Глаукома

Глаукома – одна з основних причин сліпоти в людей старше 60 років, хоча виникнути вона може в будь-якому віці. Що це за хвороба, які її симптоми і хто в групі ризику? Коли необхідна операція глаукоми, а в яких випадках можна обійтися медикаментозним лікуванням? Розповідаємо в цій статті.

Що таке глаукома

Глаукома – група захворювань очей, які пошкоджують зоровий нерв, здоров’я якого є життєво важливим для гарного зору. Це пошкодження часто спричинене аномально високим тиском у вашому оці.

Багато форм глаукоми не мають попереджувальних ознак. Ефект настільки поступовий, що ви можете не помітити змін зору, доки стан не перейде на пізню стадію.

Оскільки втрату зору внаслідок глаукоми неможливо відновити, дуже важливо проходити регулярні офтальмологічні огляди з вимірюванням очного тиску. Це дозволить поставити діагноз на ранніх стадіях і провести відповідне лікування. Якщо глаукому розпізнати рано, втрату зору можна уповільнити або запобігти їй. Якщо у вас виявили це захворювання, лікування триватиме протягом усього вашого життя.

офтальмолог, глаукома

Причини виникнення глаукоми

Рідина всередині ока зазвичай витікає з ока через сітчастий канал. Якщо цей канал блокується або око виробляє занадто багато рідини, рідина накопичується. Іноді експерти не знають, що саме викликає цю закупорку. Але проблема може передаватися у спадок, тобто передається від батьків до дітей.

Менш поширені причини глаукоми включають:

  • пошкодження ока;
  • серйозну інфекцію ока;
  • закупорку кровоносних судин всередині ока;
  • запальні захворювання.

Дуже рідко трапляється й так, що операція на очах з іншої причини може викликати глаукому. Зазвичай захворювання вражає обидва ока, але на одному воно може проявлятися гірше, ніж на іншому.

Хто в групі ризику

В основному хвороба вражає дорослих старше 40 років, але може виявитися у молоді, дітей і навіть немовлят.

Ось основні фактори, які збільшують ймовірність захворіти на глаукому:

  • афроамериканське, ірландське, російське, японське, латиноамериканське або скандинавське походження;
  • вік понад 40 років;
  • у вашій сім’ї хтось вже мав глаукому;
  • короткозорість або далекозорість;
  • поганий зір;
  • цукровий діабет;
  • прийом деяких стероїдних препаратів;
  • прийом препаратів для контролю сечового міхура або судом, деяких безрецептурних засобів від застуди;
  • травми ока або очей;
  • тонша рогівка, ніж зазвичай;
  • високий кров’яний тиск, захворювання серця, діабет або серповидно-клітинна анемія;
  • високий очний тиск.

Якщо ви в групі ризику, варто якнайшвидше почати проходити регулярні огляди в офтальмолога.

очі, краплі, глаукома

Діагностика глаукоми

Тести на глаукому безболісні та не займають багато часу. Ваш окуліст перевірить ваш зір, використовуючи краплі, які розширюють зіниці.

Фахівець перевірить ваш зоровий нерв на ознаки глаукоми. Він може зробити фотографії, щоб помітити зміни під час вашого наступного візиту. Також лікар проведе тест під назвою тонометрія, щоб перевірити ваш очний тиск; перевірить поле зору тощо.

Якщо офтальмолог підозрює глаукому, він може призначити спеціальні візуалізаційні тести вашого зорового нерва.

Лікування глаукоми

Відкритокутову глаукому найчастіше лікують за допомогою комбінації очних крапель, лазерної трабекулопластики та мікрохірургії. Лікарі, як правило, починають з ліків, але рання лазерна хірургія або мікрохірургія може бути кращою для деяких людей.

Очні краплі або зменшують утворення рідини в оці, або збільшують її відтік, знижуючи очний тиск. Також лікар може призначити вам ліки для прийому всередину, наприклад, бета-блокатор або інгібітор карбоангідрази. Ці препарати можуть покращити дренаж або сповільнити утворення рідини в оці.

Лазерна хірургія може трохи збільшити потік рідини з ока, якщо у вас відкритокутова глаукома. Він може зупинити закупорку рідини, якщо у вас закритокутова глаукома.

Нова форма хірургії – малоінвазивні операції при глаукомі, які потребують крихітних отворів і використовують пристрої, які неможливо побачити неозброєним оком. Загалом це швидше та безпечніше, але тиск не знижується настільки сильно. Такі операції можна проводити одночасно з іншими процедурами, наприклад операцією з видалення катаракти.

Глаукома – серйозне захворювання, яке може суттєво знизити якість вашого життя. Тому за найменшої підозри не відкладайте візит до офтальмолога і починайте лікування!