12 лютого свято Трьох святих

Наприкінці зими українці відзначають дату 12 лютого, свято Трьох Святих – Василія Великого, Іоанна Золотоустого та Григорія Богослова. Це були провідні отці-святителі, відомі своїми надзвичайними чеснотами та могутньою вірою в Господа.

Розповідаємо про запровадження дня Трьох Святих, головні традиції свята та про кожного з цих шанованих ієрархів.

Ким були троє святителів

Ці три визначні постаті відіграли вагому роль у становленні християнства. За їхній великий внесок у пояснення догматів Святої Трійці, Христового Божества та Пресвятої Євхаристії Церква називає їх рівноапостольними. Їхня мудрість та світлі чесноти стали зразком для наслідування усіх вірян!

Всі троє святителів жили в IV столітті. Святі Григорій та Василій були уродженцями Каппадокії, практично однолітками та навіть близькими друзями. А святий Іоанн, молодший від них на 20 років, був антіохійцем.

12 лютого свято

Святі Василь Великий, Іоанн Златоуст, Григорій Богослов. Старовинна ікона з церкви у Рокшицах.

Святий Василій Великий (329-379)

Хлопчик народився у шляхетній сім’ї, що відкрило йому дорогу до отримання найкращої освіти того часу. Завдяки об’ємним знанням та гострому розуму Василій зарекомендував себе як чудового співрозмовника, незрівнянного знавця Святого Письма та відомого богослова. Згодом він став архиєпископом Кесарії у Кападокії, щиро опікувався сиротами та нужденними, був реформатором богослужінь і ревним оборонцем християнської віри. Завдяки таким заслугам Церква надала йому титул Великого.

Святий Григорій Богослов (326-390)

Григорій народився у сім’ї єпископа, тож мати ще з дитинства говорила йому, що він повинен бути близьким до Господа. Юнак отримав усебічну освіту в найкращих школах, тому мав хорошу базу знань.

Одного разу з ним сталася пригода: корабель, на якому він плив, потрапив у страшну бурю. Григорій приніс обітницю: якщо врятується, присвятить себе Богові. Так і сталося!

Згодом, перебуваючи в Афінах, Григорій познайомився з Василієм, і вони стали хорошими друзями: разом ходили до храму і разом продовжували здобувати освіту. Через деякий час Василій призначив Григорія єпископом Сазими, де він заслужив славу великого проповідника і звеличника Святої Трійці. Він чудово володів словом, і навіть писав поезії! За надзвичайні здобутки та богословські науки Григорія називають Богословом.

Святий Іоанн Золотоустий (347-407)

Іоанн народився у великому місті Антіохії, де згодом і знайшов своє покликання священика і талановитого проповідника. Жодного дня не минало, щоб він не «кормив слухачів скарбами Святого Письма». Маючи слабке здоров’я, він буквально відновлював сили під час проповідей, захоплюючи увагу великих мас людей. Саме за свої палкі проповіді Іоанн і отримав назву Золотоустого.

Усіх трьох святителів об’єднувала надзвичайна освіченість, а також непохитна ревність за спасіння людських душ. Саме завдяки їхній високій моралі та турботі про ближніх Церква й запровадила свято на їхню честь.

три святителі

12 лютого, свято Трьох Святих: встановлення празника

Історія запровадження дня Трьох Святих має цікаве походження. Справа в тому, що в другій половині XI сторіччя велися бурхливі суперечки, хто з цих трьох Отців церкви є найпершим. Віряни навіть ділилися на табори – одні називали себе григоріанами, інші – василіанами, ще інші – послідовниками Іоанна.

І ось одного дня святі Василій, Григорій та Іоанн самі явилися митрополиту Евхаїтському Іоанну і заявили, що всі вони рівні перед Господом! Просили не ставити жодного з них вище за інших, а на знак рівності запровадити вшанування їхньої пам’яті в один день.

Таким чином суперечка була розв’язана, і в 1076 році спільною датою святкування було обрано 30 січня, так як у січні Церква вже відзначала день пам’яті кожного з цих святих окремо. За новим стилем дата перенеслася на 12 лютого, свято Трьох Святих.

Традиції 12 лютого

Цього дня варто не лише згадати трьох великих святителів, а й глибоко задуматися, як ви виховуєте своїх дітей. Справа в тому, що святі Василій, Григорій та Іоанн мали глибоко віруючі родини, а своїх дітей виховували у великій повазі до Бога. У зв’язку з цим їхній день називають також Днем сімейної святості.

День 12 лютого – свято, коли потрібно відвідати церкву й помолитися цим трьом святим. Краще уникати лихослів’я та сварок, натомість варто приділити час своїм сім’ям. І нехай приклад святих Василія, Григорія та Іоанна надихне вас на переосмислення важливих речей!

Читайте також: У чому сила стрітенської свічки та як поводитися з нею правильно