба.

В цілому, висновок такий: щоб розтягнути їм життя, вони мають міняти «модель старіння» швидше, ніж набігає вік»

©Freepik

Скандинавська модель старіння для мам і тьоть

А ось яке доповнення до цього допису написала користувачка Alyona Cherkasy:

«Ще додам маленьке спостереження: в Україні колеги, друзі і пари, зазвичай, зустрічаються за столом, а данці – у спортивних секціях і на прогулянках.

На довгих прогулянках постійно зустрічаю велику кількість людей зрілого+ віку: пробігають цілі колективи (змішаний вік) – в багатьох компаніях обов’язкова пробіжка +/- 5 км внесена в робочий графік раз на тиждень і незалежно від погоди; йдуть швидкою ходою пари; друзі; одинаки (а у навушниках аудіо книги, музика тощо). Саме швидкою спортивною ходою, часто-густо 60+ не наздогнати.

Пам’ятайте. Щоб залишатися здоровими, дорослі повинні бути активними щодня і прагнути досягти мінімум 150 хвилин фізичної активності протягом тижня. Корисна активність та, що підіймає пульс і пришвидшує дихання»

Якщо подумати, то насправді все ж очевидно: відсутність шкідливих звичок, активний спосіб життя і правильне харчування – ось і все, нічого надскладного! Ви в змозі самостійно покращити ситуацію, а згодом ваше здорове тіло та чудовий вигляд говоритимуть самі за себе. Починайте вже сьогодні!

Читайте також: Детокс-програма і правила здорового харчування від дієтолога Анрі Шено