що таке адвент

Зима вже не за горами, тож незабаром мільйони людей у всьому світі відзначатимуть одне з найулюбленіших і найочікуваніших свят – Різдво Христове. Проте не менш важливим та особливим є Адвент – період, який передує Різдву. Традиції святкування цього передріздвяного часу є порівняно новими для українців, але вони справді дуже цікаві, особливо для діток. Тож у нашому матеріалі розповідаємо, що таке Адвент, чим він особливий та що потрібно робити у цей час.

Що таке Адвент

У християнській культурі західних країн Адвентом називають період підготовки та час очікування Різдва. Ця назва походить від латинського слова «adventus», що в перекладі означає «прихід» або «пришестя». Адвент починається за чотири тижні до свята: в неділю, яка припадає на проміжок між 28 листопада і 3 грудня. У 2021 році його початок припадає на 28 листопада, а закінчення – на 24 грудня. 

Адвент поділяється на два календарних етапи:

1. З першої неділі по 16 грудня, який присвячений роздумам про Друге пришестя Ісуса Христа.

2. З 17 по 24 грудня – етап підготовки до самого свята, присвячений спогадам Першого пришестя Сина Божого у світ.

Це період покаяння та примирення, який включає в себе особливі чотири неділі, які передують Різдву. І слід наголосити, що ці дні є дуже важливими і прирівнюються до великих свят! Віряни повинні ходити до церкви, сповідуватися та причащатись, а також проявляти милосердя й чинити добрі справи.

Різдво Христове

Традиції Адвенту

Очікування Різдва – це неймовірно метушливий та веселий період. Вже з першого дня на площах та вулицях усіх міст починають встановлювати ялинки та прикрашати будинки яскравими гірляндами, іграшками, різдвяними віночками. А в крамницях та на ярмарках можна придбати все необхідне для святкового оздоблення, а також вибрати подарунки рідним та близьким.

Існує декілька передріздвяних традицій, про які знають та які шанують в усьому світі. Мова йде про різдвяний вінок Адвенту, різдвяні сходи та календар Адвенту.

1. Різдвяний вінок Адвенту

Одна з найдавніших та найбільш розповсюджених традицій, яка полягає в прикрашанні інтер’єру церков і будинків особливими вінками. Зазвичай різдвяний вінок виготовляють з ялинових чи соснових гілочок, котрі потрібно сплести в коло за допомогою дроту. До вінка прикріплюють чотири свічки, кожна з яких має свій особливий духовний сенс. Свічки символізують пори року, а сам вінок є уособленням річного циклу.

За традицією свічки потрібно запалювати поступово – в першу неділю Адвенту одну, потім ще одну наступної неділі, далі три, і в останню неділю горіти повинні усі чотири свічі. Таким чином, з кожним тижнем ставатиме все світліше і світліше, і коли будуть горіти усі свічки, це означатиме, що незабаром Різдво.

що таке адвент, різдвяний вінок

За однією з легенд, вперше вінок був створений гамбурзьким теологом Йоганом Генріхом Віхерном, у якого під опікою було декілька дітей із бідних сімей. Впродовж Адвенту дітлахи постійно запитували вихователя, коли ж прийде Різдво. І для того, аби діти могли самостійно вести відлік часу до свята, чоловік сконструював вінок, взявши старе колесо та прикріпивши до нього двадцять чотири маленьких червоних й чотири білих великих свічки. Кожного ранку у цьому вінку потрібно було запалювати по одній маленькій свічці, а кожної неділі до них додавати по одній великій.

2. Різдвяні сходи

Наступною традицією, пов’язаною з періодом Адвенту, є облаштування так званих «різдвяних сходів». Це зазвичай роблять у недільних школах, щоб наглядно пояснити дітям про наближення великого свята. Подібна конструкція сходів включає в себе зірку Віфлеєму, яка закріплюється на верхній сходинці, самі сходинки, котрі символізують дні Адвенту, та порожні ясла з сіном, розташовані внизу конструкції. З кожним тижнем фігурку немовляти Христа спускають все нижче і нижче від зірки по сходинках. А на Різдво немовля потрапляє до ясел.

3. Адвент-календар

І третя, найпоширеніша традиція, яка дуже подобається дітям, це адвент-календар. Варіантів такого календаря може бути безліч!

адвент календар, що таке адвент

Традиційний адвент-календар – це картонний будиночок, в якому зроблено 24 маленьких віконця. У кожному з них може знаходитися цукерка, шоколадка чи інші солодощі для малюка. Щодня дітям дозволяється відкривати по одному віконечку. Таким чином, з кожним днем вони ставатимуть на крок ближче до свята.

Крім «солодких» варіантів, є також календарі з іншими наповнювачами, наприклад, з іграшками або цікавими завданнями. Варто зазначити, що від таких календарів діти у захваті! І не лише діти, а й дорослі, яким також хочеться бути активними учасниками такої чудової традиції!

Сподіваємось, наш матеріал був для вас корисним. Тепер ви знаєте, що таке Адвент, як до нього готуватися та як провести цей період, аби він запам’ятався усій вашій родині!

Текст: Вечера Тетяна

Читайте також: Адвент-календар: як зробити очікування Різдва цікавішим для дітей