Нещодавно в українському Instagram відбулося нечуване раніше – виникло справжнє видавництво. Як зізнаються засновники Astrum – event-організатор Марія Ястремська та instagram-блогер Юлія Сливка – видавництво народилось у віртуальному просторі і навіть з віртуального простору, але вже стало цілковитою реальністю. Зокрема, у грудні відбудеться презентаційний тур шести містами України першої книги видавництва «#Чуєш, коли приїдеш додому?» – збірки есеїв, що належить до мережевої літератури. Ми поговорили про те, як усе відбулось.

Як у вас виникла ідея створити видавництво? Це ж дуже сміливо.

Якось перед Різдвом і несподівано для нас самих. Ми – дві однокурсниці – пили каву в затишній львівській кнайпі, говорили про книжки, Instagram, про свої редакторські будні, про те, що зараз читаємо і що б прочитали. Марічка сказала, вона б прочитала мою книжку – збірку історій, які я регулярно пишу і публікую у своєму блозі. Тоді це прозвучало, як жарт. За дві хвилини ми вже узгоджували концепцію власного видавництва.

Чому Astrum? Що це означає?

Astrum в перекладі означає зірка. Як ми вже сказали, вона мимоволі, але дуже знаково зійшла в час Різдва, щоб до чогось чи до когось читача привести. Наша зірка візуально втілена в логотипі, який можна побачити в інстаґрам-аккаунті видавництва – @astrum.publishing. Там символічна кожна лінія. Нам як засновникам взагалі дуже належить на тому, аби робити все зі сенсом. Кредо видавництва – «Світи і ти». Бо зірка – це не лише книга як світло. Наш читач – теж зірка. Наші автори – теж зірки, навіть якщо невідомі і дрібні.

Astrum

Хто є вашими авторами, до речі?

Перша книжка – це книжка Юлі. Вона належить до мережевої літератури, тобто літератури, яка первинно народилась в мережі. Так і інстаґрам-блог Юлі – @slyva_jalova_lova – у видавництві Astrum став книжкою. Її тираж розійшовся за передпродажем у перші дві доби і нам довелось його суттєво збільшувати (сміється). Особливість нашого видавництва полягає власне в тому, що це передусім видавництво мережевої літератури. Але ми готові запалювати і нові зірки.

Astrum

Фото з особистого архіву засновниць Astrum

У видавництва Astrum є вже подальші плани?

Так. Ми вже працюємо над двома книгами, які плануємо видати до кінця 2019-го. До однієї з них будуть причетні тридцять авторів. Звучатиме зухвало, але це буде унікальне видання. Такої книги в Україні ще не було.

Ці дві книги – це також буде мережева література?

Так, але не зовсім. Видавництво має намір видавати різну літературу і є вісім керунків, у яких ми будемо працювати (вісім променів зірки Astrum). Одна з них якраз буде презентувати наш другий видавничий керунок, а інша точно продовжуватиме мережеву серію.

Як вам вдвох працюється? Як розподіляєте обов‘язки?

Без слів. Дивно, але ми не обговорюємо детально, що кому робити. Хіба побіжно. Потім на нарадах в кав’ярні лише звітуємо одна одній, хто що встиг, і лише дивуємось, як багато встиг кожен окремо. Просто ми обидві завжди хочемо зробити якнайбільше без попередніх обговорень і додаткової мотивації.

Astrum

Фото з особистого архіву засновниць Astrum

Презентувати першу книжку видавництва «#Чуєш_коли_приїдеш_додому?» будете також вдвох?

Так! Марічка модеруватиме презентації у кожному з шести міст України, зокрема:
2 грудня – Львів
8 грудня – Київ
9 грудня – Рівне
15 грудня – Івано-Франківськ і Тернопіль
16 грудня – Хмельницький.
Принагідно всіх запрошуємо! Вхід вільний у кожному місті. Деталі щодо точного часу та локацій за кілька днів будуть в інстаґрам-профілі видавництва (а, може, й вже є. загляньте!) – @astrum.publishing.

Про що книга?

«#Чуєш, коли приїдеш додому?» Юлії Сливки – це збірка з п’ятдесяти окремих за сюжетом історій, в кожній з яких діють одні й ті ж персонажі (наприклад, #баба_Богдана і #дідо_Богдан). Це збірка, прочитавши яку, ти будеш помічати людей, які хоч і живуть поруч, але ти не помічав їх досі, і зауважувати прості буденні (такі важливі!) речі, які ми за щоденними клопотами забуваємо зауважувати. Це збірка, що вчить вірити, любити і навіть не встидатися. Велика частина есеїв нагадує також про давні українські традиції (наприклад, авторка пише про своє весілля). Словом, в цій книжці багато всього. Її легко читати і неможливо відкласти. Нам вже невтерпки нарешті її презентувати!

Astrum

Побачимось!

Читайте також: 7 беззаперечних причин, чому паперові книги кращі за електронні