серіал Чорнобиль

Серіал «Чорнобиль» виробництва HBO (2019) спричинив появу нової хвилі зацікавленості подіями, що відбулися на Чорнобильській атомній електростанції в квітні 1986 року. Слід віддати належне режисерові, який приділив велику увагу найдрібнішим деталям радянського побуту того часу – це допомогло глядачам повністю зануритися у відповідну атмосферу. Проте є в серіалі й деякі історичні неточності та помилки, які, хоч і додають сюжету драматизму, але не відповідають реальним подіям.

Джим Сміт, професор екологічних наук Університету Портсмута, координував ряд міжнародних дослідницьких проектів щодо наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і здійснив десятки візитів до зони відчуження навколо Чорнобиля. Він назвав 10 епізодів серіалу, в яких вигадка розходиться з дійсністю.

ліквідатор аварії на ЧАЕС, Чорнобиль

©HBO.com

1. Аварія гвинтокрила

Пригадуєте драматичну сцену, в якій вертоліт, що намагається пролетіти над реактором, зазнає аварії та розбивається? Насправді цього ніколи не було. Але існуючі відеоматеріали підтверджують спотворення показів приборів гвинтокрилів, спричинені інтенсивним випромінюванням над ядром реактора. Також з’являлися повідомлення про те, що пілоти отримують радіаційне випромінювання під час польотів.

2. «Міст смерті»

Неприпустимо пізня реакція влади призвела до того, що відразу після аварії мешканці Прип’яті перебували на відкритому повітрі, а деякі з них навіть пішли на так званий «Міст смерті», щоб подивитися на пожежу. Але не існує жодних доказів того, що всі люди, які були на цьому мосту, загинули, як немає доказів того, що дози опромінення були настільки небезпечно високими.

3. Радіаційна хвороба в Прип’яті

Фактично, через надто пізнє попередження про небезпеку мешканці Прип’яті отримали дозу радіації в середньому по 30 мілізівертів (МЗВ), що відповідає трьом рентгенівським скануванням усього тіла, яким людина піддається під час комп’ютерної томографії. Експерти підтвердили 134 випадки променевої хвороби серед пожежників і операторів заводу, але жодного – у населення з Прип’яті.

лялька в протигазі, Чорнобиль

©Getty Images

4. «Ви сидите поруч з ядерним реактором»

У надзвичайно емоційних сценах ми бачимо вагітну дружину пожежника, яка приїхала до чоловіка, що страждає від гострого променевого синдрому в Московській лікарні №6. Це було насправді, але з серіалу випливає, що дитина цієї пари померла через те, що поглинула від свого батька надзвичайно високі дози радіації. Проте американський лікар, який допомагав лікувати працівників заводу і пожежників, стверджує, що пацієнти не представляли значного радіаційного ризику для персоналу та відвідувачів. Подальші дослідження також не виявили переконливих доказів того, що опромінення впливало на результати вагітності.

5. Реактори не є ядерними бомбами

Побоювання потужного ядерного вибуху внаслідок розплавлення активної зони реактора, який, як стверджувалося, знищить сусіднє місто Київ і зробить великі райони Європи непридатними для життя, виявилося неправильним. Атомні електростанції не вибухають, як ядерні бомби. В будь-якому випадку такий вибух не зруйнував би Мінськ і не зробив би Європу непридатною для проживання.

6. Дайвери

Три героїчних мужчини, які намагалися осушити резервуари з водою, щоб запобігти вибуху, насправді робили це даремно. Подальший аналіз показав, що баки вже були в основному порожніми, а взаємодія плавильного палива з водою може навіть допомогти охолодити його.

раціаційне зараження, знак, Чорнобиль

©Getty Images

7. Пілоти вертольотів

Неймовірно сміливі спроби пілотів скинути бор, пісок і свинець на плавильні паливні стрижні, швидше за все, тільки допомогли гасити вогонь. Але в основному розплавлене ядро реактора охолодилося само по собі – після спалювання первинного палива стримування.

8. Шахтарі

Хоробрі шахтарі, які доклали величезних зусиль, щоб прокопати тунель під будівлею реактора для встановлення теплообмінника, також зробили це марно. Ризик потрапляння радіації до води під реактором виявився підвищеним, але достатньо низьким.

9. Ліквідатори

В титрах наприкінці серіалу зазначається, що не було проведено жодних досліджень сотень тисяч ліквідаторів, які працювали на місці аварії. Насправді дослідження були, але вони виявилися безрезультатними щодо того, чи відбулося збільшення рівня захворюваності на рак. Цілком ймовірно, що підвищений ризик був, але це було незначною проблемою у порівнянні з багатьма іншими ризиками для здоров’я ліквідаторів аварії на ЧАЕС, включаючи серцево-судинні захворювання, куріння і надмірне споживання алкоголю.

Легасов і Щербина

©HBO.com

10. Невдачі

В серіалі вчені показані справжніми героями, хоча насправді вони також були в певній мірі відповідальними за недоліки конструкції реакторів. Зрештою, до катастрофи призвели як прорахунки радянських науковців, так і тодішня політична система, відсутність культури безпеки та неготовність до такої аварії.

Серіал «Чорнобиль» насправді вражає, а реконструкція подій до і під час аварії була зроблена на високому рівні. Але, як стверджує професор Джим Сміт, наше уявлення про катастрофу повинно базуватися не на емоціях та драматизмі, а на наявних наукових доказах. Адже за роки, що минули з того часу, аварія обросла багатьма міфами, і ці міфи, безперечно, перешкоджають відновленню нормального життя постраждалого населення.

За матеріалами: livescience.com

Читайте також: Рекламні ролики, що зворушать вас до глибини душі!