День сміху

День сміху, який щороку відзначається 1 квітня – це особливий день добрих жартів у багатьох країнах. На це свято люди традиційно розігрують один одного і намагаються змусити інших повірити в те, що не відповідає дійсності.

Розповідаємо про історію виникнення цього свята та ділимося найвідомішими жартами, приуроченими до Дня сміху!

Як почали святкувати День сміху

День сміху відомий також як День дурня або April Fool’s Day (в англомовній версії). Історія свята починається в античні часи: ще тоді серед древніх греків був популярним фестиваль Деметрія, який проходив на початку квітня. В його основу була закладена оповідь про викрадення богом підземного царства Аїдом доньки богині Деметри – Персефони. Пошуки дівчини ні до чого не привели, адже її крики були лише обманною луною.

Ще одна гіпотеза святкування Дня сміху пов’язана з весняним рівноденням за григоріанським календарем. Відразу ж після цієї події древні римляни відзначали свято на честь Божества Сміху і супроводжували його різними жартівливими обманами.

«Забави ці, які ми кожного року влаштовуємо на честь Сміху, завжди мають які-небудь вигадки. Ми єдині з усіх народів, які умилостивлюємо забавами, веселощами та жартами божество, яке називається Сміхом»

Апулей, римський письменник, автор «Метаморфоз»

У стародавніх індійців у квітні, який вважався в них першим місяцем року, відзначався день народження богині Сіти. На цьому святі влаштовувалися сценічні вистави, в яких індійці жартома обманювали одне одного, намагаючись таким чином здобути прихильність богині. Ісландські перекази також розповідають, що звичай обманювати першого квітня існує з дуже давніх часів і був заснований самими асами (богами). Цей звичай поширений в Англії, Німеччині, Данії, Швеції, Норвегії та в багатьох інших країнах.

День сміху

Найвідоміші першоквітневі витівки в історії людства

Люди, які люблять пожартувати, докладають багато зусиль, щоб розіграти своїх друзів на 1 квітня. Не відстають від них і відомі медіа: у різні роки популярні газети, телеканали та веб-сайти повідомляли вигадані епатажні новини, які ввели в оману їх аудиторію! Ось лише кілька таких розіграшів:

1. Спагеті на деревах

1 квітня 1957 року в серйозній програмі новин на телеканалі BBC вийшла незвичайна історія про сільське господарство. На відео були показані працівники швейцарських ферм, які збирали з дерев довгі макаронні вироби! Було також повідомлено про ліквідацію «довгоносика спагеті», що повинно було збільшити урожай макаронів.

2. Кольоровий екран за допомогою панчіх

1 квітня 1962 року шведське телебачення Sveriges запросило «технічного експерта», який запропонував глядачам перетворити зображення своїх чорно-білих телевізорів на кольорове. Для цього потрібно було розтягнути над екраном нейлонові панчохи, щоб призматичні якості нейлонової сітки заломили світлові хвилі належним чином. «Експерт» також додав, що швидке переміщення голови вперед і назад допоможе отримати бажаний ефект. Скільки панчіх зіпсували шведські глядачі? Досі так і невідомо!

3. Привілеї для китайських розумників

1 квітня 1993 року медіа China Youth Daily опублікувало статтю, в якій повідомлялося, що китайці з докторським ступенем звільняються від жорстких обмежень щодо однієї дитини в сім’ї. Пояснили це тим, що передбачуване більш розумне потомство знищить потребу нації в залученні експертів з-за кордону. Провідні служби повідомили цю жартівливу статтю як правду.

День сміху

4. Біблійний стандарт числа «Пі»

У 1998 році бюлетень «New Mexicans for Science and Reason» опублікував статтю, в якій розповідалося про новий законопроект законодавчих органів штату Алабама. Суть документу полягала в перевизначенні математичної константи «Пі» як 3,0 (а не 3,1415926535). За словами законодавця штату Леонарда Лі Лоусона, нове визначення цього числа підтверджувалося Святим Письмом:

«Біблія дуже чітко говорить, що вівтарний шрифт Соломонового храму мав десять ліктів у діаметрі і тридцять ліктів, і що він був круглим у компасі. Тому необхідно кодифікувати «Пі» як приємне кругле число, щоб повернутися до деяких абсолютів у нашому суспільстві».

Леонард Лі Лоусон

Оскільки бюлетень мав велику довіру читачів, ця історія не підлягала сумніву і поширилася дуже швидко.

5. Літаючі пінгвіни

У 2008 році жартівники з ВВС представили глядачам докази нового захоплюючого кроку в еволюції: нещодавно виявлену колонію літаючих пінгвінів. Повідомлялося, що популяція мігрує за тисячі миль від Антарктики, щоб погрітися в теплому тропічному кліматі. Звісно ж, це була анімація, створена на комп’ютері!

6. Телепатичні пошуки в Google

1 квітня 2000 року Google оголосив про нещодавно розроблену ним технологію Mentalplex – механізм пошуку, який ґрунтується на читанні думок. Інструкція була простою:

  • перед тим, як знайти якусь інформацію, потрібно було зняти головні убори та окуляри;
  • далі пропонувалося подивитися в спеціальне коло MentalPlex і подумки спроектувати ментальний образ того, що ви хочете знайти;
  • і вже в кінці потрібно було клацнути або уявити собі клацання в колі MentalPlex!

Ось і все, ви повинні були побачити те, що шукали!

7. «Розтягування» Ніколя Саркозі

1 квітня 2008 року газета Sun опублікувала статтю, в якій зазначалося наступне: президент Франції Ніколя Саркозі пройде «новаторську операцію на розтяжці», щоб збільшити свій зріст із 5 футів 5 дюймів до 5 футів і 10 дюймів. Пояснювалося це тим, що Президент хотів бути на дюйм вищим, ніж його дружина, модель Карла Бруні.

Ніколя Саркозі, Карла Бруні

Як би там не було, жарти – це завжди позитив, а День сміху може стати чудовим приводом посміятися. А веселощі, як відомо, покращують настрій і продовжують життя, тому смійтеся на здоров’я!

За матеріалами: cbsnews.com