День бабусь і дідусів

День бабусь і дідусів присвячений визнанню їхнього важливого внеску в благополуччя та добробут дітей у родині. Це ще одна можливість для сім’ї висловити свою вдячність та повагу старшому поколінню.

Поки що це свято відзначається не так широко, як День матері чи День батька, але воно стає все популярнішим, і це чудово! Дізнайтеся більше про історію запровадження цього дня та традиції його святкування у світі.

Коли святкують День бабусь і дідусів

В Україні, як і в кількох десятках інших країн, День бабусь і дідусів щорічно святкують 28 жовтня. Причому для нашої країни це свято доволі нове – його почали активно відзначати лише з 2018 року. Натомість в інших державах світу дати святкування змінюються:

  • у Польщі свято розтягується на два дні – 21 грудня вшановуються бабусі, а наступного дня вітають дідусів;
  • у США воно відзначається у першу неділю після Дня праці, тобто на початку вересня;
  • у Великобританії День бабусь і дідусів зазвичай святкують у першу неділю жовтня;
  • у Туреччині відзначають Міжнародний день бабусь і дідусів, який припадає на 8 лютого;
  • Франція згадує про привітання для бабусь і дідусів на початку весни;
  • Італія вшановує старше покоління в середині осені;
  • Австралія святкує в останню неділю жовтня;
  • Бразилія – 26 липня;
  • Сінгапур – в четверту неділю листопада;
  • Мексика – 28 серпня.

Як бачимо, це свято широко відзначається в усьому світі. І, хоча дати можуть бути різними, головне – вшанувати наших дорогих дідусів та бабусь і подарувати їм трішечки тепла!

бабуся і внучка

©Sujata SetiaBut Natural Photography

Як виникло свято бабусь та дідусів, і до чого тут лист Президенту США

Вважається, що ідея появи Дня всіх бабусь і дідусів виникла у 2009 році в Нідерландах з ініціативи місцевого Квіткового бюро. Його  представники запропонували виділити в році окремий день, коли онуки могли б дарувати своїм бабусям і дідусям справжні живі квіти як символ нерозривного зв’язку між поколіннями.

Але насправді це затишне сімейне свято виникло на кілька десятиліть раніше. Воно зародилося в Америці завдяки жінці на ім’я Маріан Маккуад, яка опікувалася людьми похилого віку. Ідея запровадити День бабусь і дідусів з’явилася в неї після того, як вона усвідомила сумну істину: надзвичайно багато мешканців будинків престарілих не мають жодного відвідувача! Впродовж довгих років Маріан зверталася до Президентів США, щоб привернути увагу до забутих старших членів суспільства і пропонувала «виділити день, щоб нагадати людям відвідувати літніх людей».

Дуже довго зусилля Маріан не увінчувалися успіхом, але все змінилося після знаменитого листа дев’ятирічного Рассела Каппера. У 1969 році він надіслав президенту Ніксону лист із пропозицією виділити спеціальний день для вшанування бабусь і дідусів. 12 червня 1969 року Рассел отримав відповідь від Роуз Мері Вудс – Персонального секретаря Президента – в якому йшлося про таке:

«Дорогий Расселе, дякую за Ваш лист Президенту Ніксону. Ми вдячні за Вашу пропозицію щодо Дня дідуся та бабусі, але Президент зазвичай видає прокламації, що визначають періоди особливого дотримання, лише коли резолюція Конгресу дозволяє йому це робити. З найкращими побажаннями, персональний секретар президента Роуз Мері Вудс».

Після цього зворушливого листа прохання Маріан Маккуад було почуте, і вона була визнана засновником Національного дня дідусів та бабусь у США. У 1978 році президент Джиммі Картер підписав прокламацію, в якій проголошувалося, що з наступного року «перша неділя після Дня праці буде відзначатися як Національний День бабусь і дідусів». Згодом це прекрасне свято поширилося по всьому світу, і тепер його відзначають практично усюди.

дідусь тримає онуків на руках

©healthline.com

Як святкувати день бабусь та дідусів

Найперше, що ви можете зробити у цей день – це приділити час своїм бабусям та дідусям. Відвідайте їх, вийдіть разом на прогулянку, а якщо немає можливості зустрітися – подзвоніть. Деякі сім’ї в цей день влаштовують родинні зустрічі, збираючись за одним столом. Разом із родичами старшого покоління вам буде приємно згадати минуле, переглянути старі фотографії і просто поговорити. Іноді ми забуваємо, наскільки важливі та особливі наші бабусі та дідусі. У них набагато більше вільного часу, ніж у нас, і навіть коротка зустріч з вами їх дуже потішить!

Також у День бабусь і дідусів можна подарувати своїм рідним кімнатні квіти в горщиках. Дедалі частіше їх намагаються обирати не випадково, а враховувати те, що символізує рослина. Наприклад, гібіскус купують, коли хочуть побажати довголіття, а герань є символом фінансового благополуччя і стабільності.

У багатьох країнах влаштовують різні концерти та фестивалі для літніх людей, в тому числі й благодійні заходи. Крім того, прийнято дарувати подарунки самотнім людям похилого віку, особливо тим, хто перебуває у будинках престарілих. Ви також можете зробити такий жест доброї волі і допомогти знайомим стареньким, які залишилися без підтримки у наші непрості часи.

вітання з днем бабусь та дідусів

День бабусь і дідусів – це чудовий привід онукам та їхнім батькам замислитися про внесок у їхнє життя, який вони отримали від старшого покоління, і продемонструвати свою вдячність. Обов’язково пам’ятайте про це!

При підготовці статті використані матеріали з сайту nationaltoday.com